fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA diety porady

Borówka – zdrowie i pyszny smak w jednym!Świeże jagody to popularny letni przysmak. Mają słodki smak, są soczyste i odżywcze.
Można je jeść świeżo zebrane lub wykorzystywać do różnych przepisów. W zimie zaś warto zdecydować się na mrożony zamiennik – najlepiej wykorzystać letnie zbiory z własnego ogródka (http://borowka.pl). Są bardzo zdrowe, dlatego stanowią jedno z zaleceń Diet MIND. Wykazano, że chronią przed chorobami serca i rakiem, a także mogą pomóc w utrzymaniu wytrzymałości kości, zdrowia psychicznego i zdrowego ciśnienia krwi.

Fakty dotyczące jagód

  • Jagody zawierają związek roślinny zwany antocyjanem. Daje on im zarówno niebieski kolor, jak i wiele korzyści zdrowotnych.
  • Jagody mogą wspomóc zdrowie serca, wytrzymałości kości, zdrowie skóry, ciśnienie krwi, leczenie cukrzycy. Są przydatne w profilaktyce raka i stanach pogorszonego zdrowia psychicznego.
  • Jedna filiżanka borówek zapewnia 24 procent zalecanej dziennej dawki witaminy C.
  • Użyj jagód do przepysznych gofrów, naleśników, jogurtu, płatków owsianych lub płatków śniadaniowych, wymieszaj je w smoothie lub dodaj do babeczek, batoników owsianych i ciastek
  • Osoby stosujące rozcieńczalniki krwi, takie jak warfaryna, powinny porozmawiać z lekarzem przed zwiększeniem spożycia borówek, ponieważ wysoka zawartość witaminy K może wpływać na krzepnięcie krwi.Korzyści

Jak już pisaliśmy rodzaj flawonoidów zwanych antocyjaninami daje jagodom wiele korzyści zdrowotnych. Flawonoidy są związkami roślinnymi, które często mają silne działanie przeciwutleniające. Spożywanie różnych owoców i warzyw od dawna wiązane jest ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób związanych ze stylem życia. Wiele badań sugeruje, że spożycie pokarmów roślinnych, takich jak jagody, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności. Produkty roślinne mogą również promować zdrowie włosów i skóry, zwiększoną energię i powodując utratę wagi.

Mrożenie borówek jest często omawiane przez ekspertów. Mówi się, że proces zamrażania może zmniejszyć siłę korzyści zdrowotnych borówki amerykańskiej. Jedno z badań wykazało, że w ciągu 6 miesięcy przechowywania antocyjany uległy degradacji o 59%. Nie jest to jednak potwierdzone, a różne źródła przyjmują różne postawy w tej kwestii, czy zamrażanie jagód zmniejsza ich wpływ na zdrowie. W razie wątpliwości kupuj świeże, organiczne jagody lub korzystaj  tych ze swojego ogrodu.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, jagody są silnie powiązane z różnymi elementami zdrowego trybu życia.

Utrzymywanie zdrowych kości

Jagody zawierają żelazo, fosfor, wapń, magnez, mangan, cynk i witaminę K. Każdy z nich jest składnikiem kości. Odpowiednie spożycie tych minerałów i witamin przyczynia się do budowy i utrzymania struktury i siły na dłużej.

Żelazo i cynk odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu elastyczności kości i stawów.

Niskie spożycie witaminy K wiąże się z większym ryzykiem złamań. Jednak odpowiedni jej poziom poprawia wchłanianie wapnia i może zmniejszyć utratę wapnia.Obniżenie ciśnienia krwi

Utrzymanie niskiego poziomu sodu jest niezbędne do utrzymania ciśnienia krwi na zdrowym poziomie. Jagody są wolne od sodu.

Zawierają za to potas, wapń i magnez. Niektóre badania wykazały, że dieta uboga w te minerały wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi. Uważa się, że odpowiednie spożycie tych minerałów w diecie pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Borówki a cukrzyca

Badania wykazały, że osoby z cukrzycą typu 1, które stosują dietę o wysokiej zawartości błonnika, mają niski poziom glukozy we krwi, a osoby z cukrzycą typu 2, które ją stosują, mogą poprawić poziom cukru we krwi, lipidów i insuliny. Jedna filiżanka borówek zawiera 3,6 grama błonnika.

Duże badanie kohortowe opublikowane w 2013 r. sugeruje, że niektóre owoce mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 u dorosłych.

W trakcie badania 6,5 ​​procent uczestników rozwinęło cukrzycę. Naukowcy odkryli jednak, że spożywanie trzech porcji jagód, winogron, rodzynek, jabłek lub gruszek tygodniowo zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 7 procent.

Ochrona przed chorobami serca

Błonnik, potas, kwas foliowy, witamina C, witamina B6 i pozostałe składniki odżywcze w jagodach wspierają zdrowie serca. Brak cholesterolu z jagód jest również korzystny dla serca. Zawartość błonnika pomaga zaś zmniejszyć całkowitą ilość cholesterolu we krwi i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Witamina B6 i kwas foliowy zapobiegają gromadzeniu się związku znanego jako homocysteina. Nadmierne nagromadzenie homocysteiny w organizmie może uszkodzić naczynia krwionośne i prowadzić do problemów z sercem.

Według badań przeprowadzonych przez Harvard School of Public Health i University of East Anglia, w Wielkiej Brytanii regularne spożywanie antocyjanów może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 32 procent u młodych kobiet w średnim wieku.

Badanie wykazało, że kobiety, które spożywały co najmniej trzy porcje jagód lub truskawek tygodniowo, uzyskały najlepsze wyniki.

Zapobieganie nowotworom

Witamina C, witamina A i różne inne składniki odżywcze w jagodach działają jako silne przeciwutleniacze, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Badania sugerują, że przeciwutleniacze mogą hamować wzrost guza, zmniejszać stan zapalny w organizmie i pomagać w zapobieganiu lub spowalnianiu raka przełyku, płuc, jamy ustnej, gardła, śluzówki macicy, trzustki, prostaty i jelita grubego.

Jagody zawierają również kwas foliowy, który odgrywa ważną rolę w syntezie i naprawie DNA. Może to zapobiec powstawaniu komórek nowotworowych z powodu mutacji w DNA.

Poprawa zdrowia psychicznego

Badania populacyjne wykazały, że spożywanie borówek jest związane z wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych u starszych kobiet.

stwierdzono również, że oprócz zmniejszenia ryzyka uszkodzenia poznawczego jagody mogą poprawić pamięć krótkotrwałą i koordynację ruchową.Wartości odżywcze

Jedna filiżanka świeżych jagód zawiera:

84 kalorii
0 g cholesterolu
1,1 g białka
0,49 g tłuszczu
21,45 g węglowodanów
3,6 g błonnika pokarmowego
14,74 g cukrów ogółem

Ta sama porcja jednej filiżanki zapewnia:

24 procent dziennej witaminy C
5 procent dziennej witaminy B6
36 procent dziennej witaminy K

Jagody zapewniają również:

9 mg wapnia
0,41 mg żelaza
114 mg potasu
9 mg magnezu
18 mg fosforu
1 mg sodu
0,24 mg cynku
9 mg folianu

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz