fbpx
dolegliwości trening

Fibromialgia – ćwiczenia pomagają! Dowiedz się jak zacząć

Jeśli masz fibromialgię i odczuwasz ból, ćwiczenia są prawdopodobnie ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę. Warto jednak się przemóc, gdyż aktywność fizyczna jest jedną z najlepszych metod walki z bólem. Nie jest to łatwe zadanie. Wiele osób cierpiących na fibromialgię ma problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Dodanie do tego ćwiczeń może wydawać się nie do pokonania. A ból ​​i wyczerpanie mogą utrudniać rozpoczęcie regularnych treningów i trzymanie się ich. Dlatego też ważne jest, aby odpowiednio zaplanować swoją aktywność. Wbrew pozorom fibromialgia i ćwiczenia to świetne połączenie.



Fibromialgia i ćwiczenia – pierwsze kroki

To naturalne, że martwisz się tym, że ćwiczenia zaostrzą objawy choroby. Ale pamiętaj, że zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia może w rzeczywistości zmniejszyć ból, poprawić sen i dać ci więcej energii.

Jak zatem wyzbyć się obaw? Planując rozpoczęcie ćwiczeń, możesz porozmawiać z lekarzem o aktualnej terapii medycznej. Zapytaj specjalistę jak przygotować się do aktywności fizycznej i co możesz zrobić zaraz po treningu, aby zminimalizować ból i nie pogorszyć swojego stanu. Dowiedz się też, jakie ćwiczenia będą dla ciebie korzystne, a jakie mogą ci zaszkodzić.



Nie spiesz się

Opracuj z lekarzem plan treningowy, a następnie powoli przejdź do jego realizacji. Stosuj metodę małych kroków. Codziennie zwiększaj swoją aktywność, ale rób to w sposób wyważony. Nie dokładaj sobie zbyt dużej liczby ćwiczeń na raz.

Na przykład, jeśli chodziłeś dziś przez 10 minut, spróbuj 11 minut. Takie podejście jest szczególnie ważne w celu uniknięcia zjawiska zwanego złym samopoczuciem po wysiłku (PEM). Wiele osób z fibromialgią ma ten problem. Kiedy odczuwają mniejszy ból lub więcej energii, mogą próbować zrobić rzeczy, których nie byli w stanie zrobić z powodu objawów. Często nie zdają sobie sprawy, kiedy robią za dużo na raz. Mogą czuć się tak wyczerpani, że powrót do zdrowia zajmuje kilka dni lub dłużej. To właśnie jest PEM, lepiej znany osobom z fibromialgią jako „zderzenie”. Stopniowanie poziomu aktywności fizycznej może temu zapobiec.



Starannie dobieraj ćwiczenia

Oprócz stopniowego zwiększania ruchu, staraj się także wybierać takie czynności, które nie obciążą zbytnio twojego organizmu. Eksperci zwykle zalecają każdą aktywność aerobową o niewielkim wpływie, taką jak chodzenie, pływanie lub jazda na rowerze. Lekarz może zalecić współpracę z fizjoterapeutą przy ćwiczeniach ukierunkowanych specjalnie na zmniejszenie bólu i sztywności oraz poprawę funkcji. Może to obejmować rozciąganie i wzmacnianie, a także ćwiczenia aerobowe.

Inną formą ćwiczeń, która okazała się obiecująca dla osób z fibromialgią, jest tai chi. Ta starożytna chińska praktyka powstała jako forma samoobrony. Obejmuje powolne, celowe ruchy i ćwiczenia głębokiego oddychania.

Pomocna może okazać się także joga. W niektórych przypadkach tego rodzaju forma aktywności pomaga zmniejszyć ból, niweluje zmęczenie i poprawia nastrój.

Bez względu na to, jaką aktywność wybierzesz, pamiętaj o cierpliwości. Mogą wystąpić krótkoterminowe niepowodzenia, ale cierpliwość i praca nad ich pokonaniem może pomóc w osiągnięciu długoterminowych postępów.

Chcesz wiedzieć więcej o zwalczaniu objawów fibromialgii? Przeczytaj artykuł 9 naturalnych sposobów na fibromialgię 



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz