fbpx
porady

Zmiana pory jedzenia na wcześniejszą ogranicza apetyt i wspomaga utratę wagi!



Nowe badania potwierdzają, że przesunięcie posiłków na wcześniejsze pory w ciągu dnia, może pomóc w utracie wagi. Ujawnia również, że utrata masy ciała z tego rodzaju harmonogramu posiłków jest prawdopodobnie spowodowana zmniejszeniem hormonu apetytu i głodu, a nie spalaniem kalorii.

Okazuje się, że jedzenie tylko między godziną 8:00 a 14:00 ogranicza apetyt.
Artykuł zamieszczony w czasopiśmie Obesity opisuje próbę, która pokazuje, jak czas posiłków wpływa na nasz metabolizm.

Autorzy piszą, że „jedzenie zsynchronizowane z rytmami okołodobowymi poprzez wczesne jedzenie w ciągu dnia wydaje się pomagać zmniejszać masę ciała i poprawiać zdrowie metaboliczne”.

Dodają jednak, że nie jest jasne, jakie mechanizmy mogłyby prowadzić do „skutków w postaci utraty wagi”.

W związku z tym nowe badanie jest „pierwszym randomizowanym badaniem mającym na celu ustalenie, w jaki sposób, gdy dopasowuje się spożycie pokarmu i częstotliwość posiłków, czas posiłku wpływa na 24-godzinny metabolizm energetyczny”.

Naukowcy porównali dwie grupy ludzi, którzy jedli te same trzy posiłki dziennie przez 4 dni, ale o różnych porach: harmonogram z ograniczonym i ściśle określonym czasem i harmonogram kontrolny.

W sumie 11 mężczyzn i kobiet ukończyło badanie: 6 w grupie pierwszej i 5 w grupie kontrolnej. Aby zakwalifikować się na próbę, uczestnicy musieli być w dobrym stanie zdrowotnym, mieć od 25 do 45 lat i mieć nadwagę.

Zmniejszony apetyt i wydzielanie hormonu głodu

Grupa I jadła śniadanie o 8:00, a swój ostatni posiłek dnia jadła o 14:00. Następnie pościły przez około 18 godzin przed śniadaniem następnego dnia.

Grupa kontrolna również zjadła śniadanie o 8:00, ale ich ostatni posiłek tego dnia był o 20:00. Dlatego pościły przez około 12 godzin przed śniadaniem następnego dnia.

Autorzy porównali schemat kontrolny „do mediany opisywanej pory śniadania i obiadu dla dorosłych Amerykanów”.

Czwartego dnia uczestnicy przeszli szereg testów w komorze oddechowej, aby zmierzyć ich metabolizm. Badane czynniki obejmowały spalone kalorie i ilość spalonego tłuszczu, węglowodanów i białek.

Uczestnicy oceniali również różne aspekty apetytu – takie jak głód, pragnienie i zdolność do jedzenia oraz uczucie pełności – wskazując swoje indywidualne postrzeganie tych środków na wizualnej skali.

Z próbek krwi i moczu, które uczestnicy dostarczali rano i wieczorem, zespół był również w stanie ocenić poziom hormonów głodu.

Wyniki pokazały, że spalanie kalorii nie różniło się znacznie między grupami. Jednak osoby z harmonogramem I miały niższy poziom hormonu głodu i odnotowały poprawę w niektórych aspektach apetytu.

Odkrycia ujawniają również, że grupa I była ponadto w stanie spalić więcej tłuszczu w ciągu 24 godzin.



Spekulując, dlaczego grupa I może promować spalanie tłuszczu, zespół sugeruje, że jedzenie ostatniego posiłku w ciągu dnia wczesnym popołudniem może pomóc ciału w przejściu ze spalania węglowodanów w spalanie tłuszczu na energię.

Naukowcy ostrzegają jednak, że ustalenia dotyczące spalania tłuszczu mają charakter wstępny i wymagają dłuższego badania w celu sprawdzenia i potwierdzenia, czy strategie takie ta badana mogą pomóc ludziom zrzucić tkankę tłuszczową.

Główny autor badań dr Courtney M. Peterson, adiunkt nauk żywieniowych na University of Alabama w Birmingham, mówi, że poprzednie badania nie były w stanie wyjaśnić, czy strategie związane z porą posiłków pomagają ludziom schudnąć poprzez zwiększenie spalania kalorii lub tłumienie apetyt.

Wyniki badań na zwierzętach wydają się sprzeczne z wynikami badań na ludziach. Niektóre badania oparte na gryzoniach sugerują, że strategie pomiaru czasu posiłków pomagają zmniejszyć wagę poprzez spalanie kalorii, podczas gdy inne tego nie potwierdzają.

Jednak Peterson i jego współpracownicy podkreślają, że te wcześniejsze badania nie mierzyły bezpośrednio spalania kalorii lub miały inne wady, które mogły zaszkodzić wynikom.

„Podejrzewamy, że większość ludzi może znaleźć strategie pomiaru czasu posiłków pomocną w utracie lub utrzymaniu wagi, ponieważ strategie te w naturalny sposób ograniczają apetyt, co może pomóc ludziom jeść mniej”. – Courtney M. Peterson, Ph.D.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz