fbpx
zdrowy dom

Jak stworzyć zdrowy dom

Caucasian woman on the phone

Gdy już nabyliśmy trochę wiedzy o Syndromie Chorego Budynku i o warunkach, jakie trzeba spełnić, by dom uznany został za zdrowy, trzeba nieco tej wiedzy wykorzystać w życiu
i pomału, od podstaw, zacząć budować zdrowe środowisko, w którym przyjdzie
czy też przychodzi nam spędzać wiele godzin dziennie. Dom ma być jednocześnie azylem
i oazą spokoju oraz miejscem miłości, ciepła, przyjmowania gości, odpoczynku. Domowe ognisko o wiele łatwiej stworzyć i utrzymać mając spełnione wszystkie warunki. By sobie
to trochę ułatwić, nie musimy od razu wydawać pieniędzy na drogie urządzenia, musimy zainwestować w najprostszą rzecz pod słońcem – w kwiaty doniczkowe.
Nie każdy ma talent, nie wszystkie rośliny nadają się do wszystkich pomieszczeń, nie każdy lubi kwiatki i nie każdy ma czas się nimi zajmować – to prawda. Ale rośliny doniczkowe to nasi sprzymierzeńcy w budowaniu zdrowego domu. Ich cenne właściwości pomogą spełnić kilka podstawowych warunków. Mawia się, że kwiaty są biżuterią domu, ale nas interesować będą przede wszystkim ich zdolności do oczyszczania i nawilżania powietrza, wobec czego walory wizualne to już tylko dodatek. Praca nad nimi przyniesie prawdziwe zdrowotne efekty, nie tylko satysfakcję.
Nie od dziś wiadomo, że przebywanie wśród zieleni poprawia samopoczucie, podnosi siły witalne, a dbanie o rośliny przynosi dużo korzyści dla naszego zdrowia psychicznego
i fizycznego. Rośliny w domu przede wszystkim wykonają za nas „brudną robotę” w postaci oczyszczenia powietrza ze szkodliwych związków oraz zamienią dwutlenek węgla w tlen. Znacie ludzi, którzy czule mówią do kwiatków i twierdzą, że lepiej im od tego rosną? Energia miłości na pewno ma na to wpływ, ale głównie chodzi o to, że mówiąc do nich dostarczamy im sporą dawkę dwutlenku węgla, który sami wyprodukowaliśmy.
Wybierając do domu odpowiednie rośliny możemy podnieść jakość powietrza, a co za tym idzie – jakość naszego życia. W zależności od miejsca, w którym chcemy je postawić, otrzymamy dodatkowe korzyści. Wśród popularnych roślin doniczkowych jest bardzo wiele takich, które pomogą nam uporać się z toksycznymi związkami, które mogą znajdować się w powietrzu. Czy wiedzieliście, że zdarza nam się wdychać ksylen, formaldehyd, benzen, a nawet aceton? Każdy dom potrzebuje odpowiednich filtrów, który pomoże uporać się z toksynami. Wiele roślin nie tylko oczyści powietrze w domu, ale dodatkowo je nawilży, a i to nie koniec rewelacyjnych właściwości.
W kolejnej części poznasz wszystkie polecane domowe filtry roślinne, ale pamiętaj, że dbając o rośliny, podczas gdy mieszkanie robi się trochę bardziej zielone, tworząc zdrowy dom nie można pominąć innych działań. Mowa przede wszystkim o regularnym wietrzeniu (należy jednak pamiętać, że nie robimy tego, gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zła), utrzymaniu odpowiedniej temperatury (nie wietrzymy również, gdy są upały lub siarczysty mróz). Jeśli chodzi o doświetlanie naturalnym światłem, to jeśli nasze mieszkanie jest dość ciemne, zadbajmy chociaż o to, by w momencie, kiedy światła jest najwięcej, nie zasłaniać okien ciężkimi zasłonami, roletami czy grubymi firanami. Korzystajmy z tego, co mamy, wtedy, kiedy jest nam to dane.

Victoria Kozaczkiewicz

Jestem krytykiem i dziennikarzem z wykształcenia, z zawodu redaktorem, copywriterem z zamiłowania do słów. Wolne chwile spędzam w kuchni, social mediach i... w terenie. Jeśli nie siedzę przy komputerze, a w domu nie unosi się zapach świeżej zupy i pieczonego kurczaka, z pewnością można znaleźć mnie w lesie przykrytą warstwą liści, bo pasjonuje mnie birdwatching i fotografia przyrodnicza.

Skomentuj

Zostaw komentarz