fbpx
rodzina wychowanie zdrowe relacje

10 zdrowych nawyków, które rodzice powinni przekazać dzieciomRodzicielskie perły mądrości

Jako rodzic przekazujesz swoim dzieciom więcej niż geny. Dzieci także przyjmują Twoje nawyki – zarówno te dobre, jak i złe.

Pokaż swoim dzieciom, że troszczysz się o nie, dzieląc się tymi poradami, które zostaną z nimi na całe życie.

Nawyk 1: Spraw, by jedzenie było kolorowe

Jedzenie różnych kolorów nie jest po prostu zabawne – ma też zalety zdrowotne. Włączając tęczę kolorowych pokarmów do ich regularnej diety naucz swoje dzieci jak ważne jest dbanie o różnorodność spożywanych pokarmów.

Nie oznacza to, że każdy posiłek musi być wielokolorowy. Ale powinieneś podjąć wysiłek włączenia do swojej i ich diety szeregu owoców i warzyw o różnych odcieniach. Niech kolory wahają się od czerwonego i pomarańczowego przez fioletowy do żółtego, zielonego i białego.

Nawyk 2: nie pomijaj śniadania!

Zaszczepienie rutyny regularnych posiłków w dzieciństwie może zwiększyć prawdopodobieństwo, że twoje dzieci będą kontynuować ten dobry nawyk, kiedy będą starsze. Naucz ich, że zdrowe śniadanie:

 • pobudza ich mózg i daje energię
 • pomaga utrzymać ich silnymi
 • chroni przed chorobami

Harvard Medical School potwierdza, że ​​brak śniadania koreluje z czterokrotnie większym prawdopodobieństwem otyłości. Pamiętaj jednak: płatki śniadaniowe ze sklepu to nie jest dobry wybór!Nawyk 3: Wybierz przyjemne aktywności fizyczne

Nie każde dziecko kocha sport. Niektórzy mogą się bać lub marudzić przed WF-em. Ale jeśli widzą, że jesteś aktywny i znajdują aktywność fizyczną, którą lubią, zachowanie zdrowia i dostarczenie odpowiedniej porcji ruchu staje się łatwe.

Prawdopodobnie mogą przenieść swoją miłość do tych czynności również do swojej dorosłości.

Jeśli Twoje dziecko nie znalazło jeszcze swojej niszy sportowej, zachęć je, by nadal próbowało i bądź aktywny razem z nim na co dzień. Pokaż im szereg możliwości, takich jak pływanie, łucznictwo lub gimnastyka. Z pewnością znajdą coś dla siebie.Nawyk 4: Nie bądź kanapowym leniem!

Zabierz dzieci i siebie z sofy i wyjdź za na zewnątrz. Mayo Clinic donosi, że dzieci, które oglądają ponad godzinę lub dwie telewizji dziennie, są bardziej narażone na szereg problemów zdrowotnych, w tym:

 • osłabiona wydajność w szkole
 • trudności behawioralne, w tym problemy emocjonalne i społeczne oraz zaburzenia uwagi
 • otyłość lub nadwaga
 • nieregularny sen, w tym kłopoty z zaśnięciem i opór przed snem
 • mniej czasu na zabawę

Nawyk 5: Czytaj codziennie

Rozwijanie silnych umiejętności czytania jest istotnym elementem sukcesu dziecka w szkole i w pracy w późniejszym życiu.

Według Cleveland Clinic czytanie pomaga budować poczucie własnej wartości dziecka, relacje z rodzicami i innymi ludźmi oraz sukces w późniejszym życiu.

Zaleca się, abyś poświęcił połowę czasu jaki przeznaczasz na zabawę na czytanie oraz czytał z dzieckiem przed snem. Cleveland Clinic sugeruje również, że codzienne czytanie dzieciom może rozpocząć się już w wieku 6 miesięcy.

Wybierz książki, które lubią twoje dzieci, aby postrzegały czytanie jako przyjemność, a nie obowiązek.

Nawyk 6: Pij wodę, a nie napój

Nadajesz dziecku prosty komunikat. Woda jest zdrowa. Napoje gazowane są niezdrowe.

Nawet jeśli twoje dzieci nie rozumieją wszystkich powodów, dla których zbyt dużo cukru jest dla nich złe, możesz pomóc im zrozumieć podstawy.

Na przykład według American Heart Association (AHA) cukier w napojach jest szkodliwy i nie ma żadnych składników odżywczych. Dodaje również kalorie, które mogą prowadzić do problemów z wagą. Z drugiej strony woda jest istotnym zasobem, bez którego ludzie nie mogą żyć.

Nawyk 7: Patrz na etykiety

Twoje dzieci, zwłaszcza nastolatki, mogą interesować się tym jakie metki mają ubrania. Pokaż im, że jest inny rodzaj etykiety, która jest ważniejsza dla ich zdrowia: tabela wartości odżywczych na produktach spożywczych.

Pokaż dzieciom, że ich ulubione pakowane produkty zawierają etykiety z ważnymi informacjami na temat żywienia.

Aby ich nie przytłoczyć, skup się na kilku kluczowych częściach etykiety, takich jak ilość na porcję:

 • kalorie
 • tłuszcze nasycone i tłuszcze trans
 • cukier

Nawyk 8: Dbaj o wspólny rodzinny obiad

Dzięki napiętym grafikom rodzinnym trudno znaleźć czas na wspólne posiłki. Ale warto spróbować.

Według University of Florida badania wykazały, że spożywanie wspólnych posiłków sprawia, że:

 • więzi rodzinne stają się silniejsze
 • dzieci są lepiej przystosowane
 • wszyscy jedzą bardziej pożywne posiłki
 • dzieci są mniej narażone na otyłość lub nadwagę
 • dzieci są mniej skłonne do nadużywania narkotyków lub alkoholuNawyk 9: Spędzaj czas ze znajomymi

Przyjaźń jest bardzo ważna dla zdrowego rozwoju dzieci w wieku szkolnym, wynika z badań opublikowanych w  Clinical Child and Family Psychology Review.

Zabawa z przyjaciółmi uczy dzieci cennych umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, współpraca i rozwiązywanie problemów. Posiadanie przyjaciół może również wpływać na ich wyniki w szkole.

Zachęcaj dzieci do rozwijania różnorodnych przyjaźni i częstej zabawy z rówieśnikami. Umożliwi im to zdobycie umiejętności życiowych, z których będą korzystać przez wiele lat.

Nawyk 10: Bądź  pozytywny

Dzieciom łatwo jest zniechęcić się, gdy sprawy nie idą po ich myśli. Pomóż im nauczyć się odporności, gdy doświadczą niepowodzeń, pokazując im, jak ważne jest pozostanie pozytywnie nastawionym.

Według badań przeprowadzonych w Przeglądzie Psychologii Klinicznej Dzieci i Rodziny, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą korzystać z praktyki pozytywnego myślenia i dobrych relacji.

Pomóż swoim dzieciom rozwijać zdrowe poczucie własnej wartości i pozytywne nastawienie, ucząc je, że są kochane, zdolne i wyjątkowe, bez względu na to, jakie wyzwania napotykają.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

1 komentarz

Zostaw komentarz