fbpx
dolegliwości zdrowe ciało

Masz problem ze zrzuceniem kilogramów? To schorzenie może dotyczyć własnie Ciebie!

Zespół metaboliczny odnosi się do zestawu czynników ryzyka choroby, które wydają się zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Jest również znany jako zespół oporności na insulinę. Nie jest jedną chorobą, lecz grupuje zestaw czynników ryzyka, które wiążą się z większą szansą na rozwój chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2.
American Heart Association opisuje zespół metaboliczny jako „zespół zaburzeń metabolicznych”, który obejmuje wysokie ciśnienie krwi, wysokie poziomy glukozy na czczo i otyłość brzuszną, które w połączeniu zwiększają ryzyko chorób serca.

Objawy

Lekarz często rozważa zespół metaboliczny, jeśli osoba ma co najmniej trzy z następujących pięciu objawów:

 1. Otyłość centralna, trzewna, brzuszna, a konkretnie rozmiar talii powyżej 40 cali u mężczyzn i ponad 35 cali u kobiet
 2. Poziom glukozy we krwi na czczo 100 mg / dl lub więcej
 3. Ciśnienie krwi 130/85 mm / Hg lub wyższe
 4. Poziom triglicerydów we krwi 150 mg / dl lub wyższy
 5. Poziom cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) 40 mg / dl lub mniej dla mężczyzn i 50 mg / dL lub mniej dla kobiet

Posiadanie trzech lub więcej z tych czynników oznacza większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca lub udar mózgu oraz cukrzyca typu 2.Diagnoza

Diagnoza początkowo ma na celu zidentyfikowanie osób, które mogą być narażone na ryzyko zespołu metabolicznego, ale które mogą odnieść korzyści ze zmian stylu życia, a nie leczenia farmakologicznego.

Wysoki poziom glukozy we krwi, wysokie ciśnienie krwi i nieprawidłowości w zakresie lipidów i cholesterolu często mogą pozwolić na właściwą diagnozę i wprowadzenie zmian już na wczesnym etapie.

Jednak niektórzy ludzie powinni stosować leki na niektóre aspekty zespołu metabolicznego, takie jak wysokie ciśnienie krwi, kiedy otrzymują taką diagnozę.

Utrata wagi, zwłaszcza w górnej części ciała, jest skutecznym sposobem leczenia.

Sugerowane środki zapobiegania i leczenia nieprawidłowego cholesterolu i innych aspektów zespołu metabolicznego obejmują

 • spożywanie „zdrowej dla serca diety” o niskiej zawartości cukru, tłuszczu i sodu.
 • regularne ćwiczenia
 • unikanie palenia i ograniczanie spożycia alkoholu
 • AHA sugeruje wykonywanie co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń każdego tygodnia. Można je podzielić na 10-minutowe sesje. Szybki marsz to dobry sposób na rozpoczęcie jeśli do tej pory prowadzisz siedzący tryb życia.

Farmakoterapia

Jeśli zalecane jest leczenie farmakologiczne, zazwyczaj stosuje się metforminę.

Może to pomóc niektórym grupom wysokiego ryzyka, zwłaszcza osobom z wysokim poziomem glukozy we krwi i ludziom otyłym, które nie są w stanie poradzić sobie z modyfikacjami diety i stylu życia. Specjaliści od cukrzycy i dowody z badań klinicznych potwierdzają to zastosowanie.

W badaniu opublikowanym w 2013 r. stwierdzono, że metformina jest skuteczna w zmniejszaniu ryzyka cukrzycy u dorosłych z czynnikami ryzyka, ale zmiany diety i ćwiczenia są „około dwa razy bardziej skuteczne”.

Inne leki można również stosować w leczeniu zespołu metabolicznego, takiego jak statyny u osób z wysokim poziomem cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL). 

Dieta

Dieta DASH jest zalecana do zapobiegania i leczenia zespołu metabolicznego. Przede wszystkim ma ona na na celu zapobieganie nadciśnieniu.

Zaleca:

 • wybór żywności ze zdrowych, ekologicznych źródeł
 • ograniczenie spożycia czerwonych mięs, sodu, tłuszczów nasyconych i tłuszczów ogółem oraz słodzonych pokarmów i napojów
 • spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb i orzechów

Dieta DASH koncentruje się na tym, co ludzie jedzą, a nie na zmniejszaniu kalorii. Oczywiście ci, którzy chcą schudnąć, mogą stosować dietę o niższym poziomie kaloryczności.

Orzeczenie

Nie wszystkie wytyczne medyczne zgadzają się co do dokładnych progów, które należy zastosować do diagnozy zespołu metabolicznego.

Kontrowersje pozostają na przykład w kwestii najlepszego sposobu pomiaru i definiowania otyłości. Opcje obejmują wskaźnik masy ciała (BMI), stosunek wysokości do talii lub inne metody. Dana osoba może mieć wysokie ciśnienie krwi lub wysoki poziom glukozy we krwi, które nie są związane z otyłością.

Powyższe kryteria zostały stworzone w celu zharmonizowania diagnoz. Jednak lekarze muszą również brać pod uwagę indywidualne przypadki pacjentów.

Zespół metaboliczny i otyłość dziecięca

Zespół metaboliczny, czasami w skrócie MetS, może rozpocząć się w dzieciństwie, wraz z wczesną otyłością, dyslipidemią i wysokim ciśnieniem krwi.

Ze względu na obawy związane ze wzrostem otyłości wśród młodych ludzi w ostatnich latach, niektórzy specjaliści nawoływali do wczesnych badań przesiewowych w celu zidentyfikowania osób z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Może to umożliwić ukierunkowanie zmian na zdrowszy styl życia i zmniejszenie szans na problemy zdrowotne w późniejszym życiu.
Kontrowersyjne pozostaje jednak to, jak i kiedy badać i diagnozować zespół metaboliczny i otyłość u dzieci. Dzieje się tak dlatego, że rosnące dzieci wykazują duże zróżnicowanie tych czynników.

Według Centers for Disease Control w Stanach Zjednoczonych prawie 1 na 5 młodych ludzi w wieku od 6 do 19 lat ma problemy z otyłością, trzy razy więcej niż w latach 70-tych. Ci młodzi ludzie mogą być narażeni na ryzyko problemów zdrowotnych, już na starcie swojej dorosłości.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz