fbpx
zdrowe ciało

Zdrowe SPA we własnym domu

Dzięki kilku modyfikacjom tradycyjnej kąpieli oraz wprowadzeniu paru praktycznych nawyków, w każdej chwili zamienisz łazienkę w domowe SPA

Chociaż dziś kojarzymy łazienkę jako pomieszczenie pragmatyczne, przeznaczone do utrzymywania higieny ciała i pozbywania się nieczystości, to nie zawsze tak było. Łazienka jako miejsce typowo sanitarne narodziła się na dopiero na przełomie XIX i XX wieku. A co się działo wcześniej? Zabawa, relaks i inne przyjemności!

Gdyby się zastanowić, to każdy z nas lubi przebywać nad wodą lub w jej bliskim towarzystwie. Faktycznie jest w niej coś takiego, co nas przyciąga – szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy odprężenia. Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili relaksu, wystarczy, że odwiedzisz swoją łazienkę! Dzięki kilku modyfikacjom tradycyjnej kąpieli oraz wprowadzeniu paru praktycznych nawyków, w każdej chwili zamienisz łazienkę w domowe SPA.

Odpowiednia temperatura wody

Choć relaksująca kąpiel kojarzy nam się głównie z parującą wanną, woda w domowym SPA wcale nie musi być gorąca. Co więcej – nie należy kąpać się w wodzie o temperaturze powyżej 40°C, ponieważ zbyt ciepła powoduje wysuszenie skóry i jej przedwczesne starzenie.

Jaką więc temperaturę powinna mieć kąpiel, żeby przyniosła oczekiwane efekty?

  • ciepła (37°C – 39°C) rozgrzewa i łagodzi bóle mięśni; 15-30 minut
  • letnia (31°C – 36°C) odpręża i łagodzi zmęczenie; 15 minut
  • zimna (25°C – 30°C) działa pobudzająco, poprawia krążenie i metabolizm; maks. 3 minuty

Gdy wybierzesz optymalną dla siebie temperaturę kąpieli, pomyśl, co możesz wrzucić do wanny, by uczynić relaks jeszcze przyjemniejszym. Olejki, zioła, a może… płatki owsiane?

Olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne to esencje pozyskiwane z roślin, cechujące się nie tylko pięknym zapachem, ale również właściwościami zdrowotnymi. Dzięki temu są chętnie stosowane w kosmetologii i medycynie naturalnej, a także w domowym zaciszu – do kąpieli bądź masażu. Przy wyborze olejku kieruj się przede wszystkim jego właściwościami. A jest ich całe mnóstwo!

Olejki – afrodyzjaki

  • olejek różany – można go używać przy leczeniu zaburzeń seksualnych, zwłaszcza w przypadku obniżonego libido
  • olejek paczuli – stymuluje wydzielanie hormonów płciowych, zwiększając pożądanie
  • olejek jaśminowy – jest składnikiem niemal wszystkich perfum dobrej jakości
  • olejek Ylang Ylang – pobudza zmysły i rozluźnia, pozwalając zapomnieć o codziennych zmartwieniach

Polecane na relaks

  • olejek sandałowy – pomaga w walce z bezsennością, w stanach lękowych oraz napięciu nerwowym
  • olejek z szałwii – używa się go do ukojenia umysłu i stymulowania kreatywności
  • olejek lawendowy – pomaga w leczeniu migrenowych bólów głowy, lęków, depresji i stresu
  • olejek geraniowy – stosuje się go w leczeniu depresji i zmiennych stanów psychicznych

Zapewniające pobudzenie

  • olejek cytrynowy – zapach cytryny ożywia i wzmacnia koncentrację, a także odpędza strach
  • olejek eukaliptusowy – poprawia koncentrację i samopoczucie, pobudza do działania
  • olejek bazyliowy – ma działanie pobudzające i odświeżające, pomaga w koncentracji
  • olejek rozmarynowy – poprawia jasność umysłu i zwiększa poziom energii

Oprócz odpowiedniego doboru olejku eterycznego, bardzo ważne jest również jego własciwe użycie. Przed wlaniem go do wanny najlepiej rozpuścić olejek w nośniku – w tej roli idealnie sprawdzi się bezzapachowy płyn do kąpieli.

