fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Jak właściwie chronić słuch?

Jak chronić uszy i zadbać o słuch?

Jeśli jesteś narażony na hałas, którego nie da się uniknąć w pracy lub w domu, możesz się zastanawiać, jakie środki ochrony słuchu pomogą zredukować dźwięk docierający do Twoich uszu, zapewniając jednocześnie komfort i łatwość użytkowania. Długotrwałe narażenie na hałas może mieć spore konsekwencje zdrowotne i prowadzić nawet do poważnego uszkodzenia słuchu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na geers.pl.

W tym artykule przedstawimy niektóre sposoby i akcesoria służące ochronie słuchu.

Akcesoria, które pomogą chronić Twój słuch

Ochraniacze na uszy – zatyczki do uszu, nauszniki i nasadki kanałowe – chronią uszy przed głośnym hałasem poprzez redukcję poziomu dźwięku docierającego do uszu. Jeśli jesteś narażony na hałas, którego nie da się uniknąć, powinieneś używać zatyczek do uszu lub nauszników.

Terminem używanym do opisania stopnia, w jakim ochronniki słuchu redukują dźwięk, jest tłumienie. Tłumienie jest mierzone w decybelach (dB) lub pojedynczej uproszczonej wartości redukcji poziomu hałasu (SNR). Na przykład większość standardowych zatyczek do uszu ma współczynnik SNR między 25 a 32 dB.

Kiedy należy używać ochronników słuchu?

Jeśli jesteś narażony na hałas, musisz używać ochronników słuchu:

  • w pracy
  • kiedy słuchasz muzyki
  • jeśli uprawiasz hałaśliwe sporty lub hobby, takie jak sporty motorowe i imprezy, obróbka drewna i sporty strzeleckie.

Jak działają ochronniki słuchu?

Wybrane ochraniacze na uszy powinny zapewniać wystarczające tłumienie, aby chronić słuch. Zwykle opakowanie będzie wskazywać poziom tłumienia, jaki dane produkty zapewniają dla różnych częstotliwości.

Większość zapewnia lepszą ochronę przy potencjalnie szkodliwych wyższych częstotliwościach (4-8 kHz). Pamiętaj jednak, że w rzeczywistych sytuacjach tłumienie jest prawdopodobnie mniejsze niż podano, ponieważ zostały przetestowane w idealnych warunkach z użyciem zupełnie nowych, dobrze dopasowanych ochraniaczy.

Jak wygodne są ochronniki słuchu?

Zatyczki do uszu są prawdopodobnie najlepsze do długotrwałego użytku, ale jeśli poziom hałasu jest wysoki, będziesz musiał nosić nauszniki o wysokim tłumieniu. Nauszniki i nakładki na kanał są łatwiejsze do zakładania i zdejmowania, więc są wygodniejsze, jeśli jesteś od czasu do czasu narażony na hałas. W przypadku bardzo wysokiego poziomu hałasu nauszniki i zatyczki do uszu można nosić razem. Zapewnia to dodatkową ochronę od 10 do 15 dB wyższą, niż w przypadku użycia jednego lub drugiego.

Podejmowanie decyzji, jaki rodzaj ochronników uszu wybrać

Aby mieć pewność, że zatyczki do uszu zapewniają wystarczającą ochronę, wybierz te, których współczynnik SNR wynosi co najmniej 20 dB. Upewnij się, że zatyczki do uszu, które kupujesz są przeznaczone do ochrony słuchu. Wiele zatyczek do uszu sprzedawanych w aptekach i sklepach sportowych jest zaprojektowanych do pływania lub do zmniejszania irytującego hałasu otoczenia i nie chronią skutecznie przed szkodliwym poziomem hałasu.

Jednorazowe zatyczki do uszu

Jednorazowe zatyczki do uszu powinny być miękkie i dobrze przylegać do ucha. Zazwyczaj są wykonane z pianki, waty mineralnej lub miękkiego silikonu. Większość jednorazowych zatyczek do uszu należy zwijać między palcami, wkładać do ucha i przytrzymywać, aż rozszerzą się, aby wypełnić i uszczelnić kanał słuchowy. W tym celu nie zaleca się stosowania zwykłej waty.

Zatyczki do uszu wielokrotnego użytku

Zatyczki do uszu wielokrotnego użytku są wykonane z pianki, miękkiego plastiku lub gumy. Można je myć i ponownie używać. Wstępnie uformowane zatyczki do uszu wielokrotnego użytku są bardzo wytrzymałe i nie trzeba ich zwijać w celu dopasowania do ucha. Ale mogą nie pasować tak ściśle, jak zatyczki do uszu wykonane na zamówienie i jest mało prawdopodobne, aby zapewniały równie dobrą ochronę.

Zatyczki do uszu dla gastronomii

Jeśli pracujesz w branży gastronomicznej, możesz zaopatrzyć się w zatyczki do uszu, które można wykryć za pomocą wykrywacza metalu, jeśli wpadną do żywności.

Zatyczki do uszu wykonane na zamówienie

Zatyczki do uszu mogą być również wykonane na zamówienie, aby zapewnić lepsze dopasowanie do przewodu słuchowego. Zwykle są drogie, ale przy lepszym dopasowaniu powinny skuteczniej tłumić hałas i być wygodniejsze. Mogą działać przez kilka lat, a więc mogą okazać się tańszym rozwiązaniem niż jednorazowe zatyczki do uszu przy regularnym, długotrwałym stosowaniu.

Zatyczki do uszu dla muzyków

Zatyczki do uszu dla muzyków mają filtry akustyczne, które redukują hałas w określonych wysokościach o wymaganą ilość, dzięki czemu muzyka jest słyszalna na dobrym, ale bezpiecznym poziomie. Oznacza to, że zatyczki do uszu chronią przed szkodliwym działaniem głośnych dźwięków, ale zachowują jakość dźwięku.

Zatyczki do uszu dla strzelców

Możesz kupić zatyczki do uszu, które chronią przed nagłymi dźwiękami wybuchowymi, takimi jak wystrzał. Umożliwiają one normalne słyszenie na nieszkodliwym poziomie, ale tłumią wszystkie dźwięki o wysokiej intensywności do bezpiecznego poziomu. Niektóre są elektroniczne, inne zawierają specjalne rodzaje materiałów lub filtrów.

Nauszniki

Nauszniki wyglądają jak duże słuchawki. Twarde miseczki przylegają do ucha i są uszczelnione na głowie miękkimi poduszkami na brzegach. Standardowe modele zapewniają podobny stopień ochrony jak standardowe zatyczki do uszu, ale można dostać nauszniki, które zapewniają wyższy poziom tłumienia. Niektóre nauszniki są zaprojektowane tak, aby zapewniać podobne tłumienie na wszystkich częstotliwościach, umożliwiając wyraźniejsze słyszenie mowy i alarmów.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz