fbpx
porady zdrowa kuchnia

Czy czerwone wino jest zdrowe?Wiele mówi się na temat właściwości zdrowotnych czerwonego wina. Czy rzeczywiście warto pić ten alkohol? Jak wino wpływa na nasze zdrowie? Naukowcy zbadali ten napój pod kątem właściwości zdrowotnych.

Korzyści zdrowotne

Czerwone wino jest nieodłącznym elementem wielu wydarzeń społecznych, religijnych i kulturalnych od setek lat. Średniowieczne klasztory uważały, że ich mnisi żyją dłużej, częściowo dzięki regularnemu, umiarkowanemu piciu wina.

W ostatnich latach przeprowadzano badania, które wykazały, że twierdzenia te mogą być prawdziwe.

Według badania z 2018 roku, picie czerwonego wina z umiarem pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z takimi chorobami jak:

 • choroba sercowo-naczyniowa,
 • miażdżyca,
 • nadciśnienie,
 • niektóre rodzaje raka,
 • cukrzyca typu 2,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • syndrom metaboliczny.W jaki sposób czerwone wino wpływa na zdrowie?

Pijąc czerwone wino, możesz czerpać korzyści zdrowotne z jego właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i regulujących poziom lipidów. Wino – wytwarzane z pokruszonych ciemnych winogron – jest stosunkowo bogatym źródłem resweratrolu, naturalnego przeciwutleniacza zawartego w skórce winogron.

Przeciwutleniacze zmniejszają stres oksydacyjny w organizmie. Stres oksydacyjny z kolei ma wyraźne powiązania z wieloma chorobami, w tym nowotworami i chorobami serca.

Trzeba jednak podkreślić, że istnieje wiele zdrowych, bogatych w przeciwutleniacze pokarmów, np. owoce, orzechy i warzywa. Świeże winogrona i jagody są lepszym źródłem resweratrolu niż czerwone wino. Należy też dodać, że ze względu na ryzyko zdrowotne związane z piciem alkoholu, uzyskanie przeciwutleniaczy z pożywienia jest zdrowsze niż picie wina.

Picie dużej ilości czerwonego wina w celu pozyskania antyoksydantów może wywołać więcej szkód niż pożytku.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż spośród dostępnych alkoholi, czerwone wino jest najzdrowsze i przynosi najwięcej korzyści zdrowotnych.A może białe wino?

Być może zastanawiacie się, jakie wino lepiej wybrać – czerwone czy białe – i dlaczego? U podstaw korzyści zdrowotnych wina leży obecność resweratrolu.

Czerwone wino zawiera więcej tego przeciwutleniacza niż białe. Jest ono fermentowane ze skórkami, podczas gdy białe ich nie zawiera. Okazuje się to istotne, gdyż większość resweratrolu zawartego w winogronach znajduje się w nasionach i skórce.

Warto zwrócić uwagę, iż bezalkoholowe wina czerwone mogą również zawierać resweratrol.Zagrożenie

Picie czerwonego wina niesie ze sobą określone korzyści zdrowotne, jednak należy też pamiętać, iż tak jak w przypadku każdego alkoholu, łączy się z pewnym ryzykiem.

Spośród zagrożeń, wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu, wymienić można:

 • problemy sercowe,
 • stłuszczeniowa choroba wątroby,
 • uszkodzenie wątroby,
 • schorzenia psychiczne,
 • niektóre rodzaje raka,
 • zapalenie trzustki.

Istnieje również ryzyko zatrucia alkoholem i zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu. Nie ulega wątpliwości, iż intensywne picie napojów alkoholowych jest szkodliwe dla zdrowia. Czerwone wino może być zdrowe, ale tylko gdy spożywasz je z umiarem.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz