fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Co to jest periodontologia i dlaczego powinna Cię zainteresować?

Periodontolog jest jednym z mniej znanych typów dentystów. Zajmuje się on chorobami dziąseł, pracując nad zapewnieniem pacjentom zdrowszej jamy ustnej. Kiedy czujesz, że twoje dziąsła są wrażliwe lub zauważysz krwawienie, to potrzebujesz periodontologa. W przeciwnym razie ryzykujesz poważne choroby dziąseł, ból odczuwany przy każdym ugryzieniu lub inne tego typu nieprzyjemne dolegliwości.

Periodontologia nie jest słowem, które często się słyszy. Więc nie czuj się źle ze sobą, jeśli nie rozumiesz jego znaczenia. Periodontolog to osoba, która pomaga w sytuacjach, gdy dziąsła nie są w optymalnym stanie.

Oczywiście dziąsła nie są jedynym przedmiotem zainteresowania periodontologów. Ci specjaliści pracują także nad innymi częściami jamy ustnej, o których często nie myślisz – ale regularnie używasz. Na przykład część kości szczęki, która podtrzymuje Twoje zęby. Wszelkie problemy z tą częścią szczęki mogą prowadzić do utraty zębów. Dlatego, że jest to część kości, w której znajdują się gniazda zębów. Gdy stan wyrostka zębodołowego pogarsza się, potrzebujesz periodontisty, aby go “zresetować” i zabezpieczyć zęby.

Kostniwo to tkanka łącząca zęby i dziąsła. Ma ono prosty cel – chronić korzenie zębów. W tym celu łączy kość wyrostka zębodołowego z zębami przez więzadło przyzębne. Więzadło to ma charakter wspomagający. Składa się w większości z wody, reszta to komórki i włókna. Gdy Twoje wiązadło jest niezdrowe, ząb nie wyrznie się prawidłowo, co pociąga za sobą problemy ze zgryzem.

Periodentyk jest mistrzem wielu dziedzin. Ten typ dentysty musi przewidywać przyszłe problemy z dziąsłami i zębami, leczyć aktualne i naprawiać wcześniejsze. Zadaniem periodontologa jest ochrona wszystkich struktur otaczających zęby. Ich działania skupiają się na tym, by upewnić się, że dziąsła, jego wszystkie tkanki i szczęki działają optymalnie. Gdy periodontolog zauważy problem z którymkolwiek z tych elementów, potrzeba działania jest bardzo często natychmiastowa.

Nieleczone uszkodzenia dziąseł mogą w skrajnych przypadkach spowodować nawet utratę zębów lub  poważną chorobę dziąseł. Dlatego periodontolodzy mają reputację chirurgów plastycznych w stomatologii – potrafią pomóc nawet w bardziej poważnych problemach przyzębia. Na szczęście jednak specjaliści często pracują nad poprawą problemów tkanek miękkich, zanim staną się naprawdę poważne. Zapobieganie jest kluczową częścią ich pracy, niestety zdarzają się oczywiście przypadki, w których konieczna jest również operacja.

Jeżeli chciałbyś zasięgnąć szczegółowych informacji na temat zabiegów wykonywanych przez periodontologa polecamy zajrzeć tutaj.

 

 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz