fbpx
kosmetyki pielęgnacja zdrowe ciało

Kwas azelainowy – skuteczny sposób na skórę bez wyprysków!Wszyscy chcą promiennej cery, ale problemy skórne, takie jak trądzik, przebarwienia i zaczerwienienia, nie zawsze ułatwiają osiągnięcie tego celu – nie wspominając już o wszystkich tych stanach, które osłabiają blask skóry. I bez względu na to, jak dobrze dbasz o swoją skórę, czasami te problemy występują z powodu stresu, hormonów, agresorów środowiskowych i wielu innych czynników. Tak więc, gdy następnym razem coś Ci wyskoczy, na ratunek przybywa nowa gwiazda zdrowej skóry: kwas azelainowy.

„Kwas azelainowy jest wielofunkcyjnym składnikiem wspomagającym dla wszystkich rodzajów skóry, a do tego działa jako skuteczny przeciwutleniacz”, wyjaśnia dr Sheel Desai Solomon, certyfikowany dermatolog i założyciel Preston Dermatology & Skin Surgery w Karolinie Północnej. W przypadku cer podatnych na uszkodzenia ten miejscowy wybawca skóry jest szczególnie korzystny, ponieważ „osoby ze skórą skłonną do trądziku mogą cierpieć na problemy z pigmentacją z powodu blizn”, mówi Robinson.

Co kwas azelainowy robi dla twojej skóry?

Składnik – pochodzący z pszenicy, ziaren i jęczmienia – pomaga „rozjaśnić koloryt skóry, jednocześnie wyraźnie poprawiając jednolitość tekstury skóry i zmniejszając wygląd przebarwień” – mówi Solomon.

Oprócz działania na istniejące problemy, rozświetlający składnik może również leczyć już wyrządzone szkody: kwas azelainowy „kontroluje produkcję melaniny (pigmentu skóry), zmniejszając pojawianie się ciemnych plam”, mówi chemik kosmetyczny Ron Robinson, założyciel i dyrektor generalny beautystat.com. Kluczowe korzyści to:

  • Zwalcza trądzik
  • Leczy trądzik różowaty
  • Rozjaśnia przebarwienia
  • Usuwa martwe komórki skóryJak kwas azelainowy zwalcza trądzik?

„Pomaga skórze szybciej się odnowić, a tym samym zmniejsza powstawanie wyprysków i zaskórników”, wyjaśnia dr Solomon. Ponadto „pomaga także zabijać bakterie, które mogą powodować trądzik i trądzik różowaty” – mówi.

Konsumenci skorzystali z jego uzdrawiającej mocy: po prostu sprawdź entuzjastyczne recenzje dotyczące produktów zawierających ten kwas. „Powiedzmy, że moja 40-stka nie była dla mnie życzliwa: hormonalne wybuchy trądziku i łagodnego trądziku różowatego, zwiększona produkcja sebum, stale rozszerzające się pory” – mówi jeden użytkownik. „To w zasadzie jedyna rzecz, która utrzymuje mój delikatny ekosystem twarzy w ryzach”. Inny recenzent na portalu Amazon zachwyca się: „Ten produkt zapewnił najbardziej zauważalną zmianę w mojej skórze z trądzikiem i przebarwieniami”.

Czy kwas azelainowy jest bezpieczny?

Ten składnik brzmi tylko poważnie i tajemniczo, ale nie zrażaj się samym słowem „kwas”. W pielęgnacji skóry kwasy mają duże zalety dla Twojej cery. Ten jednak znacząco się wśród nich wyróżnia: „W przeciwieństwie do kwasu glikolowego i mlekowego, kwas azelainowy nie jest alfa-hydroksykwasem (AHA) i nie jest też beta-hydroksykwasem (BHA) jak kwas salicylowy”, mówi dr Solomon.

Należy do swojej kategorii, ponieważ „kwas azelainowy jest wytwarzany przez drożdże naturalnie występujące na naszej skórze” – mówi. Wykazano, że jest bezpieczny miejscowo zarówno w postaci preparatów na receptę, jak i dostępnych bez recepty. „Podczas gdy większość badań nad tym składnikiem dotyczyła tylko miejscowych produktów na receptę o stężeniach od 15% do 20%, zauważa się niewiarygodne korzyści nawet przy niższych stężeniach”, mówi dr Solomon.Czy możesz stosować kwas azelainowy codziennie?

Tak. „Można bezpiecznie stosować dwa razy dziennie – rano i wieczorem – lub co drugi dzień dla osób o wrażliwej skórze” – mówi dr Solomon. Należy pamiętać, że kwas azelainowy może wysychać lub powodować złuszczanie się skóry w miejscu nałożenia. Aby zapobiec wysuszeniu i dodatkowym szkodom dla środowiska, „stosuj rano nawilżający krem ​​i krem ​​przeciwsłoneczny z SPF 30 lub wyższym” – mówi dr Solomon. A jeśli używasz go z innymi substancjami czynnymi lub kwasami, takimi jak AHA, retinole lub BHA, „zastosuj je najpierw, aby otworzyć skórę i pomóc w łatwiejszym przyjmowaniu kwasu azelainowego” – mówi dr Solomon.

Jeśli masz uporczywe lub zaawansowane problemy ze skórą, skonsultuj się z dermatologiem, aby omówić, czy kwas azelainowy na receptę jest dla Ciebie rozwiązaniem. W przypadku problemów z cerą, takich jak sporadyczne wypryski i łagodne trądzik różowaty, „badania wykazały, że 10% stężenie może nadal poprawić wiele widocznych niedoskonałości, od nierówności po matowy, nierówny koloryt skóry i różne problemy związane ze starzeniem się” – mówi dr Solomon.

Źródło: www.goodhousekeeping.com/beauty

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz