fbpx
pielęgnacja zdrowe ciało

Jak szybko pozbyć się pryszczy? – domowe sposoby!

Pryszcze są częstym problemem, z którym mogą się zmagać ludzie w każdym wieku. Kiedy już nam się pojawi na twarzy taki nieproszony gość na pewno chcemy, by jak najszybciej zniknął.

Chociaż pozbycie się wyprysku w ciągu jednego dnia nie jest możliwe, to jak najbardziej można poprawić jego wygląd redukując widoczność i zaczerwienienie.

Czytaj dalej, aby poznać najszybsze sposoby na wyeliminowanie pojawienia się wyprysków.Nikt nie powinien wyciskać, drapać ani w inny sposób samodzielnie „oczyszczać” pryszczy. Może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii powodujących trądzik, powodując infekcję zmiany i powstawanie blizn potrądzikowych.

Zamiast tego wypróbuj te metody, aby szybko pozbyć się pryszczów:

 • Umyj dotknięty obszar delikatnym środkiem czyszczącym. Wytrzyj obszar suchym czystym ręcznikiem.
 • Zastosuj zabieg punktowy, który może pomóc wysuszyć pryszcz. Przykłady kuracji punktowej obejmują: olej z drzewa herbacianego, nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. Nakładaj na pryszcz i okolice wokół niego czystymi dłońmi i wacikiem.
 • Jeśli nie masz dostępu do tych sposobów leczenie punktowego, możesz zamiast tego spróbować innych domowych środków zaradczych. Przykłady obejmują kruszenie aspiryny i rozrabianie jej na pastę z niewielką ilością wody. Zastosowanie balsamu kalaminowego może również pomóc w wysuszeniu zmiany.
 • Zastanów się nad specjalnymi zabiegami punktowymi lub maskami, które nakładasz bezpośrednio na pryszcz. Przykłady obejmują glinkowe maski na skazy trądzikowe lub specjalne plasterki na trądzik. Plasterki trądzikowe to plastry pokrywające przebarwienia i zawierające roztwory suszące, takie jak olejek z drzewa herbacianego lub kwas salicylowy.
 • Podczas gdy czekasz na całkowe zagojenie zmiany, możesz nałożyć korektor leczniczy lub kosmetyczny płyn odkrzaczając. Zawierają one składniki, takie jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, w celu dalszego leczenia skazy podczas jej gojenia.Leczenie pryszczów na ciele

Pryszcze na klatce piersiowej i plecach są wysoce uleczalne, ale mogą wymagać innego podejścia niż zabiegi na twarz, ze względu na różnice w skórze.

Niektóre potencjalne metody leczenia obejmują:

 • Korzystanie z preparatu do mycia ciała zawierającego nadtlenek benzoilu. American Academy of Dermatology zaleca pozostawienie preparatu na klatce piersiowej lub plecach przez 2–5 minut przed spłukaniem. Jeśli dana osoba ma wrażliwą skórę, może użyć 5,3% roztworu nadtlenku benzoilu. Z kolei osoby o bardzo tłustej skórze mogą stosować aż 10% roztwór.
 • Nakładanie 0,1% żelu adapalenowego na dowolne obszary zmian skórnych. Możesz kupić ten żel w aptece bez recepty.
 • Zmieniaj ubranie natychmiast po wysiłku, aby zmniejszyć gromadzenie się potu i łoju. Jeśli nie możesz wziąć prysznica natychmiast po ćwiczeniach, pomocne może być przetarcie skóry ściereczką oczyszczającą lub flanelową.
 • Powstrzymanie się od wyciskania lub drapania pryszczów. Taki działania mogą tylko pogorszyć sprawę.
 • Używanie bezolejowych filtrów przeciwsłonecznych. Producenci czasami określają produkty bezolejowe jako niekomodogenny. To może zapobiegać gromadzeniu się zanieczyszczeń i łoju pod skórą
 • Zawsze używaj płynów niezawierających olejków i substancji zapachowych. Unikanie olejków i substancji zapachowych w podatnych na trądzik obszarach ciała może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku.

Podobnie jak w przypadku pryszczów na twarzy, wypryski trądzikowe na pozostałej części ciała potrzebować czasu, aby całkowicie zniknąć. Jeśli nie zaobserwujesz oprawy 6-8 tygodni od odjęcia prób zaradczych – skonsultuj się z dermatologiem.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz