fbpx
zioła

Olejek z geranium – korzyści zdrowotne, efekty uboczne i zastosowania
Olejek eteryczny z geranium otrzymuje się przez destylację parą wodną liści Pelargonium graveolens, gatunku rośliny pochodzącego z Południowej Afryki. Według folkloru był używany w szerokim zakresie leczenia chorób.

Geranium jest uprawiane w wielu regionach, w tym w Europie i Azji. Istnieje wiele odmian i typów tego różowego kwiatu o świeżym, kwiatowym zapachu. Każda odmiana różni się zapachem, ale jest prawie identyczna pod względem składu, korzyści i zastosowań.

Olejek z geranium jest szeroko stosowany jako składnik perfum i kosmetyków. Używa się go również w aromaterapii w leczeniu wielu schorzeń. W aromaterapii olejki eteryczne są wdychane za pomocą dyfuzora lub rozcieńczane olejkami nośnymi i nakładane na skórę w celu uzyskania kojących korzyści.

Naukowcy zbadali zalety olejku eterycznego z geranium w kilku badaniach na ludziach i zwierzętach. Istnieją również niepotwierdzone dowody na jego zalety. Uważa się, że ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i ściągające.

Korzyści zdrowotne olejku eterycznego z geranium

Olejek eteryczny z geranium został dobrze zbadany w niektórych warunkach, a w innych mniej. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem i nie zastępować przepisanego leku lub leczenia olejkiem eterycznym z geranium na własna rękę.


Olej geraniowy może być korzystny w następujących schorzeniach:

Trądzik i stany zapalne skóry

Przegląd badań na temat olejku eterycznego z geranium z 2017 r. wykazał, że jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe i antyseptyczne sprawiają, że jest on korzystny w zmniejszaniu wyprysków trądzikowych, podrażnień i infekcji skóry przy zastosowaniu miejscowym.

Przeciwzapalne właściwości olejku eterycznego z geranium sprawiają, że jest on korzystny również w przypadku wielu stanów zapalnych, w tym również wpływających na skórę.

Jedno z badań wykazało ponadto, że olejek eteryczny z geranium jest obiecujący jako potencjalny lek przeciwzapalny z niewielkimi efektami ubocznymi.

Obrzęk

Badanie na zwierzętach wykazało, że przeciwzapalne właściwości olejku geranium mogą sprawić, że będzie on korzystny w przypadku obrzęku nóg i stóp spowodowanego puchnięciem.

Niepotwierdzone dowody wskazują, że dodanie olejku eterycznego z geranium do wody w kąpieli może być dobrym sposobem leczenia tego stanu. Potrzebne są dalsze badania w celu zbadania wpływu olejku eterycznego z geranium na obrzęki.Nosowe zapalenie przedsionków

Nosowe zapalenie przedsionków jest niewygodnym stanem związanym z leczeniem przeciwnowotworowym.

Małe badanie obserwacyjne i niepotwierdzone dowody sugerują, że olejek eteryczny z geranium może złagodzić objawy nosowe spowodowane przez ten stan, takie jak krwawienie, strupy, ból, suchość i rany.

W badaniu olejek eteryczny z geranium zmieszano z olejem sezamowym i zastosowano jako aerozol do nosa u kobiet poddawanych chemioterapii raka piersi.

Infekcja

Wiele badań sugeruje, że olejek eteryczny z geranium może zwalczyć infekcje bakteryjne. Ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest skuteczny w walce z wieloma szczepami bakteryjnymi.

Jedno z badań wykazało, że olejek eteryczny z geranium jest tak samo skuteczny jak amoksycylina w zwalczaniu szczepów bakteryjnych, takich jak Staphylococcus aureus. W tym samym badaniu stwierdzono, że nie był on również skuteczny w zwalczaniu Listeria monocytogenes, innego szczepu bakteryjnego.

Choroba neurodegeneracyjna

Niektóre choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne (ALS) są związane z różnym stopniem zapalenia neurologicznego.

Badanie wykazało, że wysokie stężenia cytronellolu, składnika olejku eterycznego z geranium, hamowały produkcję tlenku azotu, zmniejszając stany zapalne i śmierć komórek w mózgu.

Według naukowców olejek eteryczny z geranium może przynosić korzyści osobom z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym zapaleniem nerwów.Menopauza i stan około-menopauzalny

Badanie przeprowadzone niedawno wykazało, że aromaterapia z olejkiem eterycznym z geranium była korzystna w stymulowaniu wydzielania estrogenu w ślinie.

Naukowcy wysnuli teorię, że olejek eteryczny z geranium może być cenny dla kobiet doświadczających objawów związanych ze zmniejszoną produkcją estrogenów i kobiet zdrowotnych zmagających się z menopauzą i okołomenopauzą.

Stres, lęk i depresja

Aromaterapia staje się coraz bardziej popularna, nawet w szpitalach. Randomizowane badanie kliniczne przeprowadzone w czasie kilku porodów po raz pierwszy wykazało, że wdychany olejek eteryczny z geranium działał uspokajająco i było w stanie zmniejszyć lęk związany z pierwszym etapem porodu.

Niepotwierdzone jeszcze dane sugerują również, że olejek eteryczny z geranium może sprzyjać relaksacji i łagodzić depresyjny nastrój. W jednym badaniu na myszach przeanalizowano uspokajające, przeciwdepresyjne działanie olejku eterycznego z geranium Reunion (Pelargonium roseum willd) i stwierdzono, że jest ono skuteczne w zmniejszaniu stresu.

Bóle związane z półpaścem

Półpasiec często powoduje neuralgię popółpaścową, bardzo bolesny stan wpływający na włókna nerwowe i skórę przebiegającą wzdłuż nerwu.

Jedno z badań wykazało, że miejscowe stosowanie olejku geranium znacznie zmniejszyło ból neuralgii popółpaścowej już w ciągu kilku minut od aplikacji. Efekty te były tymczasowe i wymagały ponownego zastosowania olejku w razie potrzeby.

Alergie

Według jednego wstępnego badania, zawartość cytronellolu w olejku eterycznym z geranium czyni go potencjalnie skutecznym w zmniejszaniu reakcji alergicznych. Potrzebne są jednak dalsze badania.

Niepotwierdzone dowody sugerują, że stosowanie miejscowe może zmniejszyć swędzenie spowodowane reakcjami alergicznymi. Wynika to z przeciwzapalnego działania tego olejku eterycznego.

Leczenie ran

Niepotwierdzone dowody sugerują, że olejek eteryczny z geranium może być korzystny w powstrzymywaniu krwawienia z niewielkich ran. Może to zrobić, przyspieszając krzepnięcie i powodując skurcz naczyń krwionośnych. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne są również korzystne dla gojenia.

Cukrzyca

Olejek eteryczny z geranium od dawna stosowany jest w Tunezji jako środek ludowy w celu zmniejszenia hiperglikemii.

Badanie na zwierzętach wykazało, że codzienne podawanie doustne znacznie zmniejszało poziom glukozy u szczurów. Naukowcy zasugerowali, że olejek eteryczny z geranium może być korzystny w łagodzeniu wysokiego poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą, ale wskazali również, że konieczne są dalsze badania.

Ludzie nie powinni spożywać olejku eterycznego z geranium. Badania na ludziach są nadal potrzebne, ale aromaterapia dodana do dyfuzora lub stosowana miejscowo może mieć ten sam efekt, a przy tym być bezpieczniejsza.

Olejek geranium kontra olejek z różanej odmiany geranium

Olejek eteryczny z geranium i olejek różany z geranium pochodzą z różnych odmian gatunków roślin Pelargonium graveolens.

Mają prawie identyczne składy i właściwości, dzięki czemu są równie korzystne dla zdrowia. Olejek eteryczny z róży geranium ma nieco bardziej kwiatowy zapach, podobny do róż.

Jak stosować olejek z geranium

Olejek eteryczny z geranium można rozcieńczyć olejem nośnikowym, takim jak olej sezamowy, i stosować miejscowo na skórę. Możesz użyć go jako miejscowego leczenia trądziku lub swędzącej skóry lub jako olejku do masażu.

Niektóre oleje nośnikowe mogą powodować reakcję alergiczną po nałożeniu na skórę. Przed użyciem wykonaj test płatkowy na małym obszarze, aby upewnić się, że nie wywołuje reakcji.

Podczas rozcieńczania olejków eterycznych olejem nośnym ważne jest przestrzeganie tych wskazówek dotyczących rozcieńczania. W przypadku dorosłych zacznij od zmieszania 15 kropli olejku eterycznego na 6 łyżeczek oleju nośnego. Będzie to równoznaczne z 2,5-procentowym rozcieńczeniem. Dla dzieci 3 do 6 kropli olejku eterycznego na 6 łyżeczek oleju nośnego to bezpieczna ilość.

Jako zabieg aromaterapeutyczny możesz namoczyć olejkiem z geranium ręcznik papierowy lub szmatkę. Możesz również umieścić go w nawiewniku, aby wypełnić dużą przestrzeń. Istnieją również dyfuzory do użytku osobistego, takie jak inhalatory zapachowe, które można napełniać olejem i wdychać emitowany przez nie zapach.

Olejki eteryczne nigdy nie powinny być połykane.

Skutki uboczne olejku z geranium

Prawidłowo stosowany olej geranium uważany jest za bezpieczny dla większości osób. Jednak niektóre osoby mogą doświadczyć wysypki lub pieczenia podczas używania go na skórze. Nigdy nie używaj olejków eterycznych na skórze, chyba że są rozcieńczone olejem nośnikowym.

Małe ilości oleju geranium są czasami dodawane do wypieków, ale zawsze w małej ilości. Skutki spożywania dużych ilości oleju geranium nie są znane.Jak zrobić olejek z geranium w domu?

Jeśli masz kilka tygodni do stracenia, możesz zrobić olejek z geranium w domu:

  1. Odetnij około 12 uncji różanego geranium z rośliny.
  2. Napełnij mały, przezroczysty szklany słoik do około połowy oliwą lub olejem sezamowym i zanurz liście, całkowicie je pokrywając.
  3. Zamknij szczelnie słoik i umieść go na słonecznym parapecie na tydzień.
  4. Odcedź olej przez gazę do innego szklanego słoika. Pozostaw liście geranium.
  5. Dodaj dodatkową porcję świeżych liści geranium do oleju.
  6. Zamknij nowy słoik i pozostaw go na słonecznym parapecie przez tydzień.
  7. Kontynuuj te kroki co tydzień przez dodatkowe trzy tygodnie (łącznie pięć tygodni).
  8. Wlej olejek eteryczny do butelki, która powinna być szczelnie zamknięta. Przechowuj w chłodnym, suchym miejscu i zużyj w ciągu jednego roku.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz