fbpx
porady zdrowa kuchnia

Nietypowe owoce egzotyczne

Na półkach sklepowych pojawiają się coraz to nowe owoce i warzywa. Producenci próbują nas przekonać ceną jak i zawartością asortymentu.  Dzięki temu, że handel wciąż się rozwija, jesteśmy w stanie spotkać bardzo egzotyczne owoce w naszych sklepach. Przyjrzyjmy się niektórym z nim i zobaczmy co w sobie zawierają.

Gujawa. Przekrojona przypomina jabłko lub gruszkę. Gujawa ma słodko- kwaśny smak, który jest ciężki do opisania. To po prostu trzeba spróbować. Jest bogata w wiele przeciwutleniaczy i minerałów. Zawiera kwas foliowy potrzebny kobietom starającym się o dziecko. Jest źródłem witaminy C, która odpowiada za odporność naszego organizmu. Gujawy warto szukać w hipermarketach oraz w budkach z owocami. Jest to owoc całosezonowy.

Pitaja – smoczy owoc. To charakterystyczny owoc najczęściej spotykany  w różowo-czerwonej skórce, wypełniony białym miąższem z czarnymi ziarenkami. Poprzez swój wygląd jest jednym z najciekawszych owoców. Pochodzi z Meksyku ale uprawiany jest w wielu innych, ciepłych krajach.  W smaku jest słodkawy i nie zawiera dużo kalorii. Smakosze oceniają ten owoc jako połączenie kiwi i melona.  Zawiera sporo witaminy C, niacynę oraz tiaminę. Pitaja często występuje już w podstawowej ofercie supermarketów. Najlepiej smakuje schłodzona.

Liczi chińskie. Te małe owoce, w twardej skorupce, to raj dla kubków smakowych. Kiedy owoc jest dojrzały, skórka bardzo łatwo odchodzi. W środku znajduje się biało- przeźroczysty miąższ, który jest jadalny. Najeży uważać na dosyć sporą pestkę, która znajduje się w środku owoca.

Liczi posiada sporą dawkę witaminy C.  W kuchni najlepiej sprawdza się do robienia syropów lub kompotu. Można dodać go również do sałatek lub koktajli.  Liczi jest również dostępne w puszkach wraz z syropem. Przy wyborze takiego produktu należy kierować się składem, aby nie zawierał cukru i chemicznych substancji.

Kiedy w sklepie znajdujemy jakieś nowości na dziale z owocami, to warto je przetestować i sprawdzić jak smakują. Jednak pamiętajmy, że owoce najlepiej  smakują tam, gdzie rosną naturalnie. Więc warto przy każdej podróży zwrócić uwagę na sprzedawane na straganie produkty.

aneta_lifestyle

Przez wiele lat trenowałam wyczynowo pływanie i stąd wzięła się moja pasja do sportu oraz zdrowego stylu życia. Ponadto jestem instruktorem pływania i na co dzień pracuję, ucząc i trenując innych. Wiem również jak bardzo ważne jest bezpieczeństwo w wodzie - jestem ratownikiem WOPR oraz studentką kierunku Ratownictwo Medyczne. Moim największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. Z zamiłowaniem prowadzę lifestylowe konto na Instagramie, w którym dzielę się swoimi zainteresowaniami, przepisami oraz zdjęciami z dnia codziennego. Kocham podróżować i odwiedzać nowe kraje. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować, gotować i testować nowe przepisy.

Skomentuj

Zostaw komentarz