fbpx
diety zdrowa kuchnia

Mikro- i makroelementy – SÓD oraz CHLOR

Przed Wami kolejny artykuł dotyczący makroelementów. Tym razem przyjrzymy się takim pierwiastkom jak sód oraz chlor.
 

Sód

Charakterystyka i znaczenie dla człowieka

To pierwiastek należący do elektrolitów. Reguluję gospodarkę kwasowo-zasadową. Odpowiada za prawidłową pracę serca oraz reguluje ciśnienie krwi. Sód odpowiada za uwodnienie komórek, za pobudliwość komórek nerwowych oraz mięśniowych. Jest ważna w regulacji nawodnienia organizmu. Niedobór sodu najczęściej wiąże się z długotrwałą biegunką i wymiotami. Dlatego tak bardzo ważne jest picie bardzo dużych ilości wody podczas zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Ilość sodu w organizmie regulowana jest poprzez hormony. Dobowe zapotrzebowanie na sód dla dorosłego człowieka wynosi około 1,5 g.

Gdzie się znajduje?

Najwięcej sodu 

mają produkty mleczne takie jak sery czy jogurty – produkty wysoko przetworzone

Jakie są skutki niedoboru?

  • rozcieńczenie krwi, co za tym idzie spadek ciśnienia krwi.
  • odwodnienie organizmu
  • suchość skóry oraz śluzówek
  • utrata apetytu
  • drżenie mięśni

Chlor

Charakterystyka i znaczenie dla człowieka

Chlor z jednej strony jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla naszego organizmu a z drugiej strony może być śmiertelnie trujący. Odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową. Wraz z potasem reguluje nawodnienie organizmu. Chlor w organizmie zwierząt oraz człowieka występuje w sokach trawiennych – kwasie żołądkowym, dzięki czemu możemy trawić spożywany przez nas pokarm. Chlor aktywuje również enzymy ślinowe takie jak amylazę ślinową. Część chloru występuje również w osoczu krwi. Głównym źródłem chloru jest sól kuchenna. Dobowe zapotrzebowanie na chlor wynosi około 700 mg.

Gdzie się znajduje?

Chlor znajdziemy we wszystkich produktach zawierających większe ilości soli takie jak: wędliny, sery, przetworzone produkty

Jakie są skutki niedoboru?

Do niedoboru chloru może dochodzić podczas długotrwałych i intensywnych biegunek i wymiotów.

Niedobór chloru może objawiać się:

  • zmniejszeniem siły mięśniowej
  • zawrotami głowy
  • drżeniem mięśni
  • zaburzeniami trawienia

Jednym z poważniejszych zaburzeń dotyczących niedoboru chloru może być zasadowica metaboliczna (pH zwiększa się powyżej 7,45)

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz