fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA zdrowe ciało

Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać?

jak przygotować się do ciąży

Decyzja o powiększeniu rodziny jest jednym z najważniejszych momentów w życiu. Pojawienie się dziecka zmienia rzeczywistość, w jakiej do tej pory funkcjonowałyśmy. To olbrzymie wyzwanie, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Aby spokojnie przejść okres ciąży, przygotuj odpowiednio swój organizm. Sprawdź jak to zrobić.

Styl życia

To, jaki styl życia prowadzisz, niewątpliwie ma wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli chcesz zajść w ciążę, zadbaj  swoją dietę. Jedz dużo warzyw i owoców, szczególnie z naszej strefy klimatycznej. Wybierając je, zwróć uwagę na sezonowość. Przykładowo, truskawki najlepsze będą latem, a jabłka jesienią. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności, bogatej w cukier i niezdrowe tłuszcze. Jedz produkty mleczne bogate w wapń. Uwzględnij w diecie pokarmy bogate w kwas foliowy i kwasy omega-3.

Nie bez znaczenia pozostaje także aktywność fizyczna. Ruch przygotowuje organizm do wysiłku związanego z okresem ciąży i porodu. Istnieje bardzo dużo możliwości  ćwiczeń. Unikaj jedynie takich dyscyplin, które wiążą się z dużym ryzykiem kontuzji. Możesz iść na basem, uprawiać jogę, chodzić na długie spacery. Pamiętaj także, że aktywność fizyczna to nie tylko trening w ścisłym tego słowa znaczeniu. To także wybieranie schodów zamiast windy, czy przejście danego odcinka drogi pieszo zamiast podjechania autobusem.

Waga

Z Twoim stylem życia w dużej mierze związana jest Twoja waga (choć trzeba zaznaczyć, iż są także inne czynniki na nią wpływające). Jako punkt wyjścia, sprawdź swój wskaźnik BMI. Powinien mieścić się w przedziale 18-30. Jeśli tak nie jest, to znak, że należy zmienić swój styl życia lub udać się do lekarza. Jak już wcześniej wspominano, na wagę olbrzymi wpływ ma dieta i aktywność fizyczna, jednak nieprawidłowa masa ciała może mieć też inne przyczyny, takie jak np. zaburzenia hormonalne.

Skonsultuj się z lekarzem

Przed zajściem w ciążę udaj się na wizytę do ginekologa. Lekarz wykona rutynowe badania, przepisze suplementacje i rozwieje Twoje wątpliwości związane z ciążą i porodem. W razie wykrytych podczas badania nieprawidłowości, wdroży również leczenie.

Zanim zajdziesz w ciążę, skontroluj także stan Twojego uzębienia. Stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Dodatkowo, leczenie stomatologiczne podczas ciąży wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Dlatego też warto odwiedzić dentystę jeszcze przed zajściem w ciążę.

Jakie badania wykonać?

Przed zajściem w ciążę warto też wykonać badania laboratoryjne, które mają na celu ocenę stanu zdrowia. Do takich badań należy:

  • Morfologia krwi – pozwoli ona m.in. wykluczyć anemię lub zaburzenia krzepliwości;
  • Oznaczenie grupy krwi i parametrów Rh – pozwoli to określić ryzyko konfliktu serologicznego;
  • Badania moczu – dzięki temu można ocenić stan układu moczowego;
  • Badanie poziomu hormonów tarczycy – dzięki temu niweluje się zagrożenie poronienia;
  • Określenie poziomu glukozy we krwi – pozwala na szybkie wykrycie cukrzycy ciążowej.

Dokładniejszy opis badań możesz znaleźć na stronie https://upacjenta.pl

Oprócz badań laboratoryjnych należy także wykonać badania ginekologiczne, takie jak cytologia, czy USG narządów rodnych.

Warto pomyśleć o e-pakiecie dla kobiet planujących ciążę. Dzięki niemu w wygodny sposób wykonasz wszystkie niezbędne badania i skontrolujesz swój stan zdrowia.

Zdrowe Zdrowie

Skomentuj

Zostaw komentarz