fbpx
porady

5 sposobów na długowieczność

Istnieją pewne potwierdzone metody aby zachować zdrowie i maksymalnie zwiększyć swoje szanse na dojście z godnością do sędziwego wieku. Wybrałem 5 z nich, o najlepiej potwierdzonych efektach.

Ruszaj się

Im więcej ruchu tym lepiej. Badania pokazują, że prowadząc siedzący tryb życia dodatkowa aktywność fizyczna czasami spada praktycznie do zera. Natomiast już 60 min spaceru tygodniowo ogranicza śmiertelność o 3%, lecz 150 min to już ograniczenie o 7%. Jeszcze lepiej wypada 300 min aktywności tygodniowo, ponieważ jest to wynik 14% ograniczenia śmiertelności z wszystkich przyczyn. Jeżeli jednak zdecydujesz się na aktywność rzędu 60 min DZIENNIE wtedy ryzyko śmierci z każdego powodu spada o 24%! Ciekawostką jest, że naukowcy badali nic innego jak… chodzenie!

Pamiętaj, że wraz z wiekiem ilość ruchu powinna wzrastać. Nigdy nie będzie łatwiej podjąć aktywności niż teraz.

Pij herbatę

Zarówno zielona jak i czarna herbata przyczynia się do wydłużenia życia. Wystarczy już 1-2 filiżanki dziennie. Natomiast przyglądając się społecznościom długowiecznym ich spożycie tego trunku to około 5 filiżanek i więcej na dzień. Herbata praktycznie nie zawiera kalorii jest natomiast bogata w antyoksydanty wpływające pozytywnie na długość życia.

Jedz fioletowe warzywa i owoce

Czerwona kapusta, buraki, jagody, jeżyny, winogrona i pozyskiwane z nich wino są wręcz skarbcem flawonoidów, czyli substancji o działaniu przeciwutleniającym. Zabezpieczają one żyły, serce i mózg przed działaniem wolnych rodników, głównej przyczyny szybszego starzenia się organizmu.

Utrzymuj prawidłową masę ciała

Nadwaga i otyłość są efektem ubocznym rozwijającej się w zastraszającym tempie cywilizacji. Nie bądź bierny. Dbaj o prawidłową masę ciała, a twój organizm wynagrodzi Ci to z nawiązką. Nie dość, że będziesz żyć dłużej to dodatkowo ograniczysz do minimum ryzyko rozwoju wielu chorób.

Otaczaj się osobami ze zdrowymi nawykami

Jest powiedzenie “z kim przystajesz taki się stajesz” i jest to prawda. Statystycznie przebywając z osobami otyłymi masz, aż 57% większe szanse zwiększyć swoją masę ciała. Dlatego tak ważne jest aby twoja grupa najbliższych osób podzielała twoje poglądy na temat zdrowego trybu życia. Dzięki temu będziecie mogli dzielić się informacjami i wzajemnie wspierać swoją motywację.

Mikołaj Choroszyński

absolwent Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji oraz Uniwersytetu SWPS, pasjonat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Wie doskonale, że nawet najlepiej przygotowana dieta jest nie do przyjęcia, jeżeli jest niesmaczna! Posiada doświadczenie jako dietetyk oraz psychodietetyk z wieloletnią praktyką w branży żywieniowej. Jest właścicielem poradni dietetycznej Bdieta (www.bdieta.pl). Jedyny w Polsce gastrocoach, dietetyk do zadań specjalnych!

Skomentuj

Zostaw komentarz