fbpx
dolegliwości porady zdrowe ciało

Zapalenie stawów – jak złagodzić ból?

Zapalenie stawów - jak złagodzić ból

Jesienna pora nie sprzyja osobom cierpiącym na schorzenia stawów. Wilgotność powietrza, chłód, częste deszcze sprawiają, że objawy choroby mogą się zaostrzyć. Dotkliwy ból znacząco utrudnia wtedy funkcjonowanie. Co zrobić, aby go złagodzić i bez przeszkód móc wykonywać codzienne obowiązki?



Życie z zapaleniem stawów

Ból stawów to nie tylko poważna uciążliwość. To także spore ograniczenie codziennego życia, zwłaszcza w przypadku schorzeń kolan czy stawów skokowych. Utrudnia one chodzenie, przemieszczanie się, co negatywnie wpływa na uczestniczenie w życiu społecznym. Obecnie nie ma jeszcze leczenia, które mogłoby odwrócić podstawowe uszkodzenia spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów. Trwają jednak badania w tym zakresie. Metody leczenia na razie skupiają się głównie na łagodzeniu objawów i dzielą się na trzy kategorie:

Terapie nielekowe – obejmują one ćwiczenia i fizjoterapię. Regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć sztywność, ból i zmęczenie. Poruszanie się może być wyzwaniem, jeśli nie ćwiczy się regularnie. Należy zacząć powoli, wykonując proste czynności, takie jak np. regularne spacery.



Terapie lekowe – lekarze często leczą chorobę zwyrodnieniową stawów niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które łagodzą obrzęki i ból. Do takich leków zaliczają się ibuprofen i naproksen. Trzeba przy tym pamiętać o ich odpowiednim dawkowaniu. W ostatnich latach analizie została poddana nowa strategia leczenia bólu. Polega ona na stosowaniu zastrzyków kortykosteroidów. Zabieg ten jest często wykonywany w celu tymczasowego złagodzenia bólu u osób, które nie reagują dobrze na inne leki lub strategie antylekowe. Trzeba jednak podkreślić, iż w tym przypadku może dojść do większego uszkodzenia stawu. Tego typu leczenie jest zatem skuteczne tylko na krótką metę – szybko łagodzi ból, ale stosowany przez dłuższy okres może pogorszyć stan zdrowia.

Operacja – wymiana stawów jest czasami jedyną możliwością dla osób, u których inne strategie walki z bólem okazały się nieskuteczne. Całkowita wymiana stawu kolanowego może być stosowana w celu złagodzenia bólu u osób z ciężką chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Aby znaleźć najlepszy sposób leczenia, należy omówić dostępne opcje z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą, na przykład reumatologiem, fizjologiem lub ortopedą.



Dieta

Nie bez znaczenia dla codziennego funkcjonowania z chorobami stawów pozostaje także dieta. Istnieje cała gama produktów, które wspomagają proces leczenia zapalenia stawów. Wśród nich możemy wymieć: suszone śliwki, czerwone winogrona, soję, jabłka, pomarańczę, szpinak, pszenicę, kukurydzę, kakao, zieloną herbatę. Także przyprawy, takie jak: czarny pieprz, imbir, kminek, cynamon, goździki, papryka, liście laurowe, pozytywnie wpływają na zdrowie. Warto zatem wzbogacić codzienny jadłospis o wymienione tu składniki.

Kształtując swoje nawyki żywieniowe w walce z chorobą stawów, trzeba również pamiętać o tym, że istnieje wiele szkodliwych produktów. Wśród nich możemy wymienić sól, żywność przetworzoną, potrawy smażone i grillowane, wysokosłodzone napoje, alkohol. Staraj się wyeliminować z diety te składniki.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w książce Katarzyny Olejniczak i Katarzyny Piekarczyk: S.O.S dla stawów. Wsparcie żywieniowe w chorobach reumatycznych.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz