fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Kaszel w nocy – jak sobie z nim poradzić?

kaszel w nocyKażdy od czasu do czasu kaszle. Kaszel wbrew pozorom może być pożyteczny, gdyż pomaga usunąć z płuc substancje drażniące lub nadmiar śluzu. Może również pomóc w usuwaniu zarazków z płuc i zapobieganiu infekcji. Ale kiedy kaszel pojawia się w nocy, może przerywać i uniemożliwiać spokojny sen. Jak sobie z tym poradzić?

1. Wypróbuj nawilżacz powietrza

Suche powietrze może pogorszyć kaszel. Klimatyzacja i wentylatory chłodzące latem oraz systemy grzewcze zimą mogą wysuszać środowisko. Możesz spróbować użyć nawilżacza w nocy, aby dodać wilgoć do powietrza w pomieszczeniu, w którym spisz. Dodanie wilgoci tą metodą może pomóc ukoić gardło i zapobiec kaszlowi. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt dużo wilgoci może przyczynić się do rozwoju pleśni. Pleśń może być alergenem i powodować jeszcze większy kaszel. Do sprawdzenia poziomu wilgoci w pomieszczeniu można użyć urządzenia zwanego higrometrem. Higrometr można zwykle kupić w sklepie z narzędziami. Poziom wilgotności w sypialni wynoszący około 50 procent to dobry cel, do którego należy dążyć.

2. Wyeliminuj alergeny

Alergie pojawiają się, gdy układ odpornościowy nadmiernie reaguje na ogólnie nieszkodliwą substancję. Objawy, takie jak kichanie, duszność i kaszel, są powszechne. Typowe wyzwalacze alergii to pleśń, sierść zwierząt domowych i kurz. Pamiętaj zatem o regularnym odkurzaniu sypialni oraz wymianie pościeli. Pozbądź się także wszelkich zbieraczy kurzu, takich jak zbędne ozdoby czy maskotki.

3. Pij herbatę z miodem

Gorąca herbata z miodem może ukoić gardło, zmniejszyć podrażnienia i rozluźnić śluz. Miodu nie należy podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia ze względu na potencjalne ryzyko zatrucia pokarmowego nazywanego zatruciem jadem kiełbasianym.

Dowiedz się więcej na temat właściwości zdrowotnych miodu.4. Leki na kaszel

Jeśli kaszel uniemożliwia ci zasypanie, rozważ przyjmowanie leków dostępnych bez recepty.

Leki na kaszel są zwykle klasyfikowane jako jeden z następujących:

  • Środki przeciwkaszlowe: Blokują odruch kaszlowy. Dostępne są również leki przeciwkaszlowe na receptę zawierające kodeinę.
  • Środki wykrztuśne: środek wykrztuśny rozrzedza śluz w płucach, co ułatwia jego odkrztuszanie. Pomagając w kaszlu śluzu, środek wykrztuśny może skrócić czas trwania kaszlu.

Leki na kaszel mogą mieć skutki uboczne i wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego najlepiej najpierw porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.

5. Unieś głowę

Kaszel często nasila się w nocy, ponieważ leżysz płasko w łóżku. Śluz może gromadzić się w tylnej części gardła i powodować kaszel. Możesz podeprzeć wezgłowie łóżka za pomocą kilku poduszek lub tylnego klina. Zmiana pozycji podczas snu może umożliwić przepływ śluzu bez powodowania kaszlu.

6. Płukaj gardło ciepłą, osoloną wodą

Słona woda może złagodzić ból lub podrażnienie gardła. Może również pomóc usunąć śluz z tylnej części gardła.

Aby zmniejszyć kaszel, możesz wymieszać łyżeczkę soli w około 170 ml ciepłej wody i przepłukać gardło kilka razy przed snem. Słoną wodę należy wypluć po płukaniu i nie połykać.7. Rzuć palenie

Palenie papierosów jest częstą przyczyną długotrwałego kaszlu. Rzucenie palenia pomoże z czasem zmniejszyć kaszel, chociaż nie zatrzyma problemu z dnia na dzień. Pomocne może być również porozmawianie z lekarzem o środkach pomagających w rzuceniu palenia, takich jak plastry nikotynowe, guma do żucia i leki.

8. Użyj sprayu do nosa z sola fizjologiczną

Spray do nosa z solą fizjologiczną może zmniejszyć suchość, rozrzedzić śluz i zmyć z nosa czynniki drażniące i alergeny. Aerozole z solą fizjologiczną zawierają sól i wodę, a także mogą zmniejszać wyciek z nosa.

9. Lecz astmę

Astma jest przewlekłą chorobą płuc, która obejmuje stan zapalny i zwężenie dróg oddechowych. Częstym objawem astmy jest kaszel, który często nasila się w nocy. Inhalator na receptę może przestać kaszleć w nocy z powodu astmy. Niektóre inhalatory zawierają leki na drogi oddechowe, które otwierają drogi oddechowe, co może złagodzić kaszel i ułatwić oddychanie.Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz