fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aby skutecznie zrealizować plan leczenia ortodontycznego, pacjenci muszą współpracować z ortodontą. Zęby i szczęki mogą przemieścić się w kierunku swoich skorygowanych pozycji tylko wtedy, gdy pacjent konsekwentnie nosi aparaty  lub inne urządzenia zgodnie z zaleceniami lekarza.

Poniższe akapity opisują rodzaje urządzeń, które mogą być używane podczas leczenia ortodontycznego. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu leczeniem, polecamy zajrzeć na stronę ortolingwa.pl.

  • Aparaty tradycyjne

Najczęściej stosuje się zamki tradycyjne, przymocowywane do poszczególnych zębów. Wyróżniamy ich kilka odmian, np. metalowe, szafirowe, czy nawet bezbarwne ceramiczne. Zamki przyklejane są do każdego zęba indywidualnie, z kolei przymocowany do nich łuk wywiera siłę przemieszczającą nasze zęby. W miarę upływu czasu leczenia zostaje on wymieniany na coraz grubszy, o silniejszym działaniu dla uzyskania jak najlepszego efektu.

Łuki przytrzymywane są przez tak zwane ligatury ortodontyczne. Robi się je w wielu kolorach, przez co aparat coraz częściej staje się modnym akcesorium, a nie tylko leczniczą koniecznością.

Zamki ceramiczne występują w dwóch wersjach: półprzezroczystej albo całkowicie przezroczystej, są więc bardziej dyskretne niż metalowe. Trzeba jednak pamiętać, że ceramiczne mocowanie jest bardziej kruche i mniej odporne na uszkodzenia. By zniwelować ten problem producenci byli zmuszeni zwiększyć ich grubość.

Zamki szafirowe, wytwarzane są z monokrystalicznego szafiru, są przezroczyste. Stanowią bardzo wytrzymałe i nie powodujące przebarwień rozwiązanie. Jeśli cieszysz się śnieżnobiałym, uśmiechem – to doskonały wybór dla Ciebie, jeśli jednak masz lekko żółty odcień zębów – wybierz ceramiczne, ponieważ będą mniej widoczne.

  • Aparaty samoligaturujące

Rozpowszechnione przez model Damon, aparaty samoligaturujące to, jak sama nazwa wskazuje zamki bez ligatur. Nie wymagają one wymiany ligatur, przez co przyspieszają leczenie. Zmniejsza się tym samym ilość wizyt, co jest niezwykle wygodne dla pacjentów.

  • Aparaty lingwalne (językowe)

Od tradycyjnych aparatów różnią się przede wszystkim tym, że mocowane są na tylnych powierzchniach zębów. Stosowane są wówczas, gdy widoczność aparatu jest całkowicie niepożądana, np. gdy pacjent jest osobą publiczną lub zwyczajnie nie chce zdradzać faktu poddawania się leczeniu ortodontycznemu. Umieszczenie zamków z tyłu zębów umożliwia na niemal całkowite ukrycie aparatu. Najpopularniejszymi zamkami językowymi są te o nazwie Incognito™. Jedyny dyskomfort, na jaki skarży się niewielki odsetek pacjentów, to potencjalne utrudnienia w mówieniu.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz