fbpx
praca zdrowy umysł

Odpoczynek – robisz to źle!

jak odpoczywać efektywnie

Mamy sezon urlopowy. Nadszedł czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów. Czas, w którym możemy się zregenerować i nabrać sił do dalszej pracy… Przynajmniej teoretycznie. Ilu z nas po urlopie miało poczucie, że w ogóle nie odpoczęło? Dla ilu osób przerwa od pracy zawodowej okazała się równie męcząca jak sama praca? Cóż, wynika to w dużej mierze z tego, że zwyczajnie nie umiemy odpoczywać. Brzmi absurdalnie? A jednak. Z tego artykułu dowiesz się, jak odpoczywać efektywnie i czego nie robić podczas urlopu.

Praca na urlopie

Klasyka. Pakujesz walizki, wyjeżdżasz z dala od domu i pracy. Lokujesz się w hotelowym pokoju i… włączasz laptopa. Bo przecież jak tylko sprawdzisz pocztę, to nic się nie stanie, prawda? Tylko odpiszesz na kilka maili i zadzwonisz w kilka miejsc. I w ten sposób pracujesz na wakacjach. nie odpoczywasz, bo twoje myśli ciągle zaprzątają firmowe sprawy. Tymczasem możesz, a nawet powinieneś na jakiś czas odciąć się od zawodowego życia. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że przez dwa tygodnie twojej nieobecności firma przestanie funkcjonować.

Życie życiem firmy

Praca to nie tylko obowiązki. To także ludzie, którzy cię otaczają, wspólne rozmowy i… biurowe afery. niestety, wszędzie gdzie pracuje ze sobą grupa osób zdarzają się konflikty i nieporozumienia. Nie musisz jednak interesować się nimi w czasie urlopu (właściwie to w ogóle nie musisz się niemi interesować). W czasie urlopu odpuść sobie śledzenie wszelkich konfliktów w firmie. Nie dzwoń i nie pisz do kolegów i koleżanek z pytaniem jak rozwija się dana sytuacja. Jeśli będziesz żyć życiem firmy nigdy psychicznie nie odpoczniesz.

Cały czas online

Media społecznościowe dają nam olbrzymie możliwości kontaktu z innymi osobami, a także dostarczają rozrywki. Pytanie tylko, czy umieszczanie z nich szczegółowych relacji z urlopu pozwoli ci solidnie wypocząć? Spójrz np. na tę sytuację. Udajesz się do restauracji serwującej lokalne jedzenie danej miejscowości. Co robisz? Rozkoszujesz się smakiem potraw? Cieszysz się z poznania nowych smaków? O nie. Robisz fotki każdej potrawie i wrzucasz na IG. Dodatkowo odrywasz się od posiłku, gdyż musisz odpisać na komentarz pod twoim nowym postem. W rezultacie czas spędzasz na głównie wpatrując się w ekran. Jeśli w ten sposób spędzisz większość urlopu, nie czas sobie szansy na psychiczny odpoczynek. Oczywiście, w samych mediach społecznościowych nie ma nic złego, ale tylko wówczas, gdy korzysta się z nich mądrze.

Ach, ten snobizm

Jesteś domatorem? Wolny czas najchętniej spędzasz na własnej kanapie z książką w ręce? Tłumy ludzi cię męczą? W takiej sytuacji logiczne jest, że urlop spędzisz w mało uczęszczanym miejscu, a może nawet we własnym domu. No właśnie nie do końca. Bo Kasia z księgowości poleciała na Maltę, a Marylka z handlu jest akurat w Turcji. No a ty, co powiesz po powrocie z urlopu? Czym się pochwalisz? Leżeniem na kanapie. Nie ma wyjścia, trzeba wyjechać, najlepiej za granicę i pokazać zdjęcia z wyjazdu. Jaki będzie tego efekt? Urlop zmęczy cię jeszcze bardziej niż praca. Jeśli nie lubisz dalekich podróży, a przebywanie w zatłoczonych miejscach jest dla ciebie męczące, nie organizuj wyjazdu na siłę. Jak odpoczywać efektywnie? Tak jak lubisz. To twój urlop i ty masz się zregenerować w sposób najbardziej ci odpowiadający.

Ciągle wiadomości…

Nie jest dobrze. Wszyscy to wiemy. Wojna w Ukrainie, perspektywa kolejnej fali pandemii, a do tego ciągle rosnąca inflacja. Tych problemów nie można bagatelizować, ale nieustanne sprawdzanie serwisów informacyjnych nikomu nie służy. Odpocznij psychicznie od wszystkich złych informacji. Nie sprawdzaj lub ogranicz sprawdzanie kolejnych wiadomości. Nieustanna kontrola sytuacji politycznej czy gospodarczej naprawdę nie służy dobrze twojej psychice. tym bardziej, że na większość tych spraw nie masz wpływu.

Skoro już wiesz, jako odpoczywać efektywnie, sprawdź też  jak dobrze zaplanować wakacje.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz