fbpx
zaburzenia zdrowy umysł

7 mitów na temat demencji

Young carer walking with the elderly woman in the park

Demencja, nazywana również otępieniem starczym, jest jednostką chorobową, w której, mówiąc w uproszczeniu, u pacjenta pojawiają się deficyty w obszarze pamięci. Choroba dotyka przede wszystkim osoby starsze, dlatego też szerzenie wiedzy na jej temat staje się istotne. Wszak mamy starzejące się społeczeństwo. Wokół demencji, tak jak wokół wielu schorzeń, narosło kilka mitów, które są upowszechniane np. w mediach społecznościowych. Poniżej przytaczamy kilka z nich i rozwiewamy wątpliwości z nimi związane.



1. W podeszłym wieku demencja jest nieunikniona

Nie! Demencja jest chorobą, na którą zapada tylko część populacji osób starszych. Nie wiadomo ile dokładnie osób cierpi obecnie na to schorzenie. Szacuje się, że w Polsce choruje obecnie od 360 tys. do 470 tys. osób. Liczby nie są małe, ale nie obejmują również wszystkich seniorów. Według WHO, w krajach bogatych, liczba osób chorujących na demencję po 65. roku życia wynosi około 5% populacji, natomiast po 80. – 20%.



2. Demencja to inaczej choroba Alzheimera

Nie jest to prawdą, choć takie myślenie ma pewne uzasadnienie. Choroba Alzheimera należy do rodzajów demencji. Stanowi on 60 – 80% wszystkich rodzajów demencji. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że osoba cierpiąca na demencję będzie chorować właśnie na Alzheimera. Niemniej, występują także inne rodzaje tego deficytu pamięci, np.: demencja naczyniowa, otępienie czołowo-skroniowe( FTD), otępienie z ciałami Lewy’ego.



3. Demencja jest dziedziczna

Powszechnie sądzi się, że podłoże demencji ma charakter czysto genetyczny. Stąd też wynika przekonanie, że wystąpienie choroby u danego członka rodziny daje niemal gwarancję dziedziczenia jej przez następne pokolenia. Takie pojmowanie problemu demencji jest mylne, choć w niektórych przypadkach geny mają znaczenie.

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi demencji jest przede wszystkim wiek. Warto jednak zauważyć, że w przypadku choroby Alzheimera geny do pewnego stopnia również okazują się istotne. Prawdopodobieństwo dziedziczenia choroby zwiększa się w momencie, gdy dana osoba zachoruje przed 65. rokiem życia. Należy przy tym zwrócić uwagę, że ryzyko zapadnięcia na demencje w młodym wieku, jest stosunkowo niewielkie.

Ryzyko dziedziczenia okazuje się nieco większe w przypadku FTD, jednak i tu podłoże genowe nie stanowi czynnika decydującego o zachorowaniu. Obecnie jedynie 10 – 15% chorych miało w rodzinie osoby również cierpiące na FTD.



4. Demencja dotyczy wyłącznie osób starszych

Wiek stanowi główny czynnik wpływający na ryzyko zachorowania. Niemniej zdarzają się rzadkie przypadki wykrycia demencji u osób młodych. Statystycznie, problem ten dotyczy 0,038 -0,26% populacji osób w przedziale wiekowym 30 – 64 lat i 0,4% populacji osób pomiędzy 55. a 64. rokiem życia.



5. Utrata pamięci = demencja

Utrata pamięci może być wczesnym objawem demencji, jednak wyłącznie w przypadku choroby Alzheimera. Problemy z pamięcią nie zawsze też oznaczają chorobę. Każdemu z nas zdarza się o czymś zapomnieć. Wpływ na ten fakt ma wiele czynników. Mamy zbyt wiele obowiązków, nie skupiamy się wystarczająco na danej kwestii. Jeśli jednak częste zapominanie przeszkadza ci w codziennym życiu, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Demencja nie zawsze musi objawiać się zanikami pamięci. Przykładowo, wczesna faza FTD charakteryzuje się zmianą nastroju i osobowości, czy trudnościami z wysłowieniem się.



6. Witaminy i suplementy mogą zapobiec demencji

Nie istnieją dowody na to, że jakiekolwiek minerały i witaminy mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję. Nie należy sugerować się przy tym faktem, że niektóre witaminy mają korzystny wpływ na pamięć (głównie te z grupy B). Owszem, istnieją suplementy, które korzystnie wpływają na kondycję mózgu, jednak nie stanowią one lekarstwa na demencję.



7. Zdrowy tryb życia zapobiega demencji

I tak i nie. Według badań naukowców, istnieją czynniki sprzyjające demencji. Wśród nich możemy wymienić:

  • nadciśnienie
  • upośledzenie słuchu
  • palenie
  • otyłość
  • depresję
  • brak aktywności fizycznej
  • cukrzycę
  • niski poziom kontaktów społecznych
  • spożycie alkoholu
  • poważny uraz mózgu
  • zanieczyszczenie powietrza

Wśród powyższych czynników, w istocie znajdują się takie, na które mamy realny wpływ. Prowadząc zdrowy tryb życia unikamy otyłości, zmniejszamy ryzyko zachorowania na cukrzycę czy nadciśnienie. Gdy zależy nam na swoim zdrowiu, nie palimy papierosów i nie spożywamy w nadmiarze alkoholu. Na niektóre problemy, takie jak zanieczyszczenie powietrza czy uraz mózgu, mamy ograniczony wpływ lub nie mamy go wcale. Trzeba również pamiętać, że wyżej wymienione czynniki sprzyjają rozwojowi choroby, a nie decydują o nim.



 

źródła:

Medical myths: All About dementia

Eksperci: w Polsce jest od 360 tys. do 470 tys. osób z demencją

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz