fbpx
praca zdrowe relacje

7 zaskakujących sposobów jak poprawić sobie nastrój w pracy!

Przeciętny człowiek spędza w pracy 90 000 godzin życia. Niestety, ponad 50% pracowników zgłasza zestresowanie, wypalenie i niezadowolenie z codziennego życia. Nawet dla tych, którzy lubią swoją pracę, nie każdy dzień jest idealny. Niezależnie od tego, czy dzieje się coś w twoim życiu osobistym, jesteś w szczególnie stresującym okresie czy po prostu czujesz się źle – niektóre dni wydają się prawdziwą katorgą, nawet jeśli uważasz, że twoja praca jest prawdziwym powołaniem.

Dobrą wiadomością jest to, że jest kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby poprawić swoje codzienne szczęście w pracy. Niektóre z nich są łatwe do wdrożenia w danym momencie, a niektóre wymagają nieco planowania z wyprzedzeniem, ale wszystkie są łatwe do przprowadzenia bez względu na sytuację zawodową. Tak więc zamiast sięgać po pudełko z ciastkami po tymczasowy zastrzyk cukru przy kolejnym spadku nastroju przy biurku, wypróbuj jedną z tych sprawdzonych i zrównoważonych metod zwiększania ogólnego poziomu szczęścia w pracy.

1. Wybierz się na krótki spacer

Przerwa na spacer w środku dnia roboczego ma potrójne działanie: może pomóc zwiększyć kreatywność i koncentrację, dać organizmowi bardzo potrzebną przerwę od siedzenia i podnieść ogólny poziom szczęścia. Badanie przeprowadzone w stanie Iowa wykazało, że fizyczny akt chodzenia ma znaczący pozytywny wpływ na nastrój, nawet jeśli tego się nie spodziewasz. Więc nawet jeśli jesteś sceptyczny, następnym razem, gdy zatracisz się w kopcu papierkowej roboty lub poczujesz się beznadziejnie w związku z monotonią dnia, wyjdź na zewnątrz przejdź po biurze lub w górę i w dół po klatce schodowej, jeśli pogoda nie współpracuje. Nawet po krótkich 5 minutach możesz po prostu wrócić do swojego biurka, czując się odświeżonym i ożywionym.

2. Obejrzyj krótki, zabawny filmik

Na pewno wiesz, że śmiech po prostu jest dobry, ale czy wiesz, że może cię również ożywić i zwiększyć produktywność? Nie przejmuj się tym, że poświęcisz kilka minut na obejrzenie krótkiego klipu kota w kostiumie rekina, goniącego kaczkę lub cokolwiek, co cię rozchichocze. To łatwy sposób na przerwanie długiego, monotonnego zadania bez faktycznego opuszczania biurka.3. Zorganizuj swój obszar roboczy

Udowodniono, że zadbane i dobrze zorganizowane miejsce pracy zwiększa zdolność do koncentracji i ogólnej wydajności. Może również sprawić, że poczujesz się, jakbyś miał więcej kontroli nad swoim środowiskiem, co jest jedną z barier szczęścia w tradycyjnych przestrzeniach roboczych. Zainspiruj się modą Marie Kondo i zdekonstruuj swoje biurko, szafkę i każde miejsce, z którego korzystasz w trakcie pracy. Jeśli czujesz się wyjątkowo ambitnie, zajmij się też skrzynką e-mail.

4. Puść sobie ulubioną muzykę podnoszącą na duchu

Niezależnie od tego, czy robisz to, aby wyregulować hałas biurowy, czy stworzyć pewną atmosferę na cały dzień, słuchanie muzyki podczas pracy może zrobić coś więcej niż tylko uczynić biuro bardziej znośnym miejscem. Badanie przeprowadzone przez Montreal Neurological Institute and Hospital pokazuje bezpośredni związek między słuchaniem muzyki a uwalnianiem dopaminy, neuroprzekaźnika dobrego samopoczucia , który jest związany z wszelkiego rodzaju przyjemnością. Słuchanie lubianych melodii może nie być korzystne, gdy uczysz się nowej umiejętności lub przetwarzasz skomplikowane informacje – ale dla tych powtarzających się codziennych czynności lub stosunkowo łatwych zadań poznawczych, śmiało puść coś, by pozytywnie nastroić resztę biura.

5. Pogadaj z kolegą lub koleżanką z pracy

Tworzenie pozytywnych relacji w pracy i angażowanie się w nie przez cały dzień to fantastyczny sposób na to, aby praca była mniej… podobna do pracy. Oczywiście nie możesz spędzić całego dnia na pogawędkach w pokoju socjalnym, ale znalezienie czasu na szybkie plotki, aby urozmaicić dzień, jest łatwe i przyjemne. Kto wie – możesz nawet zainspirować się, by wskoczyć do tego projektu, który odkładałeś w czasie z nowym entuzjazmem.

6. Znajdź znaczenie w swojej pracy

Mniej niż jedna trzecia osób twierdzi, że jest naprawdę zaangażowana w pracę, a to może być dużym predyktorem twojego codziennego szczęścia. Chociaż znalezienie znaczenia w twojej roli jest trochę bardziej zniechęcające niż 5-minutowe rozproszenie uwagi, może być kluczem do poczucia spełnienia i szczęścia podczas pracy. Wiązanie codziennych obowiązków z szerszym obrazem pomoże ci znaleźć głębszą satysfakcję i może prowadzić do większego poczucia celu w życiu w ogóle. Spróbuj połączyć swoją pracę z ludźmi, z którymi pracujesz. Będzie to pierwszym krokiem do znalezienia znaczenia na liście rzeczy do zrobienia.7. Zacznij szukać nowej pracy

Jeśli twoje niezadowolenie przy biurku jest trwałe, możesz rozważyć inne opcje. Nawet pierwszy krok, aby zacząć rozglądać się i podejmować działania zamiast rozpaczać nad swoją obecną sytuacją, może zwiększyć twoje szczęście. Patrzenie na inne posady może również pomóc w określeniu, co lubisz w bieżącej pracy i czego nie możesz znieść. Możesz znaleźć odrobinę wdzięczności i zdać sobie sprawę, że możesz być szczęśliwy, gdy ty lub szef wprowadzi pewne ulepszenia, a może zdecydujesz, że nadszedł czas, aby przejść dalej. Tak czy inaczej – nie zaszkodzi zbadać i zobaczyć, jakie są inne możliwości.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz