Czy w czasie szczotkowania zębów znowu zauważyliście krew? Jeśli tak, to możecie zapragnąć przyjrzeć się tej kwestii nie tylko ze względu na płynące zewsząd komunikaty o zdrowiu dziąseł! Najnowsze badanie wskazuje na to, że wreszcie udało się namierzyć przyczyny choroby Alzheimera i jest nią bakteria o nazwie Porphyromonas gingivalis będąca głównym powodem chronicznych chorób dziąseł!
Z jednej strony ta wiadomość nie jest dobra, ponieważ choroby tej części jamy ustnej dotyczą aż ⅓ ludzkości. Z drugiej zaś daje ona nadzieję w postaci opublikowanych badań nad lekiem blokujących toksyczne działanie wspomnianej bakterii, które podobno znajdują się w końcowej fazie testów klinicznych. Wnioski wyciągnięte przez naukowców są bardziej niż obiecujące: lek może nie tylko zatrzymać Alzheimera, ale nawet odwrócić jego proces. Możliwe nawet, że niedługo powstanie na niego szczepionka! To rewolucyjne odkrycie, ponieważ wraz ze starzeniem się społeczeństwa to właśnie demencja i Alzheimer stały się przyczyną aż 70% zgonów na świecie, a medycyna, mimo swego ciągłego rozwoju, nie znała odpowiedzi na pytanie o ich przyczynę.
Przyczyny choroby Alzheimera – bakterie w mózgu
Do tej pory uważano, że omawiana choroba ma związek z akumulacją w mózgu dwóch białek o nazwie: amyloid i tau. Jednak najnowsze badania wykazały, że mogą one znajdować się w mózgu, a demencja może wcale nie wystąpić. Jednakże, coraz więcej dowodów wskazuje na to, że wspomniane białka pojawiają się w mózgu jako obrona przed bakteriami. To odkrycie spowodowało, że naukowcy postanowili przyjrzeć się roli bakterii w występowaniu choroby Alzheimera.
W czasie badania mózgów osób zmarłych w wyniku tej choroby już wcześniej zauważono występowanie bakterii związanych z chorobą dziąseł. Jednak nie wiedziano wtedy, czy bakterie mają związek z przyczyną choroby, czy po prostu dostały się do mózgu w wyniku jego postępujących uszkodzeń związanych z Alzheimerem.
Jak doszło do odkrycia?
Kilka zespołów badawczych analizowało bakterie Porphyromonas gingivalis pod tym kontem. Dowiodły one, że atakują one części mózgu dotykane przez Alzheimera. Testy na myszach wykazały, że infekcja bakteryjna pogarsza objawy choroby u myszy genetycznie modyfikowanych w celu wywołania choroby Alzheimera. Z kolei w mózgu myszy zdrowych powoduje ogniska zapalne i uszkodzenia neurologiczne podobne do Alzheimera.
Firma Cortexyme z San Francisco, że badana bakteria żywiąc się na ludzkich tkankach wydziela toksyczny enzym zwany gingipainem. Wcześniej zbadano, iż to pod jego wpływem białko tau ulega specyficznym modyfikacjom pozwalającym mu uszkadzać neurony i doprowadzać do demencji. Bakterię wykryto w 96% z 54 analizowanych próbek mózgów dotkniętych tą chorobą. Firma ogłosiła, że powzięła badania w celu opracowania leku, który będzie przeciwdziałał rozsiewowi wspomnianego gatunku bakterii w dziąsłach, co w pośredni sposób przyczyni się do ochrony ośrodkowego układu nerwowego przed neurodegeneracją.
Jak możemy się ochronić w tym momencie?
Zanim powstanie właściwy lek, najbardziej oczywistą rzeczą jaką możemy zrobić to po prostu dbać o higienę jamy ustnej! Odwiedzać dentystę nie tylko wtedy, gdy boli ząb. Profilaktyka jest najważniejsza! – podkreślają eksperci. Dodają również, że agresywne szczotkowanie zębów nie jest odpowiedzią, a wręcz może pogorszyć stan naszych dziąseł i uzębienia. Standardowe szczotkowanie, nitkowanie, płukanie specjalnym płynem – to działania, które możemy podjąć w zaciszu naszej łazienki.
W kwestii bakterii nie chodzi tu tylko o chorobę Alzheimera – już dawno wykazano, że bakterie sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych oraz wystąpieniu miażdżycy. Co jeszcze możemy zrobić? Oprócz zachowywania higieny i odpowiednio częstych kontroli stomatologicznych powinniśmy po prostu zachowywać podstawowe zasady zdrowego stylu życia. Chyba nikogo nie zdziwi, że palenie i zła dieta przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych (nie tylko!) dziąseł. Z kolei podejmowanie aktywności fizycznej oraz jadłospis bogaty w dobrej jakości produkty działają na korzyść naszego ogólnego stanu zdrowia.
Źródło: www.newscientist.com
Przyczyny choroby Alzheimera są różne, ale na niektóre z nich mamy wpływ! Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania m.in. dzięki diecie MIND. Dowiedz się więcej na jej temat!
Świadomość kluczem do zdrowia ! Zdrowy styl życia, odżywianie optymalne, nawadnianie komórkowe, higiena dnia są parametrami zdrowia, naszej sprawności i właściwego funkcjonowania. Życie w harmonii z naturą, jej niekwestionowanymi prawami i zasadami, a także czerpanie garściami z jej odwiecznej mądrości i nieskażonego piękna są remedium na współczesne czasy i ocaleniem człowieka jako jednostki od unicestwienia i zagłady. W życiu kierujmy się złotą zasadą ; przede wszystkim nie szkodzić !