fbpx
dolegliwości porady zdrowe ciało

Jak oczyścić płuca?

Wdychanie zanieczyszczeń powietrza, dymu papierosowego i innych toksyn może uszkodzić płuca i spowodować inne problemy zdrowotne. Utrzymanie zdrowia płuc ma duże znaczenie dla zachowania zdrowia całego organizmu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) narażenie na zanieczyszczenie powietrza powoduje każdego roku 4,2 miliona zgonów na całym świecie.Czy da się oczyścić płuca?

Zdrowie płuc ma kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia człowieka. Płuca są samooczyszczającymi się organami, które zaczną się leczyć, gdy ustanie ich ekspozycja na zanieczyszczenia, na przykład gdy ktoś rzuci palenie.

Po narażeniu płuc na zanieczyszczenia, takie jak dym papierosowy, twoja klatka piersiowa może być pełna, zatkana lub zaogniona. Śluz gromadzi się w płucach, wychwytując drobnoustroje i patogeny, co przyczynia się do tego uczucia ciężkości.

Istnieją określone techniki, które mogą pomóc oczyścić płuca ze śluzu i substancji drażniących, aby złagodzić przekrwienie klatki piersiowej i inne nieprzyjemne objawy.

Niektóre z tych metod mogą również otwierać drogi oddechowe, poprawiać pojemność płuc i zmniejszać stan zapalny.

  1. Terapia parowa

Terapia parowa lub inhalacja parowa polega na wdychaniu pary wodnej w celu otworzenia dróg oddechowych i ułatwienia odprowadzenia śluzu

Osoby z chorobami płuc mogą zauważyć nasilenie objawów w zimnym lub suchym powietrzu. Klimat ten może wysuszyć błony śluzowe dróg oddechowych i ograniczyć przepływ krwi. Para dodaje ciepła i wilgoci do powietrza, co może poprawić oddychanie i pomóc rozluźnić śluz w drogach oddechowych i płucach. Wdychanie pary wodnej przynosi ulgę i ułatwia oddychanie.

 1. Kontrolowany kaszel

Kaszel to sposób organizmu na naturalne wydalanie toksyn uwięzionych w śluzie. Kontrolowany kaszel rozluźnia nadmiar śluzu w płucach.

Aby oczyścić płuca z nadmiaru śluzu, możesz wykonywać następujące czynności:

 • usiądź na krześle z rozluźnionymi ramionami, trzymając obie stopy płasko na podłodze,
 • złóż ręce na brzuchu,
 • powoli wdychaj powietrze przez nos,
 • powoli wydychaj powietrze, pochylając się do przodu, przyciskając ramiona do brzucha,
 • kaszl 2 lub 3 razy podczas wydechu, trzymając lekko otwarte usta,
 • powoli wdychaj przez nos,
 • odpocznij i powtórz w razie potrzeby. 1. Zielona herbata

Zielona herbata zawiera wiele przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w płucach. Związki te mogą chronić tkankę płuc przed szkodliwym działaniem wdychania dymu.

 1. Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia mogą poprawić twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także zmniejszają ryzyko wielu schorzeń, w tym udaru i chorób serca.

Ćwiczenia zmuszają mięśnie do cięższej pracy, co zwiększa tempo oddychania. Skutkuje to większym dopływem tlenu do mięśni. Poprawia również krążenie, dzięki czemu organizm skuteczniej usuwa nadmiar dwutlenku węgla wytwarzanego podczas ćwiczeń.

Ciało zacznie dostosowywać się do wymogów regularnych ćwiczeń. Mięśnie nauczą się efektywniej wykorzystywać tlen i wytwarzać mniej dwutlenku węgla. 1. Żywność przeciwzapalna

Zapalenie dróg oddechowych może utrudniać oddychanie i powodować uczucie ciężkości i przekrwienia w klatce piersiowej. Spożywanie pokarmów przeciwzapalnych może zmniejszyć stan zapalny, aby złagodzić te objawy.

Spośród pokarmów, które ułatwiają zwalczanie stanów zapalnych, wymienić można:

 • kurkumę,
 • liściaste warzywa,
 • wiśnie,
 • jagody,
 • oliwki,
 • orzechy włoskie,
 • fasolki,
 • soczewicę. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz