fbpx
diety dolegliwości porady

RZS: mity żywieniowe

Jedzenie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com



Dieta ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jedzenie wprawdzie nie jest lekarstwem, jednak wpływa na nasze samopoczucie. Jest to szczególnie ważne podczas choroby. Nie inaczej sprawa wygląda z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wsparcie żywieniowe okazuje się bardzo istotne w procesie łagodzenia objawów tego schorzenia. I choć świadomość w tej kwestii ciągle rośnie, w Internecie wciąż krąży wiele nie do końca prawdziwych informacji. Poznajcie mity żywieniowe w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Pomidory

Niekiedy mówi się, iż pomidory zawierają trujące substancje i sprzyjają nasileniu objawów RZS. Dzieje się tak, ponieważ pomidory naturalnie wytwarzają toksynę zwaną solaniną. Uważa się, że ta toksyna przyczynia się do zapalenia, obrzęku i bólu stawów. Jednak nie znaleziono żadnego związku między bólem stawów a pomidorami – ani żadnym z jego kuzynów, takich jak ziemniak i bakłażan. Jak więc powstał ten mit? Być może ma on związek z faktem, iż liście pomidora są trujące, aby chronić owoce przed zwierzętami i grzybami.

Cytrusy

Jeśli lubisz jeść grejpfruty , zapytaj swojego lekarza o leki, których nie powinieneś brać. Ten zdrowy owoc może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami , takimi jak leki stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi, infekcji i problemów z sercem. Ale żadne dowody nie łączą owoców cytrusowych z bólem stawów. W rzeczywistości witamina C znajdująca się w cytrusach może faktycznie pomóc w łagodzeniu objawów. Może bowiem wspomóc wytwarzanie przez organizm kolagenu, niezbędnego składnika zdrowych kości. Dowiedz się więcej na temat właściwości zdrowotnych grejpfrutów.

Ocet

Niektórzy  twierdzą, że picie octu jabłkowego może zmniejszyć ból stawów i postęp choroby, ponieważ ocet niszczy wolne rodniki, które powodują stan zapalny. Nie jest to prawda. Spożywanie octu jabłkowego nie uśmierzy bólu związanego z RZS. Nie oznacza to, że musisz całkowicie z niego zrezygnować. Po prostu traktuj go jako dodatek np. do sałatek.



Żelatyna

Żelatyna daje większą elastyczność stawów? Ten mit żywieniowy prawdopodobnie pochodzi z przestarzałego (i nieprawidłowego) myślenia, że ​​fizyczne cechy żywności przełożą się w pomocny sposób na organizm. Tymczasem żelatyna w żaden sposób nie wpływa na ruchomość stawów. Niestety, ale spożywanie pokarmów ją zawierających nie rozluźni sztywnych stawów.

Poczta

Mity żywieniowe dotyczą nie tylko konkretnych produktów, ale też diet. Nie brakuje informacji na temat postu i jego rzekomych korzyści zdrowotnych. Według niektórych badań , post może złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawówAle pozytywne efekty są krótkotrwałe, a objawy powrócą po powrocie do normalnej diety. Nie ma jednak dowodów na to, że post pomaga leczyć zapalenie stawów.

Utrzymanie zdrowej wagi może natomiast zmniejszyć nacisk na stawy z artretyzmem. Istnieją jednak zdrowsze sposoby, aby to osiągnąć. Możesz np. ćwiczyć przez co najmniej 30 minut co najmniej 3 dni w tygodniu, wybieraj zdrowsze pokarmy, takie jak owoce, warzywa i chude mięso, oraz zmniejsz dzienne spożycie kalorii.

Dieta bezglutenowa

Śledząc dyskusje internetowe można dojść do wniosku, że gluten jest źródłem wszelkiego zła. Mity żywieniowe z glutenem w roli głównie są właściwie wszechobecne. Dieta bezglutenowa z kolei ma cudowne właściwości i dzięki niej można wyleczyć się z niemal wszystkich chorób, w tym z RZS. Owszem, ten sposób żywienia może być korzystny w przypadku tej choroby… ale tylko gdy u jej podnóża leży celiakia. Skąd to powiązanie? Zarówno celiakia, jak i RZS są chorobami autoimmunologicznymi. Badania wykazały, iż osoby z aktywną celiakią mają trzykrotnie większe szanse na zachorowanie na RZS. Być może tu należy upatrywać źródło mitu na temat szkodliwości glutenu.

Pamiętaj, gluten jest szkodliwy tylko w przypadku nietolerancji lub uczulenia. Jeśli nie masz tego rodzaju problemów zdrowotnych, nie musisz go eliminować z diety.

 

Więcej na temat odżywiania w RZS i innych chorobach reumatycznych przeczytasz w książce S.O.S. dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych Katarzyny Olejniczak i Anny Piekarczyk.

 



Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz