fbpx
Wiadomości

Kobiecy mózg starzeje się wolniej!

starzenie mózgu

Najnowsze badanie określające wiek na podstawie metabolizmu wykazało, że mózg kobiet jest młodszy od mózgu mężczyzn średnio aż o 3 lata i 8 miesięcy! Odkrycie pozwoli wyjaśnić dlaczego to kobiety pozostają dłużej sprawne umysłowo mimo upływu takiej samej liczy wiosen.

Każdy mózg kurczy się z wiekiem, jednak już od dawna wiemy, że męski robi to zdecydowanie szybciej. By zbadać tę różnicę między płciami zespół badawczy Manu Goyala z Washington University School of Medicine w St Louis przyjrzał się 205 mózgom kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 82 lat. Szerokie spektrum badanych pozwoliło na obserwacje przemian zachodzących w tym organie na przestrzeni czasu.

Do badania wykorzystali pozytonową tomografię emisyjną pozwalającą na obserwację procesów metabolicznych w mózgu poprzez mierzenie przepływu tlenu i glukozy. Mózg konsumuje duże ilości glukozy dla pozyskania energii, ale gospodarowanie nią zmienia się z wiekiem. Było to kluczowe dla naukowców

Badacze zauważyli powiązanie między starzeniem się metabolicznym a kalendarzowym, jednak w każdym przypadku mózg kobiet był młodszy w tej pierwszej kategorii. Naukowcy próbują zrozumieć dlaczego tak się dzieje i jakie to odkrycie będzie miało znaczenie dla naszej wiedzy o procesach starzenia się naszego umysłu.

Źródło: Proceedings of the National Academy of Sciences, New Scientist

Jeśli zainteresował Cię ten temat, dowiedz się również, jakie nawyki są szkodliwe dla Twojego mózgu!

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz