fbpx
zdrowa kuchnia zioła

Lawenda: właściwości, korzyści zdrowotne i ewentualne ryzyko stosowania



Lawenda to zioło pochodzące z północnej Afryki i górskich regionów Morza Śródziemnego. Jest również uprawiana do produkcji olejku eterycznego, który wytwarza się w procesie destylacji kolców kwiatowych niektórych gatunków lawendy.

Olejek ma zastosowania kosmetyczne i uważa się, że posiada równie cenne właściwości zdrowotne.

Olejek lawendowy, w przeciwieństwie do formy roślinnej, jest toksyczny po połknięciu.

Zastosowanie

To zioło jest cenione ze względu na wpływ na pielęgnację skóry twarzy i ciała. Jest powszechnie stosowane w zapachach i szamponach, aby odświeżyć skalp i włosy. Można je kupić bez recepty w drogeriach, a niektóre wersje pakowanych suszonych kwiatków można stosować do wypieków.

Istnieje również wiele właściwości leczniczych związanych z lawendą.

Korzyści

Uważa się, że olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, a także, że może pomóc w leczeniu niewielkich oparzeń i ukąszeń owadów.

Badania sugerują, że może być również przydatny w leczeniu lęku, bezsenności, depresji i niepokoju.

Inne analizy sugerują, że spożywanie lawendy jako herbaty może pomóc w problemach trawiennych, takich jak wymioty, nudności, gazy jelitowe, rozstrój żołądka i wzdęcie brzucha.

Oprócz pomocy w problemach trawiennych, lawenda jest stosowana w celu złagodzenia bólu głowy, urazów kończyn, bólu zębów i ran. Może być również stosowany w celu zapobiegania wypadaniu włosów.

Infekcje grzybowe

Badanie opublikowane w Journal of Medical Microbiology wykazało, że olej lawendowy może być skuteczny w zwalczaniu zakażeń grzybiczych. Naukowcy odkryli, że olej był śmiertelny dla wielu szczepów, które mogą powodować choroby skóry.

W badaniu, olejki eteryczne destylowane z lawendy okazały się działać niszcząco na błony komórek grzybowych.

Badanie wykazało, że olejek lawendowy ma silne działanie przeciwgrzybicze w szerokim spektrum.



Gojenie się ran

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine porównano wpływ kilku zabiegów na gojenie ran.

Naukowcy zestawili efekty przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS), roztworu soli fizjologicznej, jodopowidonu i oleju lawendowego. Zastosowano je u szczurów laboratoryjnych.

Autorzy badania zauważyli, że rany goją się szybciej w grupach TENS i olejek lawendowy niż w grupach kontrolnych. Odkrycia te sugerują, że lawenda ma przyspieszający wpływ na gojenie ran.

Wypadanie włosów

Lawenda jest uważana za skuteczną w leczeniu łysienia plackowatego. Jest to stan, w którym włosy są tracone z niektórych lub wszystkich obszarów ciała.

Badania z 1998 roku pokazują, że lawenda może pobudzać wzrost włosów nawet o 44 procent po 7 miesiącach leczenia.

W nowszym badaniu naukowcy odkryli, że stosowanie oleju lawendowego na grzbiety myszy przyczyniło się do przyrostu włosów w ciągu 4 tygodni.

Zaburzenia lękowe i stres

Artykuł przeglądowy w International Journal of Psychiatry in Clinical Practice ocenia, jak skuteczny może być Silexan dla pacjentów z różnymi zaburzeniami lękowymi. Silexan to preparat z olejem lawendowym dostępny w kapsułkach żelatynowych o pojemności 80 miligramów.

Zespół odkrył, że Silexan ma działanie przeciwlękowe lub zmniejszające stres u pacjentów z lękiem uogólnionym lub subsyndalnym w ciągu 2 tygodni stosowania.

Naukowcy odkryli również, że zapach lawendy może pomóc uspokoić się pacjentom w czasie zabiegów dentystycznych. Badacze zmierzyli poziom lęku u 340 dorosłych pacjentów podczas ich oczekiwania w poczekalni dentystycznej na wizytę.

Połowa pacjentów była wystawiona na zapach lawendy, podczas gdy druga połowa nie.

Zespół odkrył, że osoby wdychające zapach lawendy zgłaszały niższy poziom lęku w porównaniu z innymi pacjentami. Uspokajający efekt lawendy występował niezależnie od rodzaju zaplanowanej wizyty dentystycznej.

Dr Kritsidima, który przeprowadził badanie, stwierdził:

„Nasze odkrycia sugerują, że lawendę można z pewnością wykorzystać jako skuteczną metodę redukcji lęku w poczekalniach dentystów”.

Lawenda nie wydaje się wpływać na niepokój związany z przyszłymi wizytami dentystycznymi. Wykazano jednak, że zapewnia poczucie spokoju podczas leczenia.



Ból po wycięciu migdałków u dzieci

Wykazano, że olejek lawendowy zmniejsza ilość leków przeciwbólowych wymaganych po wycięciu migdałków.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Isfahanie w Iranie przeprowadził badanie w celu ustalenia, czy aromaterapia z olejkiem eterycznym Lavandula angustifolia może zmniejszyć objawy bólu u dzieci po usunięciu migdałków.

Badanie objęło 48 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zostały one losowo podzielone na dwie grupy po 24 uczestników. Jedna grupa zażywała środki przeciwbólowe obok lawendy, a druga brała tylko środki przeciwbólowe.

Częstość stosowania środka przeciwbólowego każdego dziecka i nocne budzenie z powodu bólu monitorowano przez 3 dni po zabiegu. Mierzono również intensywność bólu. Grupa stosująca olejek lawendowy wykazywała rzadszą konieczność podawania leków.

Jednak nie było znaczącej różnicy w częstości budzenia się w nocy lub postrzegania intensywności bólu.

Ze względu na małą liczebność próby konieczne są dalsze badania, aby w pełni potwierdzić olejek lawendowy jako skuteczny środek przeciwbólowy.

Przedmiesiączkowe objawy emocjonalne

Naukowcy badali również czy lawenda może pomóc złagodzić przedmiesiączkowe objawy emocjonalne.

Wiele kobiet w wieku rozrodczym doświadcza szeregu objawów w fazie przedmiesiączkowej, powszechnie znanej jako zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Mimo że PMS występuje bardzo często, żadna metoda leczenia nie jest powszechnie uznawana za skuteczną. W rezultacie wiele kobiet korzysta z terapii alternatywnych, takich jak aromaterapia.

Przeprowadzono badanie krzyżowe, które obejmowało 17 kobiet, w wieku średnio 20,6 lat, z łagodnymi do umiarkowanych objawami napięć przedmiesiączkowych. Uczestniczki spędziły jeden cykl menstruacyjny bez aromaterapii lawendowej, a kolejny z aromaterapią lawendową.

Badanie wykazało, że aromaterapia lawendowa może złagodzić przedmiesiączkowe objawy emocjonalne.

Czego nie leczy lawendy?

Nie ma wystarczających dowodów, aby ocenić skuteczność lawendy w leczeniu następujących schorzeń:

  • depresja
  • kolka u niemowląt
  • zaparcie
  • nudności i wymioty
  • migreny
  • zapalenie ucha lub zapalenie ucha
  • wysokie ciśnienie krwi
  • bóle menstruacyjne
  • wyprysk
  • ból związany z rakiem
  • demencja
  • wszy

Jedno z badań wykazało, że zapach lawendy może mieć korzystny wpływ na bezsenność i depresję u kobiet-studentów. Autorzy podkreślili jednak, że „konieczne są powtarzane badania, aby potwierdzić skuteczne proporcje oleju lawendowego i oleju nośnikowego na bezsenność i depresję”.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła lawendy do celów leczniczych. Jest sprzedawany wyłącznie jako dodatek i nie powinien zastępować żadnego przepisanego środka leczniczego.

Olejek eteryczny to nie lek, a więc nie podlega ścisłej kontroli! Mogą istnieć obawy dotyczące jego czystości, bezpieczeństwa lub jakości. Kupuj tylko olejki eteryczne od renomowanych firm.



Interakcje

Lawendy nie należy łączyć z następującymi lekami:

  • leki wywołujące senność, takie jak benzodiazepiny, barbiturany i Ambien
  • leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak kaptopryl, enalapryl i losartan

Jeśli już stosujesz powyższe, zasięgnij porady lekarza przed dodaniem lawendy do schematu leczenia.

Ryzyko

Badanie opublikowane w New England Journal of Medicine ujawniło, że wielokrotne stosowanie olejku lawendowego na skórze może wywołać ginekomastię przedpokwitaniową, stan, który powoduje powiększenie tkanki piersi u chłopców przed okresem dojrzewania.

Nie potwierdzono również bezpieczeństwa przyjmowania lawendy w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią.

Omów z lekarzem stosowanie olejków eterycznych, ziół lub suplementów, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią!

Ponieważ uważa się, że lawenda spowalnia ośrodkowy układ nerwowy, lekarze zalecają pacjentom zaprzestanie stosowania lawendy co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem chirurgicznym.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz