fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

10 ziół, które najlepiej pomagają na problemy trawienne

Układ trawienny jest obecnie postrzegany jako podstawa naszego ogólnego stanu zdrowia. Trawienie ma silny wpływ na nasz układ nerwowy, hormonalny i odpornościowy. Rola żywności jest obecnie coraz bardziej rozpoznawana w stanach, które wcześniej nie były związane z dietą: zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie rozsiane; problemy z nastrojem i zachowaniem, takie jak autyzm, ADHD i depresja; zaburzenia zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera, a także stany alergiczne, w tym astma i egzema. Przewlekły stan zapalny leży u podstaw tych i najbardziej przewlekłych chorób, takich jak otyłość, choroby serca i rak. Możemy łagodzić te destrukcyjne reakcje zapalne według rodzajów spożywanego jedzenia i sposobu, w jaki je jemy. Często występującymi problemami, takimi jak zgaga, niestrawność i zaparcia, można zaradzić, rozumiejąc, jak stosować żywność, zioła i przyprawy do samodzielnej dietoterapii.

Istnieją oczywiście inne czynniki, które wpływają na nasze zdrowie układu trawiennego, takie jak: obciążenie stresem,  brak snu, zła dieta, alkohol, palenie, nadwaga, funkcje wątroby, krążenie, nastrój, ćwiczenia, chemikalia w naszym otoczeniu, jakość jedzenia itp. Możesz jednak pomóc swojemu organizmowi lepiej radzić sobie z trawieniem poprzez uważne dobieranie tego co jesz i dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną w ciągu dnia

Oto najlepsze zioła i przyprawy wpływające na właściwe trawienie, wraz z ich innymi korzyściami zdrowotnymi:

1. Imbir

Imbir rozgrzewa i uspokaja trawienie. Jest znany z tego, że działa przeciw nudnościom i przeciw drobnoustrojom. A dodatkowo, jeśli masz problem z zimnymi dłońmi i stopami – imbir na to pomoże.

2. Kurkuma

Kurkuma jest wiatropędna – co oznacza, że może łagodzić wzdęcia. Jest też w stanie zapewniać wspomaganie wątroby, działanie przeciwdrobnoustrojowe i silne działanie przeciwzapalne.

3. Koper włoski

Koper włoski może również pomóc złagodzić wzdęcia i stymuluje wątrobę. Poprawia apetyt, zwiększa produkcję mleka u matek karmiących i łagodzi kolkę u dzieci. Co więcej pomaga pozbyć się kataru z górnych dróg oddechowych, jest płukanką do oczu w zapaleniu spojówek i przywraca równowagę estrogenów w organizmie.

4. Kminek

Kminek to najlepsze zioło dla układu trawiennego, łagodzi skurcze żołądka i mdłości, pomaga wydalać gaz z jelita i zapobiega fermentacji w żołądku.

5. Cynamon

Cynamon jest rozgrzewającym środkiem pobudzającym apetyt i krążenie. Ponad to, ma przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze działanie. Pomaga zmniejszyć poziom cukru we krwi i łagodzi wrzody powodowane przez Helicobacter pylori.

6. Czosnek

Czosnek ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i probiotyczne ze względu na obecną w nim inulinę i inne związki, które wspierają nasze ogólne zdrowie.

7. Rozmaryn

Rozmaryn działa wiatropędnie, przez co pomaga oczyścić jelita i wspiera wątrobę .

8. Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa działa odświeżająco, przeciwskurczowo, chłodząco i przeciwdrobnoustrojowo. Przydaje się w kaszlu i przeziębieniach, wspomaga pracę wątroby i pomaga zatrzymać swędzenie przy stosowaniu miejscowym.

9. Koperek

Koper uspokaja i może być stosowany jako środek łagodzący niepokój nerwowy. Przydaje się go, by móc spać spokojnie, rozproszyć kolkę i skurcze jelit. Jest to kluczowy składnik w preparatach dla niemowląt i małych dzieci – zwanej wodą koprową.

10. Ziele angielskie

Ziele angielskie rozgrzewa i osiada w jelitach. Zawartość eugenolu wspomaga enzymy trawienne, działa przeciwbólowo i antyseptycznie. Najbardziej korzystne, gdy pije się je w herbatce na trawienie po posiłku.

Żeby dowiedzieć się więcej o ziołach i ich działaniu na konkretne dolegliwości zajrzyj na portal ziolana.pl

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz