fbpx
Wiadomości

Kobiecy mózg starzeje się wolniej!

Najnowsze badanie określające wiek na podstawie metabolizmu wykazało, że mózg kobiet jest młodszy od mózgu mężczyzn średnio aż o 3 lata i 8 miesięcy! Odkrycie pozwoli wyjaśnić dlaczego to kobiety pozostają dłużej sprawne umysłowo mimo upływu takiej samej liczy wiosen.

Każdy mózg kurczy się z wiekiem, jednak już od dawna wiemy, że męski robi to zdecydowanie szybciej. By zbadać tę różnicę między płciami zespół badawczy Manu Goyala z Washington University School of Medicine w St Louis przyjrzał się 205 mózgom kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat. Szerokie spektrum badanych pozwoliło na obserwacje przemian zachodzących w tym organie na przestrzeni czasu.

Do badania wykorzystali pozytonową tomografię emisyjną pozwalającą na obserwację procesów metabolicznych w mózgu poprzez mierzenie przepływu tlenu i glukozy. Mózg konsumuje duże ilości glukozy dla pozyskania energii, ale gospodarowanie nią zmienia się z wiekiem. Było to kluczowe dla naukowców

Badacze zauważyli powiązanie między starzeniem się metabolicznym a kalendarzowym, jednak w każdym przypadku mózg kobiet był młodszy w tej pierwszej kategorii. Naukowcy próbują zrozumieć dlaczego tak się dzieje i jakie to odkrycie będzie miało znaczenie dla naszej wiedzy o procesach starzenia się naszego umysłu.

Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences, New Scientist

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz