fbpx
kosmetyki pielęgnacja porady

5 rzeczy, których nie wiedzieliście o retinolu!1. Czy retinol jest skutecznym preparatem przeciwzmarszczkowym?

Tak. Ale to coś więcej. On i inne retinoidy stymulują produkcję kolagenu i zmniejszają jego rozpad, aby zminimalizować i zapobiec powstawaniu drobnych zmarszczek. Retinol może również pomóc rozjaśnić ciemne plamy, przyspieszając odnowę komórek, dzięki czemu skóra może zrzucić górną warstwę z nadmiarem pigmentu. Może to również pomóc odblokować pory, przez co wydają się mniejsze.

2. Wersja dostępna na receptę jest bardziej skuteczna, czy powinnam jej używać?

Niekoniecznie. Kwas retinowy dostępny tylko na receptę jest silniejszy i może dać lepsze wyniki niż retinol, ale może być też bardziej drażniący dla skóry. Niektórzy dermatolodzy zalecają rozpoczęcie od niższych stężeń retinolu, aby umożliwić skórze dostosowanie się do składnika. Ponadto retinole są dostępne za ułamek ceny kwasu retinowego na receptę.

3. Retinol powoduje, że skóra jest wrażliwa na słońce. Jeśli użyję go rano, to moja skóra zostanie podrażniona, kiedy wyjdę na zewnątrz?

Nie, ale twoja skóra będzie bardziej podatna na oparzenia i podrażnienia od słońca – i to nie tylko przez cały czas, gdy używasz retinolu, ale również przez kilka tygodni po zakończeniu jego stosowania. (Dzieje się tak, ponieważ przyspieszona odnowa komórek wypychają nową, delikatną skórę na powierzchnię.) Codzienne stosowanie kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem jest koniecznością przy stosowaniu retinolu.

4. Czy lepiej jest stosować produkty z retinolem w nocy?

Ogólnie tak. Poparte jest to faktem silniejszej regeneracji skóry podczas snu. Twoja skóra sama się regeneruje w tym czasie, więc wszelkie zastosowane składniki przeciwstarzeniowe będą bardziej skuteczne. Uważa się, że światło słoneczne degraduje retinol, zmniejszając jego skuteczność.


5. Czy mogę używać więcej produktów z retinolem na raz?

Nie jest to takie proste. Twoja skóra musi przyzwyczaić się do tego składnika, więc zacznij od jednego produktu z retinolem. Jeśli nie odczuwasz suchości, pieczenia lub zaczerwienienia, możesz dodać drugi. Jeśli doświadczysz działań niepożądanych, używaj tylko jednego produktu co drugi lub trzeci dzień. Inne składniki przeciwstarzeniowe, takie jak peptydy i witamina C, również mają działanie przeciwzmarszczkowe – jednak nie dają aż tak wielu korzyści jak retinol.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz