fbpx
dolegliwości

Nietypowe objawy RZS. To warto wiedzieć

nietypowe objawy rzsRZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, kojarzy się przede wszystkim z bólem i obrzękiem stawów. Choroba ta może powodować trudności w poruszaniu się, a także wykonywaniu codziennych czynności. Objawy RZS, wbrew pozorom, nie ograniczają się jednak do bólu i opuchlizny. Istnieje cały szereg dolegliwości wywołanych przez tę chorobę. Niektóre z nich wydają się wręcz nie mieć związku ze schorzeniami stawów. Poznaj  nietypowe objawy RZS.

Dolegliwości oczu

RZS dotyka nie tylko stawy. Chorzy miewają również problem z narządem wzroku. Najczęściej występującą dolegliwością jest zespół suchego oka, który powoduje swędzenie i pieczenie oczu. Zdarza się, iż wraz z RZS występuje zapalenie spojówek, zapalenie nadtwardówki i twardówki oraz rogówki. Gdy pojawią się jakiekolwiek dolegliwości ze strony oczu, niezbędna jest konsultacja z okulistą.

Problemy ze snem

Chorzy na RZS miewają problemy ze snem. Cierpią na bezsenność lub też często budzą się w ciągu nocy. Ich sen jest zazwyczaj płytki i przerywają go nawet mało znaczące bodźce. Jest to związane w dużej mierze z dolegliwościami bólowymi oraz poczuciem sztywności stawów w godzinach porannych. Problem mogą rozwiązać leki nasenne, jednak musza być one przyjmowane pod nadzorem lekarza.

Spadek masy ciała

Nietypowe objawy RZS dotyczą również wagi. U chorych można zaobserwować spadek masy ciała, który nie jest związany ze zmianą diety. Najczęściej proces utraty wagi stanowi wynik procesów zapalnych zachodzących w organizmie. Nadprogramowe kilogramy negatywnie wpływają na kondycję stawów, jednak nagła i nadmierna utrata masy ciała również nie jest korzystna dla organizmu. Może ona powodować niedobory, osłabienie oraz zaburzenia hormonalne.Problemy skórne

Zdarza się, że chorzy na RZS skarżą się na suchą i podrażnioną skórę. Miejscami występują także zaczerwienienia. Chorzy mogą także odczuwać swędzenie skóry.

Stany zapalne naczyń krwionośnych

RZS dotyka nie tylko stawy. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się również objawy zapalenia naczyń krwionośnych. pojawiają się wówczas takie dolegliwości jak ból, gorączka, pogorszenie samopoczucia, poty nocne. Stan ten jest groźny dla zdrowia i niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia innych narządów, takich jak płuca czy serce.

Cierpisz na zapalenie stawów? Kliknij, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości łagodzenia bólu. 

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz