fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Wyciskanie soków – wszystko co musisz wiedzieć!

Wyciskanie soku to proces, który wydobywa soki ze świeżych owoców i warzyw. Zwykle pozbawia on je skórki, nasion i miąższu. Powstały w ten sposób płyn zawiera większość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy naturalnie występujących w całym owocu lub warzywie.

Metody wyciskania są różne – od ręcznego wyciskania owoców po bardziej popularne sokowirówki napędzane silnikiem.

Są to dwa popularne rodzaje sokowirówek:

  • Sokowirówki odśrodkowe: Te sokowirówki mielą owoce i warzywa na miazgę poprzez szybkie wirowanie.
  • Sokowirówki do tłoczenia na zimno: zwane także sokowirówką wolnoobrotową, w której owoce i warzywa są miażdżone i tłoczone znacznie wolniej, aby uzyskać jak najwięcej soku. Sokowirówki do tłoczenia na zimno nie wytwarzają ciepła, więc nie powodują rozpadu korzystnych enzymów i składników odżywczych, które ma miejsce w sokowirówkach odśrodkowych.

Jeśli jesteś zainteresowany tego typu urządzeniami polecamy zajrzeć tutaj.

Wyciskanie soków jest zazwyczaj używane w dwóch różnych celach:

  • W celu oczyszczenia lub detoksykacji:

Stałe jedzenie jest eliminowane na rzecz soków warzywno-owocowych, które stanowią sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Taki detoks można stosować od 3 dni do kilku tygodni.

  • W celu uzupełnienia normalnej diety:

Świeży sok może być użyty jako praktyczny dodatek do codziennej diety, zwiększający spożycie składników odżywczych z owoców i warzyw, których inaczej człowiek by nie spożywał.

Wiele osób nie dostarcza sobie wystarczającej ilości składników odżywczych ze swojej diety. Poziom składników odżywczych w jedzeniu jest również znacznie niższy niż kiedyś. Jest to w dużej mierze spowodowane metodami przetwarzania i długim czasem potrzebnym na pozyskanie produktów z pola do sklepu. Zanieczyszczenie środowiska i wysoki poziom stresu mogą również zwiększyć nasze wymagania dotyczące niektórych składników odżywczych.

Owoce i warzywa są pełne witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i związków roślinnych, które mogą chronić przed chorobami. Jeśli trudno Ci każdego dnia uzyskać zalecaną ilość owoców i warzyw, sok może być wygodnym sposobem na zwiększenie ich spożycia.

Jedno z badań wykazało, że wzbogacenie diety o mieszany sok owocowo-warzywny w ciągu 14 tygodni poprawiło poziom składników odżywczych, m in. beta-karotenu, witaminy C, witaminy E, selenu i kwasu foliowego.

Istnieje wiele dowodów łączących całe owoce i warzywa ze zmniejszeniem ryzyka różnych chorób, ale badania dotyczące soków owocowych i warzywnych są trudniejsze do znalezienia. Jedno z nich  wykazało, że korzyści zdrowotne owoców i warzyw mogą wynikać raczej z obecnych w nich przeciwutleniaczy niż z błonnika. Jeśli to prawda, sok może zapewnić porównywalne korzyści zdrowotne jak cały owoc.

Niestety istnieją tylko słabe dowody na to, że czyste soki owocowe i warzywne mogą pomóc w walce z rakiem. Brakuje tu danych ludzkich, a inne ustalenia są niespójne.

Niemniej jednak inne obszary opieki zdrowotnej są bardziej obiecujące w tej kwestii. Niektóre soki mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca. Soki jabłkowe i granatowe na przykład łączy się z obniżeniem ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Ponadto spożywanie soków owocowych i warzywnych w postaci płynnej może obniżyć poziom homocysteiny i markerów stresu oksydacyjnego, które są związane z poprawą zdrowia serca.

Badanie National Institute of Health w USA wykazało, że ryzyko choroby Alzheimera zmniejszyło się wśród osób, które piły soki owocowe i warzywne trzy lub więcej razy w tygodniu, w porównaniu z tymi, które piły soki mniej niż raz w tygodniu. Zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera może wynikać z wysokiego poziomu polifenoli w sokach. Są to przeciwutleniacze występujące w produktach roślinnych, które chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniami.

Pomimo tych wyników potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć skutki zdrowotne soków owocowych i warzywnych.

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz