fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA zdrowe ciało

Pierwsza wizyta u pediatry

Pierwsza wizyta u pediatry to duże przeżycie nie tylko dla dziecka, lecz także dla jego rodziców. Spotkanie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej jest bardzo ważne, ponieważ pozwala ocenić, czy maluszek rośnie i rozwija się prawidłowo. Podczas tego szczególnego wydarzenia rodzice omawiają ze specjalistą wszystkie istotne kwestie dotyczące zdrowia malucha oraz wspólnie ustalają najlepszy dla dziecka plan opieki zdrowotnej. Do pierwszej wizyty w gabinecie warto się odpowiednio przygotować. Dowiedz się, co powinieneś zrobić przez spotkaniem z pediatrą i czego możesz spodziewać się podczas wizyty.

Kiedy pierwsza wizyta u pediatry?

Zapisanie dziecka do przychodni POZ to jedna z pierwszych formalności, jakich muszą dopełnić rodzice nowonarodzonego maleństwa. Gdy dziecko jest zdrowe, pierwsze spotkanie jego i jego rodziców z pediatrą powinno odbyć się kiedy maluszek skończy 6 tygodni. Większość rodziców jako czas pierwszej wizyty wybiera termin pomiędzy 4. a 6. tygodniem życia niemowlaka. Daty tego ważnego wydarzenia nie należy odkładać na później: lekarz musi ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz w odpowiednim czasie podać mu dawki szczepionek. Wybór pediatry jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie od niego zależy sprawność opieki nad niemowlakiem, w tym realizacja szczepień ochronnych. Być może to właśnie ten specjalista zostanie lekarzem prowadzącym dziecko przez wiele kolejnych lat, dlatego dobrze jest udać się do kogoś godnego zaufania. Szukając najlepszego pediatry warto wziąć pod uwagę opinie dotychczasowych pacjentów oraz posłuchać zdania znajomych. Jeśli potrzebujesz sprawdzonej poradni lekarza rodzinnego w Gorzowie Wielkopolskim, wystarczy wyszukać frazę pediatra Gorzów.

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry?

Pierwsza wizyta u pediatry trwa stosunkowo długo, jednak nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Zazwyczaj rodzice wraz z maluchem spędzają w gabinecie przynajmniej kilkanaście minut. Pierwsze spotkanie z lekarzem musi być przeprowadzone z największą starannością. Podczas wizyty odbywa się wywiad, podczas którego lekarz rozmawia z rodzicami na temat zdrowia dziecka oraz ewentualnych problemów. Następnie lekarz bada niemowlę i sprawdza, czy maleństwo dobrze się rozwija. Pediatra zmierzy i zważy malucha, sprawdzi obwód główki i klatki piersiowej, oceni wielkość ciemiączka, wykona badanie stawów biodrowych oraz zbada obecność odruchów noworodkowych. Wszystkie te dane zanotuje następnie w książeczce zdrowia dziecka. W trakcie pierwszego spotkania pediatra zakwalifikuje też dziecko do szczepienia. W ciągu kilku najbliższych tygodni niemowlak zostanie zaszczepiony przeciwko tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, krztuścowi oraz bakterii Haemophilus influenzae typu B. Szczepienia obowiązkowe są nieodpłatne. Dodatkowo możesz zdecydować się zaszczepić maleństwo przeciwko pneumokokom i meningokokom – te dawki ochronne są zalecane, lecz nieobowiązkowe. Szczepienia dodatkowe są płatne. Podczas badania postaraj się być blisko swojego maleństwa, aby czuło się ono bezpiecznie i komfortowo.

O co zapytać pediatrę?

Najlepszą gwarancją zapewnienia dziecku jak najlepszej opieki w przyszłości jest dobra współpraca rodziców z jego lekarzem. Przed pierwszą wizytą u pediatry warto przygotować listę pytań, które zadamy w gabinecie. Samo to wydarzenie może powodować stres, dlatego dobrze już wcześniej opracować zestaw kwestii, które będziemy chcieli przedyskutować ze specjalistą. Nie wahaj się pytać lekarza o wszelkie nurtujące cię wątpliwości. Ta wizyta jest właśnie po to, by wyjaśnić wszystkie twoje ewentualne obawy i niepokoje. Możesz zadać lekarzowi pytania na przykład o dietę karmiącej mamy, o sposoby radzenia sobie z kolką niemowlęcą, o to jak często trzeba podawać dziecku witaminy czy o kalendarz planowanych szczepień. Jeśli nie wiesz, o co zapytać lekarza, możesz posłużyć się gotową listą ściągniętą z Internetu. Listę pytań do pediatry bez problemu znajdziesz w wielu serwisach poświęconych tematyce parentingowej.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u pediatry?

Wizyta w poradni może być dla niemowlaka mocno stresująca. Nowe otoczenie i nowi ludzie mogą wywoływać u niego znaczny dyskomfort, dlatego postarajmy się zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki. Wyprawy komunikacją miejską to niekoniecznie to, czego maluszek w tym czasie potrzebuje. Dlatego jeżeli tylko mamy taką możliwość do przychodni najlepiej udać się własnym samochodem. Na wizytę u pediatry niemowlę najlepiej ubrać w luźne, niekrępujące ruchów ubranko, które łatwo zdjąć i ponownie założyć. Koniecznie zabierzmy ze sobą pieluszkę tetrową lub niewielki kocyk, na którym położymy malucha w trakcie badania. Obowiązkowo zabieramy z domu zapas pieluch i chusteczek, dodatkowy smoczek oraz ubranko na zmianę. Nie zapomnijmy oczywiście o książeczce zdrowia dziecka. Książeczkę zabieraj ze sobą na wszystkie kolejne wizyty lekarskie.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz