fbpx
porady zdrowa kuchnia

Jakie właściwości ma siemię lniane?

siemię lniane właściwościSiemię lniane to niewielkie nasiona lnu, które można wykorzystywać na różne sposoby. Nasiona te mają swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Ze względu na działanie lecznicze uważane jest za superfoods. Co jest takiego dobrego w tym niewielkich nasionkach? Jakie właściwości ma siemię lniane? Przekonaj się!

Regulacja gospodarki hormonalnej

Siemię lniane zawiera lignany – fitoestrogenty, które pomagają w kontrolowaniu stężeniu estrogenów we krwi, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dzięki temu regularne spożywanie siemienia lnianego może przyczynić się do zapobiegnięcia chorób hormonozależnych – np. raka piersi lub raka jajnika.

Pomoc w leczeniu choroby refluksowej

Dzięki dużej zawartości substancji oleistych, siemię lniane może pomóc w leczeniu refluksu. Siemię przede wszystkim łagodni pieczenie w przełyku. Działa również ochronnie na śluzówkę, zapobiegając tym samym pojawianiu się przykrych objawów związanych z chorobą refluksową.

Wsparcie układu krążenia

Siemię lniane zawiera lfitosterole – składniki, które pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Dzięki temu regularne spożywanie siemienia lnianego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia miażdżycy. Siemię lniane przyczynia się także do obniżenia ciśnienia krwi oraz zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych.

Szukasz innych ziół wspierających układ sercowo-naczyniowy? Kliknij, aby przeczytać o właściwościach czarnuszki.Wspomaganie odchudzania

Siemię lniane ma również właściwości związane z odchudzaniem. Czy jest cudownym składnikiem magicznie spalającym tkankę tłuszczową? Nie. Takie produkty nie istnieją. Siemię zawiera natomiast dużo białka, które zapewnia uczucie sytości z mniejsza apetyt. Dzięki temu osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy łatwiej będzie uniknąć podjadania. Należy jednak pamiętać, iż siemię bezie skuteczne w walce z nadwagą tylko, jeśli spożyjemy je w niewielkich ilościach. Ziarna siemienia nie należą bowiem do produktów niskokalorycznych.

Kontrola cukru we krwi

Nasiona siemienia lnianego zawierają bardzo mało węglowodanów. Bogate są natomiast w błonnik pokarmowy, który wspiera regulację poziomu cukru we krwi. Siemię lniane mogą zatem spożywać osoby cierpiące na cukrzycę.

Pomoc w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych

Siemię lniane może okazać się przydatne w przypadku zaparć, a także biegunek. Wynika to z dużej zawartości błonnika, który przyczynia się do regulacji pracy układu pokarmowego. Oprócz tego, siemię pomaga leczyć łagodzić objawy wrzodów żołądka.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz