fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA zdrowy dom

Jak czyścić buty?

jak czyścić buty

Każde buty się brudzą. Część materiałów chwyta brud w szybkim tempie i bardzo ciężko doprowadzić obuwie do satysfakcjonującego wyglądu. Pomysłów na czyszczenie jest wiele, jednak nie każdy odpowiedni. Zobacz jak czyścić buty w zależności od materiału.

 

Czyszczenie butów materiałowych

Klasyczne trampki, buty sportowe, które każda kobieta i mężczyzna mają w swojej szafie. Są to najczęściej ubierane buty ze względu na wygodę, ale też najszybciej się brudzą i chłoną nieprzyjemny zapach potu.

Aby umyć buty z pierwszego brudu, dobrze jest zastosować sodę oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Takim roztworem przemywamy buty i zostawiamy do wysuszenia.

Przy większych zabrudzeniach – nie musimy się o nie dużo martwić i możemy je prać w pralce. Należy wybrać delikaty program z 400-600 obrotami , który nie zdeformuje nam butów. Najlepiej prać w 30 stopniach z proszkiem, który niweluje brzydkie zapachy. Świetnym przykładem jest proszek do prania Mr. ZIGGI, który w niskiej temperaturze dezynfekuje tkaniny z bakterii, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy naszych butów.

Po więcej informacji sięgnij tutaj i ciesz się dobrze wypranymi butami: https://mr-ziggi.pl/pranie-butow-pralce/

Czyszczenie butów zamszowych

Istnieją dwie metody czyszczenia zamszu – na sucho albo na mokro.

W pierwszej metodzie możemy użyć specjalnej szczotki do zamszu, jednak jeśli takiej nie mamy to szczotka do zębów także spełni swoją funkcję. Szczotkowanie należy prowadzić w jednym kierunku – nigdy pod włos. takim sposobem wyczesujemy zabrudzenia.

W metodzie czyszczenia na mokro musimy pamiętać, aby nie przemoczyć zamszu. Absolutnie zabronione jest namaczanie butów oraz pranie w pralce. Najlepszym sposobem na pozbycie się brudu oraz odświeżenie koloru jest przygotowanie roztworu octu z wodą w stosunku 1:1. Przy użyciu delikatnej ścierki – najlepiej z mikrofiby – nawilżonej naszym roztworem, wycieramy zamsz z włosem. Ocet ma właściwości konserwujące, dlatego barwa naszych butów będzie odżywiona i nie traci koloru.

Porady:

 • nie susz suszarką zamszu czy pod grzejnikiem – daj mu czas powoli wyschnąć,
 • nie mocz zamszowych butów, ponieważ mogą wypłowieć i się zniekształcić,
 • przechowuj buty w papierowych torbach lub tekturowych pudełkach – zamsz musi mieć dostęp do powietrza,
 • impregnuj buty specjalnymi środkami.

Czyszczenie butów skórzanych

Skórzane buty są łatwiejsze w czyszczeniu niż zamszowe. Można to zrobić szybko w kilku łatwych krokach:

 1. Omieć szczotką buty z pierwszego brudu.
 2. Namocz flanelową szmatkę w wodzie z mydłem i przetrzyj dokładnie całe buty.
 3. Namocz ścierkę w samej wodzie i jeszcze raz przetrzyj buty, aby nie zostało na nich mydło.
 4. Pozostaw buty do wyschnięcia.

Nie wszystkie buty są ciemnego koloru i wśród ludzi mamy osoby, które lubią i czują się dobrze w białych butach. Każdy wie, że je jest ciężej wyczyścić. W takim wypadku przedstawiamy skuteczny sposób czyszczenia białego skórzanego obuwia:

 1. Namocz ścierkę flanelową w mleku i soku z cytryny. Wykręć ją porządnie.
 2. Wyczyść dokładnie buty.
 3. Do doczyszczenia brzegów podeszwy – użyj zmywacza do paznokci albo rozpuszczalnika.

Czyszczenie wkładek

Nieprzyjemny zapach głównie pochodzi z wkładek butów.

Jeśli wkładki są materiałowe – wyjmij je, wsadź do miski i zalej wrzątkiem. W ten sposób bakterie, które wytwarzają brzydki zapach zostaną zabite. Kolejnym sposobem jest wypranie ich w pralce tak samo jak w powyższym przykładzie z praniem butów materiałowych.

W wypadku wkładek skórzanych należy je kilkukrotnie przetrzeć ścierką z wodą i mydłem. Również tutaj możemy zastosować roztwór z wody i octu. Zniweluje on brzydki zapach i usunie zanieczyszczenia.