Ile olejku eterycznego dodać do nośnika? W przypadku zwykłej mieszanki kąpielowej – 30 kropli olejku wymieszaj z 20 łyżeczkami nośnika. Jeśli przygotowujesz kąpiel dla dziecka lub osoby starszej, zmniejsz ilość olejku – 16 kropli w tej samej ilości nośnika w zupełności wystarczy.

Pamiętaj, aby nie łączyć ze sobą więcej niż 5 różnych rodzajów olejków. Zwróć także uwagę na ilość – substancje te są mocno skoncentrowane, więc w tym wypadku więcej wcale nie znaczy lepiej, szczególnie przy delikatnej skórze. Olejki eteryczne są tworzone z naturalnych składników, dlatego zawsze przed pierwszym użyciem sprawdź, czy nie występuje reakcja alergiczna.

Ziołowe mieszanki

Choć znamy je raczej w formie zdrowej herbaty, zioła świetnie nadają się również jako aromatyczny dodatek do kąpieli. To nie tylko idealny sposób na odprężenie, ale także metoda na różne dolegliwości. Suszone zioła w kąpieli są znacznie lepiej wchłaniane przez organizm, przy czym równie dobrze działają na zewnątrz, zmiękczając warstwy rogowe naskórka. Do wyboru mamy całą gamę zielonych dodatków, które możemy stosować pojedynczo lub łączyć w zdrowe mieszanki.

Przykładowe połączenia ziół do kąpieli

  • lawenda + melisa + arcydzięgiel + kozłek lekarski + krwawnik pospolity + kwiatostan lipy (do skóry suchej) lub pączki sosny (do skóry tłustej) – ma właściwości uspokajające i kojące
  • macierzanka + rozmaryn + rumianek + szałwia + mięta pieprzowa + tatarak zwyczajny – pobudza organizm, ujędrnia skórę
  • jałowiec + pączki sosny + tymianek + nostrzyk + szałwia – dla osób z problemami trądzikowymi
  • żywokost + nagietek + rumianek + kasztanowiec + skrzyp – zalecane przy żylakach

Aby kąpiel miała odpowiednie właściwości i była przyjemna, należy ją prawidłowo przygotować. Zacznij od wykonania naparu, zalewając wybrane zioła wrzątkiem. Esencja powinna być mocna, gdyż kolejnym krokiem jest wlanie jej do wanny z wodą (1-2 szklanki na wannę powinny wystarczyć). Odcedzone zioła możesz włożyć do lnianego woreczka i umieścić w wannie, dzięki czemu będą nadal działać w trakcie kąpieli. Tuż przed wyjściem z wanny rozwiąż woreczek i wetrzyj zioła w skórę – w ten sposób wykonasz naturalny peeling!

Produkty spożywcze

Rzeczy z kuchennej szafki czy lodówki również możesz wykorzystać w domowym SPA. Kąpiel w mleku była znana już Kleopatrze – łącząc mleko z miodem stworzysz niezwykle aromatyczną mieszankę, dzięki której skóra stanie się miękka i jędrna. Wino do kąpieli? Sprawdzi się dealne zarówno w kieliszku przy wannie, jak i wewnątrz niej, oczywiście rozcieńczone z wodą. Ma działanie antyoksydacyjne, a przede wszystkim rozluźnia i odpręża.

Innym ciekawym dodatkiem mogą być płatki owsiane – kąpiel z ich dodatkiem zmiękcza i regeneruje skórę; szczególnie polecana jest osobom z cerą dojrzałą, trądzikową czy tłustą. Łagodzący olej kokosowy, rozgrzewający imbir, a może bakteriobójcza zielona herbata? Inspiracje znajdziesz we własnej kuchni!

Na koniec

Wisienką na torcie w Twoim domowym SPA może być maseczka na twarz i użycie ulubionego balsamu lub innego kosmetyku do ciała. Warto przy tym sięgnąć po naturalne kosmetyki – w końcu robimy to dla zdrowia i dobrego samopoczucia!

 

 

Źródłem infografiki jest http://www.lazienkaplus.pl/pl/blog

 

Agnieszka Możejko

Redaktorka bloga łazienkowego ŁazienkaPlus i pasjonatka urządzania wnętrz

Skomentuj

Zostaw komentarz