fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Czy stan zapalny wywołuje niepłodność?

stan zapalny niepłodnośćNiepłodność jest obecnie coraz bardziej powszechnym problemem. WHO uznaje ją już za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w Polsce z niepłodnością zmaga się około 20% par. Przyczyn tego problemu jest wiele. Spośród nich w ostatnim czasie zaczęto wymieniać przewlekły stan zapalny. Czy słusznie? Czy w istocie stan zapalny może powodować niepłodność. I czy rozwiązaniem problemu jest w takim przypadku dieta przeciwzapalna?

Niepłodność a bezpłodność

Na początku wyjaśnijmy sobie różnicę pomiędzy niepłodnością a bezpłodnością, gdyż terminy te często niesłusznie są używane zamiennie. Niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia seksualnego utrzymywanego powyżej 12 miesięcy. WHO uznaje ten stan za przewlekłą i trudną do wyleczenia chorobę cywilizacyjną. Bezpłodność z kolie oznacza całkowitą i trwałą niemożność do zostania rodzicem (dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Współczesna medycyna nie zna sposobu na wyleczenie tego stanu.

Stan zapalny a niepłodność

Przewlekły stan zapalny może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, w tym zwiększenia zachorowania na nowotwór, czy zaburzenia funkcjonowania układu krążenia. Można dostrzec również pewne powiązania pomiędzy stanem zapalnym a problemem z zajściem w ciążę. Otóż:

  • Ryzyko niepłodności jest większe w stanach naznaczonych stanem zapalnym, w tym infekcjąendometriozą i zespołem policystycznych jajników .
  • Zapalenie całego ciała (ogólnoustrojowe) może wpływać na macicę, szyjkę macicy i łożysko , upośledzając w ten sposób płodność.
  • Według badań, kobiety z niepłodnością, które przeszły in vitro i przestrzegały diety przeciwzapalnej, miały wyższy wskaźnik pomyślnej ciąży niż kobiety, które nie przestrzegały tej diety.

Trzeba jednak podkreślić, iż póki co są to jedynie przesłanki wykazujące związek pomiędzy stanem zapalnym i niepłodnością. Problem ten wymaga jeszcze dokładniejszych opracowań i bardziej szczegółowych badań.A co z dietą przeciwzapalną?

Dostrzeżenie związku pomiędzy stanem zapalnym a problemem niepłodności może sugerować, iż rozwiązaniem problemu będzie dieta przeciwzapalna. W istocie, taki sposób odżywania może wpływać na zwiększenie szans na poczęcie potomka. Badania pokazują, że dieta przeciwzapalna może poprawić wskaźnik ciąż, a także zwiększyć jakość nasienia u mężczyzn. Może również przyczynić się do powodzenia innych metod poczęcia, takich jak in vitro. Trzeba jednak pamiętać, iż temat ten nadal wymaga dalszego opracowania. Wyniki dotychczasowych ustaleń wydają się obiecujące, niemniej problem związku pomiędzy niepłodnością a stanem zapalnym, a co za tym idzie – skutecznością diety przeciwzapalnej – wciąż nie jest wystarczająco opracowany. Niemniej, nie ulega wątpliwości, iż diety przeciwzapalne (np. śródziemnomorska) pozytywnie wpływają na cały organizm i warto je stosować, niezależnie od problemów z płodnością.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat diety przeciwzapalnejZdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz