fbpx
Wiadomości

Czy tego można uniknąć? Najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce

najczęstsze przyczyny zgonów



Medycyna w ostatnich latach poczyniła olbrzymie postępy. Leczymy choroby, które jakiś czas temu uchodziły za nieuleczalne. Ciągle podnosimy średnią długość życia. Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o innowacyjnych zabiegach i terapiach. Mimo to, w naszym kraju (i nie tylko) wciąż pojawia się wiele przypadków przedwczesnych zgonów. Dlaczego? Jakie są najczęstsze przyczyny zgonów? Czy dało się ich uniknąć?

Choroby serca i układu krążenia

Choroby serca od wielu lat stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Do najczęstszych dolegliwości związanych z układem krążenia należą: miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał serca. Wielu (choć nie wszystkich) problemów związanych ze zdrowiem układu krążenia można by uniknąć. Są to bowiem schorzenia w dużej mierze zależne od naszego stylu życia. Takie czynniki jak brak aktywności fizycznej, spożywanie wysokoprzetworzonych i kalorycznych produktów czy palenie tytoniu stanowią główne czynniki ryzyka chorób serca. Oczywiście, nie na wszystko mamy wpływ. Choroby serca mogą mieć również np. podłoże genetyczne lub wynikać z powikłań związanych z innymi chorobami. Niemniej, nie można zapominać, iż schorzenia sercowo-naczyniowe należą do grupy chorób dietozależnych. W praktyce oznacza to, iż mamy olbrzymi wpływ na kondycję naszego serca. Wielu chorób można by uniknąć lub też złagodzić ich przebieg przy wsparciu odpowiednio dobranej diety.

Więcej na temat diety w chorobach serca przeczytasz w książce Co ci leży na sercu. Dieta w chorobach układu krążenia.



Nowotwory

Wskaźnik zachorowań na nowotwory w Polsce jest obecnie względnie niski. Na raka choruje średnio 267 osób na 100 tys. mieszkańców. Jednak niepokój w danych statystycznych budzi odsetek zgonów. Tu niestety jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów europejskich. W ostatnich latach umieralność na nowotwory uległa zmniejszeniu, jednak odsetek zgonów wciąż pozostaje wysoki. Najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce obejmują również choroby nowotworowe.

Temat nowotworów jest bardzo szeroki i rokowania będą się znacząco różniły dla poszczególnych rodzajów raka. Obecnie najwięcej zgonów notuje się w przypadku raka płuc. Jest to równocześnie jeden z najczęściej diagnozowanych rodzajów nowotworów. Nie jest tajemnicą, iż do jego powstania przyczynia się palenie papierosów. Jednakże stwierdzenie, iż to nikotyna jest odpowiedzialna za zachorowania na nowotwór płuc byłoby zbyt dużym uproszczeniem, gdyż nie jest to jedyny czynnik ryzyka. Przyczyną może być tez m.in. zanieczyszczenie powietrza.

Przeczytaj też: Groźne mity na temat raka. To musisz wiedzieć!

Grypa i zapalenie płuc

Grypa to niegroźna choroba i to właściwie to samo co przeziębienie? Nic bardziej mylnego. Owszem, większość z nas przechodzi grypę łagodnie. Uciążliwe objawy w postaci gorączki czy kaszlu mijają po kilku dniach. Jednak nie zawsze tak jest. Nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego. Należy również podkreślić, iż wirus grypy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku oraz dla tych, którzy z jakiegoś powodu mają osłabiony układ odpornościowy.



Wypadki komunikacyjne

Na to medycyna nie może pomóc. Co roku w wypadkach komunikacyjnych na polskich drogach ginie ponad 2 tys. osób. Co szczególnie tragiczne, uważa się, że wypadki komunikacyjne stanowią główną przyczynę śmierci dzieci i młodzieży.

Samobójstwa

Na koniec najtragiczniejsza przyczyna przedwczesnych zgonów w Polsce. Z roku na rok życie odbiera sobie coraz więcej osób. Szacuje się, że co roku samobójstwo w Polsce popełnia ponad 6 tys. osób. Dane te jednak nie są dokładne, gdyż wciąż nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami do zbierania ich. Co istotne, według badań WHO, na jedną próbę samobójczą zakończoną śmiercią, przypada 100-200 nieudanych prób samobójczych. Skala tego zjawiska jest porażająca. Problemy ze zdrowiem psychicznym z jednej strony przestają być tematem tabu, co powinno ułatwiać zaradzeniu im. Z drugiej zaś stają się one coraz powszechniejsze i wciąż za mało jest działań o charakterze profilaktycznym w tym zakresie.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz