fbpx
praca zdrowy umysł

Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

stres w pracy
Tło zdjęcie utworzone przez creativeart - pl.freepik.com

Stres związany z pracą może wydobyć z nas wszystko, co najlepsze. E-maile, wiadomości Slack, dzwoniące telefony, twój współpracownik wpada na zaimprowizowane spotkanie — to wystarczy, aby kogoś oszołomić. Uczucie napięcia jest normalne, zwłaszcza jeśli czeka cię zbliżający się termin lub trudne zadanie. Ale kiedy stres w pracy staje się chroniczny, może w końcu wpłynąć na twoje samopoczucie fizyczne i emocjonalne. Te proste sposoby pomogą ci zniwelować stres w pracy.

Bądź świadomy problemu

Może to zabrzmieć zbyt prosto, ale łatwo nie docenić, jak bardzo stres wpływa na ciebie. Zwróć uwagę, jeśli pod koniec dnia czujesz się wyczerpany emocjonalnie i pesymistyczny. Długotrwałe narażenie na niekontrolowany stres może mieć negatywny wpływ na organizm i zdrowie psychiczne. Warto podkreślić, iż jest to też główny czynnik wypalenia zawodowego.

Poświęć trochę czasu dla siebie

Poświęcenie nawet kilku minut czasu dla siebie podczas pracowitego dnia może zapobiec wypaleniu. Słuchanie interesującego podcastu pomiędzy spotkaniami lub oglądanie zabawnego filmu na YouTube może zapewnić relaksujące przerwy w ciągu dnia. Ważne jest również, aby robić przerwy od myślenia o swojej pracy, nie sprawdzając e-maili związanych z pracą w czasie wolnym lub nie rozłączając się wieczorami z telefonem.Naucz się zarządzać czasem

Czasami uczucie przytłoczenia pracą sprowadza się do tego, jak bardzo jesteś zorganizowany. Spróbuj ustawić listę priorytetów na początku tygodnia pracy, przygotowując zadania i uszeregowując je według ważności. Możesz także pokonać prokrastynację , odkładając na bok określone bloki czasowe na głęboką koncentrację.

Work-life balance

Bycie dostępnym przez całą dobę łatwo cię wypali. Ważne jest, aby stworzyć wyraźne granice między pracą a życiem domowym, aby uniknąć potencjalnego stresu. Częściowo oznacza to zarezerwowanie czasu na kontakty towarzyskie i ustalenie zasad, kiedy będziesz sprawdzać e-maile lub odbierać telefony.

Szukaj wsparcia u innych

Utrzymuj kontakt z zaufanymi przyjaciółmi i członkami rodziny, aby radzić sobie w stresujących sytuacjach w pracy. Jeśli zmagasz się ze szczególnie trudnym tygodniem pracy, spróbuj zapytać znajomych rodziców, czy mogą pomóc w dowożeniu dzieci do szkoły w określone dni. Posiadanie grona przyjaciół lub znajomych, na których można polegać w trudnych czasach, może złagodzić nagromadzone napięcie. Dzięki temu stres w pracy ne będzie tak dotkliwy i łatwiej będzie ci sobie z nim poradzić.

Naucz się technik relaksacyjnych

Celowe spowolnienie i bycie świadomym otoczenia może sprawić, że będziesz zrelaksowany przez cały tydzień. Medytacja, ćwiczenia głębokiego oddychania i uważność uspokoić twój niepokój. Zacznij od poświęcenia kilku minut każdego dnia na bycie obecnym i cieszenie się prostą czynnością — czy to krótki spacer po parku, czy docenienie posiłku przy biurku.Unikaj biurowych afer

Konflikt w miejscu pracy może mieć poważne konsekwencje dla twojego samopoczucia emocjonalnego. Staraj się unikać plotkowania. Jeśli wiesz, że jeden z twoich współpracowników jest szczególnie skłonny do plotek, znajdź sposób na spędzenie z nim mniej czasu lub pokieruj rozmowę na bezpieczniejsze tematy. Zbędne spięcia między pracownikami niepotrzebnie potęgują stres w pracy.

Czasami po prostu odpuść

Jeśli siedzisz po godzinach lub zarywasz noce, aby wykonywany przez ciebie projekt był perfekcyjny, powinieneś zastanowić się czy na pewno tak ma wyglądać twoje życie zawodowe. Podczas gdy perfekcjonizm ma pewne pozytywne korzyści, może być również bardzo stresujący i prowadzić do wypalenia. Staraj się trzymać swoje wysokie standardy w ryzach, skupiając się na wysiłku włożonym w projekt i nie personalizując porażki, gdy popełnisz błąd.

Urlop

Umiejętność odłączenia się lub „wyłączenia” od obowiązków i czynności związanych z pracą może pomóc Ci się zrelaksować i odprężyć jak żadna inna. Nie musisz też lecieć samolotem po całym świecie. Pobyt bez pracy lub wycieczka kilka godzin poza miasto może pomóc w zresetowaniu.

Spróbuj terapii

Nie musisz mieć problemów ze zdrowiem psychicznym, aby spróbować terapii. Poczucie przytłoczenia w pracy to doskonały powód, aby sięgnąć po dodatkową pomoc i wsparcie. Praca z terapeutą może pomóc w lepszej identyfikacji źródeł stresu w pracy i wymyśleniu sposobów na lepsze poruszanie się po nich. Mogą również pomóc w opracowaniu strategii dekompresji i dbania o siebie.

Przeczytaj też: 7 zaskakujących sposobów, jak poprawić sobie nastrój w pracyZdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz