fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA POLECAMY Wiadomości

Dbaj o zdrowie w czasie koronawirusa z darmową aplikacją Comarch HealthNote!

Zewsząd słyszymy, że w obecnej sytuacji panującej epidemii powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu jak się tylko da. Jakiś czas temu pisaliśmy jak można odbyć zdalną wizytę lekarską, a nawet jak uzyskać e-zwolnienie. Dzięki zdobyczom współczesnej technologii konsultacje lekarskie mogą okazać się jeszcze łatwiejsze.

Comarch HealthNote to aplikacja, która pozwoli ci na bezpieczny kontakt z lekarzem i gromadzenie wszystkich wyników badań i informacji o twoim stanie zdrowia w jednym miejscu.

Comarch HealthNote – internetowa książeczka zdrowia w czasie pandemii

Aplikacja Comarch HealthNote dostępna jest bezpłatnie w Google Play i App Store. Kojarzycie książeczki zdrowia? Z tą aplikacją mobilną nie będą Wam już potrzebne. Oprócz gromadzenia dokumentacji medycznej, możecie również wprowadzać do niej pomiary parametrów zdrowotnych (np. glikemia, ciśnienie tętnicze, puls, temperatura ciała) i notować niepokojące Was symptomy. Co więcej, po wprowadzaniu każdego wyniku pomiaru dowiadujemy się, czy jest on prawidłowy, a system automatycznie tworzy intuicyjne wykresy, co pozwala na samodzielne monitorowania poprawy lub pogorszenia stanu zdrowia. Brzmi bardzo wygodnie, prawda? Szczególnie biorąc pod uwagę panującą epidemię koronawirusa.

Samodzielna ocena ryzyka zarażenia koronawirusem

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w aplikacji pojawiła się nowa funkcja – ankieta do oceny ryzyka zarażenia koronawirusem. Dzięki udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące symptomów i otoczenia system jest w stanie określić stopień zagrożenia i przedstawi konkretne porady, co należy robić. Ankieta została stworzona według aktualnych wytycznych WHO, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoriatu Sanitarnego.

Monitoruj objawy COVID-19 z aplikacją Comarch HealthNote

Objawy i parametry zdrowotne, które możecie monitorować w aplikacji Comarch HealthNote, to m.in.:

  • Temperatura ciała

Systematyczna kontrola temperatury organizmu pomaga monitorować rozwój procesów chorobowych i reakcji odpornościowej organizmu. Przy infekcjach wirusowych, takich jak COVID-19, często obserwuje się wzrost temperatury ciała. Zazwyczaj podnosi się nieznacznie i występuje tzw. stan podgorączkowy (37,0-37,9°C), czasem jednak pojawia się wysoka gorączka. Jest to stan wyjątkowo niebezpieczny dla organizmu. Gdy wystąpi należy skontaktować się z lekarzem!

  • Puls

Gdy organizm zostaje dotknięty przez infekcję puls, czyli częstotliwość uderzeń serca, może odbiegać od górnej granicy normy. Do jego pomiaru można używać ciśnieniomierza elektronicznego, pulsoksymetru lub zmierzyć go ręcznie, przykładając palce po wewnętrznej stronie nadgarstka. Po wyczuciu tętna należy liczyć uderzenia serca w ciągu minuty (lub przez 30 sekund, a następnie pomnożyć tę ilość przez 2).

  • Kaszel i ból gardła

Ból gardła i suchy kaszel są jednymi z pierwszych objawów, których doświadczają chorzy na koronawirusa. Kontrola tego symptomu jest przydatna nie tylko w tej wyjątkowej sytuacji dla zdrowia, ale może pomóc we wczesnej diagnozie m.in. alergii czy innych chorób górnych dróg oddechowych.

  • Ból w klatce piersiowej i duszność

Te objawy są ściśle związane z ciężkim przebiegiem COVID-19. Ból pojawia się najczęściej w trakcie oddychania i kaszlu, w skrajnych przypadkach może wystąpić tzw. krwioplucie. Jeśli wystąpią te objawy należy skontaktować się z lekarzem.

  • Osłabienie i ból stawów/mięśni

Osłabienie, zmęczenie oraz ból mięśni i stawów to dolegliwości charakterystyczne dla infekcji wirusowych i bakteryjnych. Zgłasza je również większość osób zarażonych koronawirusem. Z kolei przewlekłe osłabienie i bóle stawów mogą świadczyć np. o anemii i chorobach autoimmunologicznych. Jeśli doświadczasz ich bardzo często – powiedz o tym swojemu lekarzowi i poproś o zlecenie konkretnych badań.

  • Katar

Co prawda to nie najczęstszy objaw COVID-19, ale występuje w niektórych przypadkach. Jednak nieustępujący nieżyt nosa może być także symptomem alergii i zapalenia zatok.

  • Objawy ze strony układu pokarmowego

Jak podaje WHO, niewielki procent chorych na COVID-19 nie ma typowych objawów zarażenia tym koronawirusem, ale pojawiają się u nich dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka i wymioty. One także mogą być niebezpieczne dla organizmu, wiec warto je monitorować i konsultować z lekarzem.

Udostępnianie informacji lekarzom

Aplikacja Comarch HealthNote umożliwia bezpieczne i łatwe udostępnianie naszych parametrów lekarzom. Wprowadzoną dokumentacje medyczną można przesłać e-mailem lub udostępnić je na dysk (np. Google Drive). Możesz także dokonać zrzutów ekranu dotyczących wprowadzonych parametrów zdrowotnych i objawów, a następnie przesłać je do swojego lekarza np. SMSem lub e-mailem. Lekarz będzie mógł z łatwością obserwować postęp choroby lub postawić zdalną diagnozę. Te dane można również udostępnić w trzech prostych krokach w trakcie wizyty lekarskiej:

  1. W trakcie wizyty u lekarza poproś o otwarcie strony healthnote.pl/dla-lekarza
  2. Otwórz aplikację Comarch HealthNote i przejdź do zakładki “Udostępnij”
  3. Zeskanuj kod QR widoczny na stronie internetowej

Pełna i aktualna historia zdrowia w Twoim smartfonie

Z Comarch HealthNote pełna dokumentacja medyczna dotycząca twojego zdrowia masz zawsze pod ręką – w smartfonie. Nie ma możliwości zgubienia lub zapomnienia istotnych dokumentów lub informacji medycznych. Co więcej aplikacja jest całkowicie darmowa, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Warto wspomnieć jeszcze, że aplikacja Comarch HealthNote jest cały czas rozwijana i już niedługo wprowadzone zostanie jeszcze więcej przydatnych funkcji.

 

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

5 komentarzy

Zostaw komentarz