fbpx
ARTYKUŁ PARTNERA

Rehabilitacja – ważny krok do wyzdrowienia

Ciało człowieka zbudowane jest tak, że samo z siebie posiada zdolności regeneracji – ale są one mocno ograniczone przez nasz ogólny tryb życia. Dla przykładu, wątroba doskonale oczyszcza nas z toksyn, tym niemniej osoby nadużywające alkoholu mocno uderzają w jej fantastyczne możliwości. Podobnie jest z resztą naszego organizmu – co do zasady świetnie sam leczy rany i kontuzje, ale kiedy nie wykorzystujemy jego zdolności w pełnym zakresie, to nie będzie on w stanie nam pomóc.

Z pewnością każdy z nas może powiedzieć coś o tym, jak trafił do łóżka na dłuższy czas, zmorzony chorobą. Po takiej rekonwalescencji nasze ciało staje się miękkie i słabe, dużo więcej wysiłku kosztują nas wtedy podstawowe – i zdawałoby się – zwykłe czynności. Dopiero wtedy zaczynamy widzieć, że każdy proces mechaniczny w naszym ciele wymaga bardzo dużego skupienia energii w danym punkcie, dlatego też ciało musi być w stu procentach sprawne, by poruszać się gładko i bez problemu.

W szczególności odczuwają to osoby dotknięte kontuzjami, które po latach zaczynają odczuwać ich bolesną obecność. Nie ma na to jednego lekarstwa – trzeba zacząc ćwiczyć

i pracować nad sobą, ale nie zrobimy tego bez asysty odpowiedniego fachowca, w tym wypadku fizjoterapeuty.

Dlaczego potrzebujemy rehabilitacji?

Lekarze zawsze uczulają nas na fakt, byśmy więcej czasu spędzali na spacerach, siłowni i basenie. Ma to sens – w ten sposób nasz układ odpornościowy staje się silniejszy, a organizm zaczyna pracować w sposób wydolny. Dochodzi do tego wyrzut serotoniny i adrenaliny typowy dla ćwiczeń – zmniejsza się napięcie mięśniowe. Podsumowując, jesteśmy silniejsi i szczęśliwsi.

Osoba po kontuzji lub chorobie powinna udać się na rehabilitację tak szybko, jak tylko skieruje ją lekarz prowadzący. Nie tylko powinna wrócić do sił, ale również uodpornić swój organizm na potencjalne ataki ze strony drobnoustrojów. Nie od parady mówi się, że po złamaniu ręka będzie silniejsza – warto tylko dodać, że na tę siłę trzeba najpierw zapracować rehabilitacją.

Gdzie znaleźć dobrego fizjoterapeutę?

Na szczęście dzięki sieci poszukiwania dobrego fizjoterapeuty są stosunkowo proste. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę “rehabilitacja Gliwice” i już będziemy w stanie znaleźć przynajmniej kilka placówek wychwalanych przez pacjentów. Bardzo ważne jest to, byśmy czytali opinie innych, dowiadując się zarazem, czy fizjoterapeuta faktycznie zna się na rzeczy. Dobrze jest również zadzwonić przed umówieniem samej wizyty, zadać odpowiednie pytania, rozwiać własne wątpliwości. Prawdziwy, sprawdzony fachowiec będzie w stanie powiedzieć nam o wszystkim.

Reasumując, nasze ciało jest jak maszyna – musi być odpowiednio naoliwiona i popracować od czasu do czasu, by działać bez zarzutu. W celu poprawy swojego zdrowia i ogólnego samopoczucia warto wybrać się na rehabilitację. Z tego też powodu należy zawsze konsultować się z lekarzem i brać pod uwagę wszystkie nasze możliwości i ograniczenia jednocześnie. Zawsze jednak warto dbać o swoją tężyznę fizyczną – niezależnie od tego, czy jesteśmy zdrowi czy po rekonwalescencji!

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz