fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Jakimi zabiegami uderzyć w zmiany trądzikowe?

Powody wystąpienia zmian trądzikowych mogą być różne. I nie jest wcale prawdą stwierdzenie, że z taką niedoskonałością borykają się wyłącznie młode osoby. Trądzik może uprzykrzać nam życie zarówno w okresie dojrzewania, jak i w późniejszych latach. A niekiedy zmiany skórne nasilają się tak bardzo, że konieczna okazuje się pomoc kosmetologa lub dermatologa.

Współczesna medycyna estetyczna znalazła już remedium na wiele problemów skórnych, które nie pozwalają nam cieszyć się zdrową i promienną cerą. Nic więc dziwnego, że także w przypadku redukowania trądziku spotkamy się z różnego rodzaju kuracjami. W takich okolicznościach często stosuje się zarówno zabiegi z użyciem technologii IPL, polegające na naświetlaniu omawianych tu zmian, jak i peeling kawitacyjny, w którym skóra jest dogłębnie oczyszczana za pomocą ultradźwięków. Niekiedy do terapii przeciwtrądzikowej włącza się także eksfoliację kwasami, czyli metodę pozwalającą m.in. na zredukowanie przebarwień i blizn potrądzikowych.

Co może wywoływać nieestetyczne problemy skórne?

Powszechnie za przyczynę powstawania zmian trądzikowych uznaje się zaburzenia gospodarki hormonalnej, do których dochodzi m.in. w okresie dojrzewania. Nie w każdym przypadku będzie to jednak główny powód. Czynników wywołujących trądzik może być znacznie więcej, a zalicza się do nich m.in. złe nawyki żywieniowe, nieodpowiednią pielęgnację skóry, stres, nietolerancję pokarmową, przyjmowanie leków nasilających wydzielanie sebum czy nawet nadmierne eksponowanie ciała na działanie promieni słonecznych.
W związku z tym, w walce z trądzikiem znaczenie ma nie tylko wybór właściwej terapii gabinetowej, ale też ustalenie źródła problemu. Bez tego trudno o wdrożenie jakiejkolwiek kuracji z zakresu kosmetologii czy medycyny estetycznej. Co więcej, wygląd naszej skóry jest praktycznie zawsze odzwierciedleniem kondycji całego organizmu. A o takie kwestie, jak np. zdrowa i lekkostrawna dieta, w której dominują produkty bogate w witaminy, powinniśmy już zadbać samodzielnie.

Które zabiegi gabinetowe redukują trądzik?

Z trądzikiem jest niestety tak, że prędzej możemy mówić o jego zredukowaniu, niż o usunięciu raz na zawsze. Rezultaty wszystkich podjętych działań będą oczywiście często zależne od przyczyn wystąpienia problemów skórnych. Przykładowo: w okresie dojrzewania, ze względu na wspomniane już wcześniej zaburzenia hormonalne, zdecydowanie trudniej o osiągnięcie długotrwałych efektów. Nie oznacza to jednak, że walka z trądzikiem nie ma w ogóle sensu. Wręcz przeciwnie! W większości przypadków połączenie kompleksowego dbania o organizm z odpowiednią terapią gabinetową pozwala na zdecydowanie zmniejszenie uciążliwości omawianego problemu. I przede wszystkim przynosi ogromną ulgę w życiu codziennym.

A które zabiegi umożliwiają skuteczne zredukowanie zmian trądzikowych?

W przypadku niwelowania tej niedoskonałości prym wiedzie kuracja z zastosowaniem technologii IPL. Pisząc w dużym skrócie, polega ona na zadziałaniu impulsami światła w obszarze zabiegowym. Natomiast naświetlanie skóry pozwala przede wszystkim na zniszczenie bakterii beztlenowych, które odpowiadają za powstawanie trądziku. Do takiej terapii gabinetowej można również włączyć peeling kawitacyjny. We wspomnianej kuracji kluczowe jest zastosowanie ultradźwięków, dzięki którym da się nie tylko bezinwazyjnie oczyścić skórę z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, ale też wyregulować procesy odpowiedzialne za wydzielanie sebum.

W przypadku terapii łączonej trzeba jednak pamiętać m.in. o tym, aby aparatura do peelingu kawitacyjnego nie oddziaływała na stany zapalne trądziku. Istnieje wtedy zbyt duże ryzyko rozprzestrzenienia się wspomnianych już wcześniej bakterii beztlenowych. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby naświetlać stany zapalne przy zastosowaniu technologii IPL. Jest to wręcz wskazane w kuracji, której głównym celem będzie zahamowanie dalszego namnażania się komórek bakteryjnych.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów udostępnionych przez Qclinique – gabinet medycyny estetycznej w Warszawie.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz