fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Wczesne objawy Alzheimera. Łatwo je przeoczyć!

wczesne objawy alzheimera



Każdemu z nas zdarza się o czymś zapomnieć. Jest to zupełnie normalne. Mamy wiele na głowie, żyjemy w ciągłym pędzie. Zdarza się, że jesteśmy rozkojarzeni lub zestresowani. Ale niekiedy zapominanie przybiera na sile i może budzić niepokój. Pierwszym schorzeniem, jakie przychodzi na myśl w przypadku tej dolegliwości, jest demencja lub Alzheimer. Czy słusznie? Wczesne objawy Alzheimera w istocie łatwo przeoczyć. Dotyczą one bowiem nie tylko problemów z pamięcią.

Czym jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest przewlekłym neurodegeneracyjnym schorzeniem, które powoduje zanik komórek nerwowych. W efekcie następuje otępienie mózgowe. Choroba ta kojarzy się przede wszystkim z utratą pamięci i rzeczywiście jest to jej główny objaw. Oprócz tego następują również trudności w uczeniu się, mówieniu, wykonywaniu codziennych obowiązków oraz orientacji w przestrzeni i czasie. Choroba dotyka najczęściej osoby po 60. roku życia, jednak zdarza się, iż chorują również młodsi. Szacuje się, iż co piąta osoba na świecie powyżej 80. roku życia jest dotknięta chorobą Alzheimera.



Wczesne objawy Alzheimera

Warto podkreślić, iż od pierwszych zmian w mózgu zwiastujących chorobę Alzheimera do wystąpienie klinicznych objawów tej choroby mija nawet 15 lat! Zmiany w mózgu mogę pojawić się już około 40 roku życia, jednak nie dają wówczas objawów. Symptomy schorzenia pojawiają się z czasem. Co powinno nas zaniepokoić?

  • Zmiany w mowie; stosunkowo wcześnie pojawiają się problemy z wypowiadaniem się. Chory może zapominać nazw przedmiotów codziennego użytku. Początkowo może się to nie rzucać w oczy, gdyż problem ten dotyczy pojedynczych słów, co z kolei zdarza się każdemu z nas. Chory zaczyna unikać zdań złożonych, a jego mowa staje się coraz bardziej monotonna i pozbawiona emocji.
  • Zmiany w zachowaniu; choroba Alzheimera wpływa nie tylko na pamięć, ale na codzienne zachowanie. Człowiek nią dotknięty zaczyna się zmieniać. Przykładowo, ktoś zawsze spokojny i opanowany, może nagle mieć wybuchy gniewu. U osób dotkniętych Alzheimerem można zauważyć problemy z opanowaniem emocji. Objawia się to np. wybuchami płaczu czy atakami złości.
  • Problemy z codziennym funkcjonowaniem; osoby chore na Alzheimera mogą zacząć zaniedbywać codzienne obowiązki i ograniczać swoją aktywność. Zdarza się, że zaniedbują swój wygląd i szukają pretekstu, aby nie iść do pracy. Ograniczają również relacje z innymi ludźmi.
  • “Dziwne” wypowiedzi i zachowania; chorym na Alzheimera zdarza się zachowywać lub wypowiadać nieadekwatnie do sytuacji, w której w danej chwili się znajdują.
  • Zaburzenia pamięci; najbardziej oczywisty i początkowo niedostrzegalny objaw. Zaburzenia pamięci początkowo nie są szczególnie widoczne, gdyż każdy z nas o czymś zapomina. Z czasem jednak chorzy na Alzheimera mają coraz większe problemy z codziennym funkcjonowaniem.



Leczenie

Obecnie nie ma leku na Alzheimera. Istnieją natomiast środki farmakologiczne, które spowalniają postępowanie objawów choroby. Należą do nich galantamina, donepezil czy rywastygmina. Zwrócenie uwagi na wczesne objawy Alzheimera powzala na odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia. Na rozwój chorób neurodegeneracyjnych wpływ ma również nasz tryb życia. Czynniki takie jak choroby dietozależne (nadciśnienie, otyłość, cukrzyca), palenie papierosów, spożywanie alkoholu sprzyja rozwojowi demencji. Prowadzenie zdrowego trybu życia może może spowolnić wystąpienie objawów chorób neurodegeneracyjnych. Trzeba jednak podkreślić, że wymienione tu czynniki sprzyjają rozwojowi chorób mózgu, a nie decydują o nich. Niestety, dbanie o swoje zdrowie nie stanowi gwarancji zapobiegnięcia chorobie Alzheimera. Może tylko (aż?) opóźnić występowanie objawów.

Diagnoza demencji lub Alzheimera jest druzgocąca nie tylko dla chorego, ale również dla jego rodziny. Bliscy nie zawsze rozumieją zachowanie swojego podopiecznego i niekiedy przypisują je złośliwości. Tak jednak w istocie nie jest. Kliknij, aby przeczytać więcej na temat życia osób mających demencję



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz