fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA kosmetyki pielęgnacja

Jakich kosmetyków unikać w trakcie ciąży?

Pregnant woman applying stretch mark prevention lotion or moisturizer cream on belly, maternal skin care, 8 months pregnancy.

Ciąża i okres karmienia to dla kobiecego organizmu czas dużych przemian. O ile niektóre problemy ze skórą w okresie ciąży znikają, mogą się pojawiać inne. Nadwrażliwość na niektóre bodźce, w tym składniki kosmetyków, przebarwienia, rozstępy to tylko niektóre z nich. Odpowiednia pielęgnacja w tym okresie jest koniecznością – jednak nie wszystkie zawarte w kosmetykach składniki aktywne są  wskazane.  Warto wiedzieć, co może zaszkodzić dziecku i zrobić w kosmetyczce racjonalną selekcję. Niektóre substancje mogą bowiem negatywnie wpłynąć zarówno na twoje zdrowie, jak i stan płodu, zwiększając ryzyko wystąpienia wad wrodzonych.

Sprawdź czego powinnaś się wystrzegać:

  • kremów, balsamów, serum z witaminę A i jej pochodną – retinolem
  • kwasu salicylowego i jego pochodnych (często zawarte w peelingach)
  • kosmetyków przeciwtrądzikowych z tetracyklinami
  • kremów i peelingów z kwasami owocowymi AHA
  • kosmetyków zawierających syntetyczne antyutleniacze, np. parabeny oraz pochodne olejów mineralnych, takie jak; phenoxyethanol czy EDTA
  • past, płynów do płukania ust z wysokim stężeniem fluoru.
  • kosmetyków zawierających olejki: bergamotowy, rozmarynowy (a także olejki szałwiowy, rumiankowy, jaśminowy – mogą powodować podrażnienia, a także być przyczyną powstawania przebarwień na skórze)

Unikaj również ftalanów, które mogą być obecne w składzie perfum, szamponów czy dezodorantów. Ponieważ zmiany hormonalne w okresie ciąży zwiększają pigmentację skóry – używając kremów brązujących czy kosmetyków do opalania możesz spowodować powstanie brązowych plam na skórze.

Niewskazane są również także produkty zawierające substancje o działaniu estrogennym, np. olej sojowy, mogą bowiem powodować trwałe przebarwienia na skórze.

W okresie ciąży unikaj też kosmetyków z kofeiną i wyciągiem z kasztanowca – poprawiają mikrokrążenie, jednak przy osłabionych naczyniach krwionośnych, zwiększają prawdopodobieństwo powstania żylaków. Pamiętaj również, że duża ilość spożywanej kofeiny może zwiększyć ryzyko poronienia.

Konieczność wystrzegania się niektórych składników nie powinno jednak oznaczać, że rezygnujesz z pielęgnacji – twoja skóra potrzebuje wsparcia i odpowiedniej pielęgnacji w tym szczególnym okresie.

Nie bój się peelingów – systematyczne złuszczanie martwych komórek naskórka stymuluje odnowę komórkową. Rodzaj peelingu dobierz do typu posiadanej skóry, weź jednak pod uwagę, że za sprawą estrogenów, które spowalniają pracę gruczołów łojowych, skóra tłusta normalizuje się, a cera normalna i mieszana może się zacząć przesuszać. Lepiej więc zrezygnować z peelingów mających w swoim składzie substancje o działaniu wysuszającym. Ważny jest również sposób aplikacji – nie wcieraj peelingu, a jedynie delikatnie masuj skórę, by nie doprowadzić do jej podrażnienia.

Fot. Peeling kokosowy Sweet Coco, cena: ok. 25,00 zł/100g, www.bodyboom.pl

Mięsisty, bogaty w kwasy tłuszczowe miąższ z kokosa stanowi bazę peelingu i wspólnie z zawartym w nim cukrem brązowym działa jako delikatne ścierniwo, które złuszcza martwe komórki naskórka, a jednocześnie zmiękcza i koi skórę. Olej kokosowy, jako naturalny emolient, wzmacnia barierę hydrolipidową naskórką, olej arganowy i ze słodkich migdałów – odżywiają skórę, a witamina E, jako silny antyutleniacz neutralizuje działanie wolnych rodników.

Skóra w okresie ciąży wymaga również odpowiedniego nawilżenia. W szczególności zwracaj uwagę na łokcie, kolana i wewnętrzną stronę ud – wymagają one balsamów czy kremów o bogatym składzie.

Fot. Balsam do ciała Truskawkowy Kusiciel, cena 79,00 zł, www.bodyboom.pl

Jego naturalna formuła zawiera 93% składników pochodzenia naturalnego, Zawarte w nim masło Shea działa natłuszczająco i wygładzająco. Allantoina regeneruje i koi. Mocznik nawilża i zmiękcza skórę, a oleje: migdałowy oraz winogronowy odżywiają naskórek i wspólnie z witaminą E przeciwdziałają oznakom jej starzenia się. Balsam szybko się wchłania pozostawiając skórę miękką, gładką, doskonale nawilżoną.

Rozciągająca się skóra na brzuchu, a także delikatna skóra piersi również potrzebują właściwego wsparcia – codziennej pielęgnacji, zapewniającej odpowiednie nawilżenie i uelastycznienie skóry. Bezpieczne będą kosmetyki zawierające przebadane ekstrakty roślinne, a także formuły zawierające kwas hialuronowy, glicerynę, emolienty, np. alantoinę, pentanol, witaminę C, E, z grupy B, czy kwas foliowy. Do substancji bezpiecznych należą również olej arganowy i ze słodkich migdałów, które znakomicie ujędrniają skórę.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz