fbpx
zioła

Olejek z szałwii muszkatołowej: na co pomaga i jak stosować?Szałwia muszkatołowa, znana również jako Salvia sclarea lub Clary sage, jest rośliną pochodzącą z północnego basenu Morza Śródziemnego. Stosuje się ją szeroko do celów leczniczych i jako przyprawę.

Można używać wielu części rośliny szałwii, w tym liście, kwiaty, łodygi i nasiona. W medycynie alternatywnej olejek eteryczny z szałwii jest stosowany w aromaterapii.

W tym artykule przyjrzymy się zastosowaniom i korzyściom zdrowotnym oleju z szałwii muszkatołowej. Przeanalizujemy również, czy istnieją dowody naukowe potwierdzające te twierdzenia. Podamy również, w jaki sposób wykorzystywany jest olejek i jakie mogą być jego skutki uboczne.

Zastosowania oleju z szałwii klasycznej

Aromaterapeuci i pokrewni lekarze alternatywni często używają szałwii jako olejku eterycznego w swoich zabiegach. Jego zwolennicy uważają, że ma wiele korzyści zdrowotnych, np.:

  • działanie przeciwdepresyjne
  • działanie przeciwzapalne
  • lepsze trawienie
  • działanie antybakteryjne
  • odprężające
  • poprawa cyrkulacji w organizmie

Możliwe korzyści zdrowotne

Poniżej znajduje się lista możliwych korzyści zdrowotnych olejku z szałwii muszkatołowej. Warto zauważyć, że wiele z wymienionych poniżej badań dotyczyło niewielkiej liczby uczestników lub było przeprowadzanych na zwierzętach, nie na ludziach.

Działanie przeciwdepresyjne

W badaniu z 2010 roku opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology analizowano działanie przeciwdepresyjne i przeciwstresowe kilku różnych olejków eterycznych u szczurów. Stosowane olejki obejmowały: szałwiowy, rumiankowy, rozmarynowy i lawendowy.

Badanie wykazało, że spośród wszystkich badanych olejów szałwiowy miał najsilniejszy efekt antystresowy.

Naukowcy doszli do wniosku, że olejek szałwiowy może być skuteczną metodą leczenia osób cierpiących na depresję. Zasugerowali również, że działanie olejku było ściśle związane z dopaminą – “hormonem dobrego samopoczucia”.

Działanie obniżające ciśnienie krwi i przeciwlękowe

Badanie opublikowane w 2013 r. w Journal of Alternative and Complementary Medicine wykazało, że wdychanie aromatu z szałwii muszkatołowej znacznie obniżyło ciśnienie krwi i uspokoiło oddech kobiet z nietrzymaniem moczu poddawanych ocenie w kontekście nerwowości. Artykuł zawiera sugestię, że wdychany olej z szałwii może być skutecznym sposobem na relaks.

Kolejne badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Medicinal Food wykazało, że włączenie oleju z szałwii klarowanej do pożywienia zwierząt prowadzi do znacznego zmniejszenia dominacji i niepokoju.Działanie przeciwzapalne

Badania opublikowane w Journal of Ethnopharmacology w 2017 r. wykazały, że ekstrakt z szałwii muszkatołowej miał znaczące działanie przeciwzapalne u szczurów. Naukowcy doszli do wniosku, że ekstrakt z szałwii może być skutecznym lekiem na zapalenie przyzębia – stanu zapalnego dziąseł.

Warto zauważyć, że badanie wykazało również, że zastosowanie tego samego ekstraktu z szałwii muszkatołowej 3 dni przed zakażeniem nie wydaje się mieć efektu zapobiegawczego.

Poprawione funkcje umysłowe

Szałwię od dawna uważano za wpływającą na funkcje umysłowe na różne sposoby. W przeglądzie z 2017 r. przyjrzano się wpływom różnych odmian szałwii, w tym szałwii muszkatołowej. Autor odkrył, że szałwie wydają się być związane z poprawą pamięci, większą czujnością i potencjalnymi korzystnymi efektami w walce z chorobą Alzheimera.

W tym samym przeglądzie odnotowano również wspomniane powyżej działanie przeciwdepresyjne i przeciwstresowe szałwii muszkatołowej.

Działanie antybakteryjne

Uważa się, że wiele olejków eterycznych, w tym olejek z szałwii, ma właściwości antybakteryjne. W 2015 r., badający działanie przeciwbakteryjne olejku eterycznego z szałwii stwierdzili, że jego właściwości przeciwbakteryjne są skuteczne przeciwko wszystkim badanym szczepom bakterii.

Wykazano również, że olejek eteryczny z szałwii zmniejsza znacząco wzrost E. coli i wydaje się, że atakuje komórki bakteryjne na kilka różnych sposobów.

Inne badania sugerują również, że niektóre składniki chemiczne szałwii mają działanie przeciwgrzybicze.

W badaniu z 2017 r. porównującym działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze sześciu różnych olejków eterycznych stwierdzono, że szałwia muszkatołowa ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Efekty te były jednak mniej znaczące niż u większości innych badanych olejów.

Jak stosować olej z szałwii klarownej

Ponieważ badania wykazały pozytywny wpływ oleju z szałwii muszkatołowej, gdy jest on wdychany, przyjmowany doustnie i stosowany bezpośrednio w stanach zapalnych na ciele, istnieje wiele możliwości wykorzystania go przez człowieka. Użytkownicy powinni upewnić się, że wybrali 100% olejek eteryczny, a nie jakąś mieszankę.

Aromaterapia: Około 2 do 3 kropli oleju z szałwii można pomieszać z wodą i innymi olejkami eterycznymi i przetransmitować do powietrza za pomocą specjalnego kominka do olejków i wosków. Olejek z szałwii w takiej formie może pomóc zwalczać bakterie i inne zarazki w powietrzu

Na Skórę: Dodaj około 6 kropli oleju szałwiowego do ok 30 ml oleju nośnego, takiego jak np. olej kokosowy, i wetrzeć bezpośrednio w zraniony obszar lub wmasować w skórę. Dodaj 3 do 5 kropli olejku do kąpieli, aby złagodzić ból mięśni i poprawić nastrój. Po wcieraniu w zraniony obszar może mieć bezpośrednie działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i znieczulające.

Doustnie: Dodaj około 1 do 2 kropli 100-procentowego olejku eterycznego do herbaty, koktajli lub jedzenia, aby uzyskać efekt łagodzący i zmniejszyć stan zapalny dziąseł. W podręczniku Natural Standard Herb i Supplement Guide podaje się, że 25-50 mikrolitrów (lub 1/2 do 1 kropli) można przyjmować doustnie od jednego do trzech razy dziennie.

Wszystkie te zastosowania wydają się być bezpieczne i mogą być zastosowane.Skutki uboczne

Olejek z szałwii muszkatołowej wydaje się bezpieczny w użyciu.

Różne źródła twierdzą, że olej z szałwii pospolitej zwiększa poziom estrogenów w organizmie, ale przynajmniej jedno badanie z 2017 roku, w którym badano działanie różnych olejków eterycznych podnoszących poziom estrogenów, wydaje się z tym nie zgadzać. Badanie wykazało jednak, że olejki eteryczne z geranium i róży mogą zwiększyć poziom estrogenu.

Inne domniemane zagrożenia lub skutki uboczne olejku szałwiowego są w dużej mierze niepotwierdzone i wydają się nie być dobrze poparte badaniami.

Rozsądnym środkiem ostrożności byłoby przetestowanie na małej powierzchni skóry przed nałożeniem oleju na duże jej obszary i unikanie stosowania olejku z szałwii przed używaniem lub prowadzeniem ciężkich maszyn. Powinieneś również zaprzestać używania olejku z szałwii i skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy lub reakcje alergiczne.

Osoby, które chcą wypróbować olejek z szałwii muszkatołowej, powinny najpierw porozmawiać ze swoim lekarzem i uzyskać olejek od pewnego dostawcy.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz