fbpx
książki smaki zdrowia

S.O.S dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych

Jaka dieta na choroby stawów jest najlepsza? Czy popularne suplementy i maści na ból stawów mogą nam pomóc? Po jakie metody, leki, produkty powinniśmy sięgnąć w pierwszej kolejności, a czego bezwzględnie unikać?

 

Ból stawów dotyka niemal każdego. Czasem jednak mija szybko, ale zdarza się również, że jest sygnałem poważnych schorzeń. Kiedy należy się niepokoić? Jakie choroby może on zwiastować? Jakie badania wykonać, by upewnić się, że to już choroba a nie zwykła dolegliwość?

Badania naukowe wskazują na bardzo korzystny wpływ diety na przebieg leczenia chorób stawów. Autorki podpowiadają więc, o jakie składniki należy wzbogacić swoją dietę w poszczególnych schorzeniach reumatoidalnych m.in. takich jak RZS, fibromalgia, łuszczyca stawowa. Omawiają każdą z tych chorób. Podpowiadają nie tylko w kwestiach diety, ale również wysiłku fizycznego – kiedy jest wskazany, a kiedy lepiej go unikać. Jaki wysiłek fizyczny jest odpowiedni, gdy odczuwamy dolegliwości ze strony naszych stawów.

Okazuje się że  niemałą rolę odgrywa również nasza psychika. Autorki podpowiadają więc, jak sprawić, by była ona sprzymierzeńcem w chorobie, a nie przeciwnikiem. Rozprawiają się również z mitami na temat żywienia oraz popularnych metod leczenia. Korzystając z przekazanych wskazówek, dowiesz się, jak nie dać się oszukać reklamom, które zachęcają do kupna rozmaitych specyfików na stawy, i jaka dieta na choroby stawów jest najlepsza.

Autorki podają także gotowe jadłospisy oraz liczne przepisy, dzięki którym można bezpiecznie i sprawnie wprowadzić ich zalecenia do codziennego menu. Proste, nieskomplikowane przepisy opatrzone cudownymi zdjęciami w wykonaniu Katarzyny Olejniczak mogą być zachętą do gotowania nawet dla tych, którzy na co dzień tego nie lubią robić. Efektem są bardzo smaczne posiłki i desery, którymi może zajadać się cała rodzina, a nie tylko ci, którzy cierpią na schorzenia stawów.

Dlatego powinieneś przeczytać tę książkę, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na:

– Reumatoidalne zapalenie stawów

– Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Toczeń rumieniowaty układowy

– Dnę moczanową

– Boreliozę

– Fibromialgię

– Niezdiagnozowany ból lub obrzęk stawów

Katarzyna Olejniczak, dietetyk kliniczny, absolwentka Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach. Właścicielka poradni OLMED i współautorka portalu dietetykapediatryczna.pl. Na co dzień pracuje w poradni w Jaworznie i Mysłowicach, współpracując z lekarzami różnych specjalności. Oprócz pracy w poradni prowadzi szkolenia dla dzieci i młodzieży, jest współautorem bajek edukacyjnych.

Anna Piekarczyk, dietetyk kliniczny, absolwentka Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN). Autorka wielu publikacji w tematyce dietoterapii i medycyny żywienia. Prowadzi stronę internetową oraz poradnię dietetyczną online pod adresem www.studiozycia.pl.

 

Patronat:

Stawy-patronat

Rekomendacje:

Przedstawiona do recenzji publikacja pt. S.O.S dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych autorstwa Anny Piekarczyk i Katarzyny Olejniczak stanowi niezwykle przystępny dla czytelnika opis wybranych najczęstszych reumatologicznych schorzeń zapalnych, jak i niezapalnego problemu spotykanego w praktyce reumatologicznej, jakim jest fibromialgia.

Autorki dokonują też krótkiego przeglądu badań diagnostycznych, które pomagają w postawieniu właściwej diagnozy w reumatologii. Następnie w sposób zwięzły i w odniesieniu do aktualnych publikacji dotyczących problematyki diety w chorobach reumatycznych przeprowadzają analizę różnych interwencji dietetycznych w tych schorzeniach.
Równocześnie podejmują udaną próbę zmierzenia się z powszechnymi mitami, które funkcjonują w tym zakresie w społeczeństwie.
Książkę można polecić nie tylko pacjentom, ale także wszystkim profesjonalistom, którzy zajmują się chorymi z problemami reumatologicznymi. Dzięki takim publikacjom wzrośnie na pewno wśród chorych świadomość istotnego
wpływu własnego postępowania na przebieg przewlekłego schorzenia, jakimi są choroby reumatologiczne. To z kolei może się przełożyć na modyfikację stylu życia, co w przyszłości może skutkować lepszym efektem prowadzonego leczenia i uniknięciem rozwoju powikłań, które mogą prowadzić do inwalidztwa i skrócenia życia.

Dr n. med. Maciej Lewicki
Śląskie Centrum Reumatologii,
Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności
im gen. Jerzego Ziętka

Choroby zapalne stawów, które kojarzyć się mogą z typowymi dolegliwościami osób starszych, występują także u osób w sile wieku czy młodzieży. Niniejsza książka to kompendium wiedzy na temat chorób zapalnych stawów. Informacje dotyczące objawów, diagnostyki, postępowania dietetycznego oraz zalecanego zakresu aktywności fizycznej zostały przestawione w prosty i zrozumiały dla pacjenta sposób. Nie zabrakło tu także porad praktycznych dotyczących prawidłowej diety osób chorych, profilaktyki i fizjoterapii.

 dr Justyna Bylinowska, redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl

 

Recenzje:

Anna Reguła

Aliant

Milena Nosek

Katarzyna Błażejewska-Stuhr

W mediach

RZS Porozmawiajmy

Women’s Health

Fragmenty:

Fibromialgia – dieta ma znaczenie!

12 wczesnych objawów RZS

9 naturalnych sposobów na fibromialgię

MIZS, czyli co robić, gdy choroby stawów dotykają dzieci

Fibromialgia. Reumatyzm tkanek miękkich

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – objawy i terapia

Przykładowe przepisy:

Koktajl z czerwonych owoców

Szakszuka z jarmużem, cebulą i pomidorami

Domowa czekoladowa granola

Roladki z piersi z kurczaka faszerowane suszonymi pomidorami i pesto

Zupa krem z zielonego groszku

Kisiel z soku granatu

Tiramisu z gorzką czekoladą

Krem pomidorowy