fbpx
diety zdrowa kuchnia

Czy dieta wegańska jest rzeczywiście zdrowa?

dieta wegańskaDieta wegańska w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Jej zwolennicy kierują się różnymi pobudkami. Argumenty za tym sposobem odżywiania mają głównie charakter etyczny. Pojawiają się jednak również kwestie zdrowotne. Dieta roślinna w wielu środowiskach uchodzi bowiem za jedną z najzdrowszych na świecie. Czy tak jest w istocie? Czy dieta wegańska jest rzeczywiście zdrowa? Sprawdźcie!

Czym jest dieta wegańska?

Dieta wegańska polega na spożywaniu wyłącznie pokarmów roślinnych. Weganie unikają wszystkich produktów zwierzęcych, w tym mięsa, nabiału i jaj. Niektórzy unikają także miodu. Weganizm dla niektórych okazuje się czymś więcej niż dietą. jest to dla nich wręcz styl życia.

Weganie mogą również unikać ubrań, mydeł i innych produktów, które wykorzystują lub zawierają części zwierząt, takie jak skóra i futro zwierzęce. Niektórzy przyjmują ten styl życia ze względu na korzyści dla środowiska jako zrównoważoną dietę.

Diety wegańskie zazwyczaj zawierają dużo owoców, warzyw, fasoli, orzechów i nasion. Spożywanie różnorodnych tych produktów zapewni szeroki zakres ważnych witamin, minerałów, zdrowych tłuszczów i białka.Korzyści zdrowotne

Stosowanie diety wegańskiej niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Dzieje się tak ze względu na wyeliminowanie zagrożenia płynącego z nadmiernego spożywania tłuszczów zwierzęcych. Spośród korzyści zdrowotnych wynikających z przejścia na dietę wegańską, wymienić można:

  • Poprawę zdrowia serca. Produkty pochodzenia zwierzęcego są głównym źródłem tłuszczów nasyconych w diecie. Ich nadmierne spożywanie prowadzi do wysokiego poziomu “złego” cholesterolu we krwi. Zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie z diety mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego może zatem korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie układu krążenia.
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała. Weganie mają często niższy wskaźnik BMI niż osoby jedzące duże ilości mięsa. Pokarmy mięsne mają zazwyczaj więcej kalorii i tłuszczów roślinnych niż dania roślinne.
  • Niższe ryzyko zachorowania na raka. Ta korzyść zdrowotna może wynikać z faktu, że pokarmy roślinne są bogate w błonnik, witaminy i fitochemikalia – biologicznie aktywne związki w roślinach – które chronią przed nowotworami.
  • Niższe ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Choroba ta zazwyczaj jest ściśle związana z trybem życia. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, przy jednoczesnym wyeliminowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania.Zagrożenia

Spoglądając na powyższe korzyści zdrowotne, można dojść do wniosku, iż dieta wegańska stanowi idealny sposób odżywiania i zapewnia dobre zdrowie. Nie jest tak do końca. Istnieje kilka kluczowych dla naszego zdrowia składników, których niedobór często występuje u wegan. Należą do nich:

  • witamina B12,
  • wapń,
  • jod,
  • kwasy tłuszczowe omega-3,
  • witamina D,
  • cynk.

Należy jednak podkreślić, iż choć składniki te występują głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, można uzupełniać je także w diecie wegańskiej. Jest to jednak trudniejsze niż w przypadku diety zawierającej mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Problem mogą okazać się także gotowe wegańskie produkty dostępne w sklepach. Wiele odpowiedników mięsnych pokarmów stanowi w istocie żywność wysokoprzetworzoną, której powinniśmy unikać lub spożywać w niewielkich ilościach.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Na to pytanie można przewrotnie odpowiedzieć: i tak i nie. Powyższe korzyści zdrowotne wskazują, iż ten sposób odżywania jest korzystny dla naszego zdrowia. Jednak trzeba podkreślić jedną, ważną kwestię: dieta wegańska to ogólne określenie, które więcej mówi o tym, czego nie jemy niż o tym, co jemy. Przykładowo, jeśli żywimy się chipsami smażonymi na oleju roślinnym, możemy powiedzieć, że jesteśmy weganami. Czy to jest zdrowe? Oczywiście, że nie. Zatem, to czy dieta wegańska jest zdrowa zależeć będzie głównie od tego, jak ją zbilansujemy. Niemniej, faktem pozostaje, iż ograniczenie mięsa w diecie niesie ze sobą korzyści zdrowotne i jest warte rozważenia.

Przeczytaj też: Dieta wegańska i wegetariańska – fakty i mity 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz