fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Jak naturalnie zadbać o zdrowie stawów? Praktyczne porady dla dobrej kondycji.

Bóle stawów to problem niezwykle powszechny, który może dosięgać nawet 40% Polaków. Dolegliwości stawów bardzo często są wynikiem niezdrowego trybu życia: braku lub nadmiernej aktywności fizycznej oraz niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Zrozum problem – dlaczego bolą mnie stawy?

Aby podjąć trudy skutecznego radzenia sobie z dolegliwością, warto w pierwszej kolejności zrozumieć przyczynę problemu. Otóż, w większości przypadków – bóle stawów wynikają z uszkodzenia chrząstki stawowej.

Problemy ze stawami są wynikiem:

  • nadmiernej eksploatacji (wyczynowa aktywność fizyczna)
  • nadwagi i otyłości (nadmierne obciążenie stawów)
  • niewłaściwej diety (niedobory)
  • farmakoterapii

Jak zadbać o stawy? Poznaj naturalne metody!

Nasze czasy oferują wiele rozwiązań, po które ochoczo sięgają osoby borykające się z bólami stawów. Ich skuteczność, podobnie jak cena – jest zróżnicowana. Co jednak ciekawe, w lwiej części przypadków z bólami stawów można uporać się korzystając z naturalnych sposobów.

1. Aktywność fizyczna

Codzienna, umiarkowana aktywność to absolutna podstawa zdrowego stylu życia. Może mieć ogromne znaczenie dla kondycji naszych stawów. Wynika to z faktu, iż poprzez aktywność fizyczną zwiększamy ruchomość stawów, czego konsekwencją jest między innymi stabilizacja połączeń kostnych.

Co oczywiste, wybór konkretnych ćwiczeń ma ogromne znaczenie. Przy bólach stawów powinniśmy decydować się tylko i wyłącznie na ćwiczenia, które gwarantują płynny ruch i nie będą powodować dodatkowej bolesności. W szczególności poleca się: jazdę na rowerze, jogę oraz ćwiczenia na basenie.

2. Dieta

To co jemy ma ogromne przełożenie na kondycję całego organizmu, w tym zdrowie stawów. Warto przy tym pamiętać, że dieta powinna być zbilansowana (celem uniknięcia nadwagi/otyłości), pełnowartościowa (musi dostarczać wszelkie niezbędne wartości odżywcze, a w szczególności: witaminę D i C, kwasy omega-3 oraz białka) i zdrowa (bazująca na naturalnych, niemodyfikowanych produktach).

Dietę można uzupełnić korzystając z suplementów diety. Jednym z produktów, które stanowią świetne wsparcie dla zdrowia stawów jest ProFlexen. Więcej o tym preparacie mogą Państwo przeczytać tutaj.

3. Eliminacja czynników stresogennych

Stres to prawdziwy nieprzyjaciel człowieka. Wynikiem przewlekłego narażenia na stres mogą być rozmaite choroby autoimmunologiczne, w tym – reumatoidalne zapalenie stawów. W związku z tym, ograniczenie stresu można traktować jako profilaktykę przeciwko bólom stawów.

Wiedza encyklopedyczna podaje, że stres wpływa na napięcie mięśniowe, które to może doprowadzać do usztywnienia ścięgien.

Wpływ na bóle stawów mają również inne czynniki tj. praca fizyczna polegająca na wykonywaniu ciągle tych samych ruchów, noszenie nieodpowiedniego obuwia, noszenie ciężkich zakupów, niewłaściwa postawa ciała w siadzie. W związku z tym, sugerujemy rozsądne traktowanie swojego ciała. W momencie jakiegokolwiek dyskomfortu fizycznego, należy skorygować postawę, zmniejszyć obciążenie i/lub zrezygnować z wykonywania danej czynności.

Pragniemy przy tym zauważyć, że w przypadku przewlekłych bólów stawów, niezbędna jest wizyta u lekarza. Naturalne sposoby na zdrowie stawów zwykle okażą się skuteczne tylko i wyłącznie w początkowych stadiach problemu.