fbpx
porady zdrowa kuchnia

Pokarmy bogate w potas

pokarmy bogate w potas



Potas jest niezwykle ważnym minerałem dla naszego organizmu. Odpowiada za prawidłową pracę serca, obniża ciśnienie krwi i jest niezbędny do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Jego niedobór może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi (kliknij, aby dowiedzieć się więcej). Jak temu zapobiec? Poprzez odpowiednią dietę! Poznaj pokarmy bogate w potas.

Zalecane normy spożycia potasu

To, ile potasu w ciągu doby powinniśmy spożyć zależy głównie od naszego wieku. U osób dorosłych będzie to średnio 4700 mg na dobę, przy czym w przypadku kobieta karmiących piersią dawka ta zwiększa się do 5100 mg. U dzieci szacuje się od 2400 do 3700 mg na dobę. Młodzież powinna spożywać 4100 mg do 4700 mg potasu na dobę.

Pokarmy bogate w potas

Potas obecny jest głównie w pokarmach roślinnych, przede wszystkim w roślinach strączkowych. Nie musisz się jednak przejmować, jeśli nie jesteś weganinem. potas występuje bowiem również w niektórych pokarmach odzwierzęcych.

Do pokarmów bogatych w potas należą:

  • nasiona soi,
  • fasola czarne, czerwona, biała,
  • kakao,
  • suszone owoce (m.in.: śliwki, morele, daktyle, figi, jabłka, rodzynki),
  • ryby (m.in.: dorsz, łosoś, tuńczyk, makrela),
  • mięso (kurczak, indyk),
  • produkty zbożowe (kasza gryczana, jęczmienna, płatki owsiane,  pieczywo żytnie, pieczywo chrupkie, otręby pszenne)
  • warzywa (pomidor, buraki, seler, botwinka, bakłażan, cukinia, czosnek, pietruszka, ziemniaki, szpinak, dynia, szparagi, papryka),
  • owoce (banan, melon, kiwi, grejpfrut, awokado, agrest,  porzeczki, brzoskwinie, morele).



Problem z gotowaniem

Obróbka termiczna może sprawić, iż pokarmy bogate w potas mogą stracić swoje właściwości. Dlaczego. Otóż potas jest elektrolitem, który z łatwością przenika przez błony komórkowe. Dzieje się tak za sprawą zjawiska osmozy. Podczas gotowania danego produktu potas przenika do środowiska o innym stężeniu, czyli do wody. Jak tego uniknąć? Najlepszym sposobem jest gotowanie na parze, jednak nie zawsze jest ono  możliwe .Przede wszystkim zachowaj proporcje w ilości gotującej się wody. Na opakowaniach np. kasz znajdziesz instrukcje, z której dowiesz się, ile wody należy użyć, aby ugotować dany produkt. Pomóc w rozwiązaniu problemu może też delikatne osolenie wody. Różnica stężeń między produktem a wodą ulega wówczas zmniejszeniu. Trzeba jednak zachować przy tym umiar, gdyż sól w nadmiarze jest szkodliwa.



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz