fbpx
Wiadomości

Popularne leki na zgagę aż o 25% zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci!

Stosowanie inhibitorów pompy protonowej – klasy leków przyjmowanych przez miliony w celu leczenia zgagi i zmniejszania stężenia kwasu żołądkowego – zostało powiązane  z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci. To efekt obszernego badania, w którym wzięło udział prawie 350 000 uczestników.

Przedstawiając swoje odkrycia w czasopiśmie BMJ Open, naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wyjaśniają, jak odkryli, że ryzyko śmierci wzrasta wraz z dłuższym stosowaniem inhibitorów pompy protonowej (PPI).

„Niezależnie od tego, jak posegregowalibyśmy dane z tego dużego zbioru materiału, zobaczyliśmy zawsze to samo: istnieje zwiększone ryzyko śmierci wśród użytkowników PPI!” – mówi starszy autor Ziyad Al-Aly, adiunkt w dziedzinie medycyny.

Odkrycie to zostaje dodane do rosnącej ostatnio listy poważnych problemów zdrowotnych związanych ze stosowaniem IPP, z których niektóre obejmują tak poważne sytuacje zdrowotne jak: uszkodzenie nerek, zakażenie Clostridium difficile, złamania kości u osób z osteoporozą, a nawet demencję.

Pojawiają się również dowody, chociaż wymagają dodatkowego potwierdzenia, że IPP mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia tkanek w wyniku stresu oksydacyjnego i skracania telomerów w komórkach. Telomery to ochronne czapki na końcach chromosomów, które porównuje się do plastikowych końców na sznurowadłach, które uniemożliwiają ich rozplatanie.

PPI są za często przepisywane!

PPI działają poprzez zmniejszenie ilości kwasu wytwarzanego przez żołądek. Są one powszechnie przepisywane w leczeniu zgagi lub refluksu kwasowego, stanu, w którym kwas żołądkowy jest wymuszany z powrotem do rury pokarmowej lub przełyku, powodując uczucie pieczenia w dolnej części klatki piersiowej. Jeśli stan się utrzymuje, może to być oznaką poważniejszego problemu zwanego chorobą refluksową przełyku (GERD).

Omawiając swoje odkrycia, prof. Al-Aly i współpracownicy piszą, że PPI są „często przepisywane, rzadko opisywane” i że ich stosowanie jest często „przedłużane na dłuższy okres bez odpowiedniego wskazania medycznego”.

Wyniki krajowych badań pokazują, że odsetek dorosłych Amerykanów stosujących PPI na receptę prawie podwoił się w ciągu ostatniej dekady, zwiększając się z 3,9 do 7,8 procent w tym okresie.

Autorzy przytaczają również szacunki z badań, które sugerują, że od połowy do dwóch trzecich recept na PPI dotyczy „nieodpowiednich wskazań, w których korzyści wynikające ze stosowania PPI nie uzasadniają ryzyka dla wielu pacjentów”.

W celu zbadania zespół przeszukał dokumentację medyczną milionów weteranów amerykańskich i zidentyfikował 275 933 osób, którym przepisano PPI i 73 355, którym przepisano bloker H2 – kolejną klasę leków zmniejszających kwas żołądkowy – od października 2006 r. do września 2008 r. .

Na podstawie danych naukowcy mogli również zobaczyć, ilu uczestników w każdej grupie zmarło w ciągu następnych 5 lat, chociaż zapisy nie ujawniły przyczyny śmierci.

PPI powiązano z 25% wyższym ryzykiem śmierci

Zespół przeprowadził trzy rodzaje porównań. Były to: ryzyko śmierci u użytkowników PPI i użytkowników H2 blokerów; ryzyko śmierci pacjentów stosujących i niestosujących PPI oraz ryzyko śmierci stosujących PPI i pacjentów, którzy nie stosowali ani PPI, ani blokerów H2.

Wyniki pokazały, że w porównaniu z użyciem blokerów H2 stosowanie PPI wiązało się z 25-procentowym wzrostem ryzyka zgonu ze wszystkich przyczyn.

Inne analizy wykazały podobny poziom zwiększonego ryzyka między stosującymi i niestosującymi IPP oraz między uczestnikami przyjmującymi IPP a tymi, którzy nie stosowali IPP ani blokerów H2.

Wyniki pokazały również, że ryzyko śmierci wzrosło wraz z dłuższym zażywaniem PPI. Po 30 dniach użytkowania ryzyko śmierci wśród użytkowników PPI było podobne do ryzyka użytkowników H2 blockera. Jednak po 1-2 latach użytkowania ryzyko śmierci wśród użytkowników PPI było o prawie 50 procent wyższe niż wśród użytkowników H2 blockera.

Naukowcy obliczyli, że na każde 500 uczestników, którzy przyjmowali PPI przez rok, była jedna dodatkowa śmierć, która nie miałaby miejsca bez użycia PPI.

Prof. Al-Aly mówi, że skoro miliony ludzi regularnie przyjmują IPP, może to wskazywać, że tysiące dodatkowych zgonów każdego roku jest powiązanych z wykorzystaniem tego leku.

On i jego koledzy odkryli również, że ryzyko zgonu było wyższe wśród osób, które stosowały PPI, chociaż wydawało się, że nie mają one żadnych warunków żołądkowo-jelitowych, do których zalecane są leki. Tutaj wyniki pokazały, że w porównaniu z użytkownikami H2 blokerów, użytkownicy PPI mieli 24-procentowy wzrost ryzyka śmierci.

Stosowanie PPI powinno być regularnie kontrolowane

W porównaniu z uczestnikami stosującymi blokery H2, stosujący PPI w badaniu mieli tendencję do bycia stosunkowo w starszym wieku – ich średni wiek wynosił 64 lata w porównaniu z 61 w grupie blokerów H2 – przez co bardziej prawdopodobnym u nich było występowanie chorób, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca.

Naukowcy twierdzą jednak, że te różnice nie wyjaśniają w pełni wyższego ryzyka zgonu u użytkowników PPI, ponieważ, gdy powtórzyli analizę statystyczną w celu wyeliminowania wpływu wieku i choroby, wynik pozostał taki sam. Zalecenie dotyczące leczenia PPI polega na tym, że nie należy ich przyjmować przez długi czas. Na przykład w przypadku wrzodów typowe zalecenie wynosi od 2 do 8 tygodni. Jednak prof. Al-Aly i jego współpracownicy zauważają, że wiele osób może zażywać te leki przez miesiące, a nawet klika lat!

Prof. Al-Aly mówi również, że często zdarza się, że lekarze mają dobry powód medyczny do przepisywania PPI swoim pacjentom, ale potem zamiast zakończyć terapię – kontynuują ją.

Podsumowuje implikacje badania jego prowadzący stwierdza:

„PPI ratują życie. Gdybym potrzebował PPI, absolutnie bym go przyjął. Ale nie wziąłbym go, gdybym tego nie potrzebował. I chciałbym, żeby mój lekarz uważnie mnie obserwował i odstawiał leki w momencie, kiedy nie będą już potrzebne. ” Co za dużo to (czasem śmiertelnie) niezdrowo!

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz