fbpx
dolegliwości

Jakie są pierwsze objawy tężyczki i czy można ją leczyć?

objawy tężyczki

Tężyczka charakteryzuje się mrowieniem i skurczem mięśni. Istnieją dwa podstawowe typy tego schorzenia: tężyczka jawna i utajona. Czym się od siebie różnią. Jakie są objawy tężyczki? I czy można ją wyleczyć?

Rodzaje i przyczyny tężyczki

Tężyczkę można określić jako zespół objawów, polegających na nadmiernych skurczach mięśni. Jak już wcześnie wspominano, można wyróżnić dwa typy tej choroby.

Tężyczka jawna wynika najczęściej z zaburzeń hormonalnych. Najczęściej towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, które zakłócają pracę przytarczyc. Pojawia się również w przypadku chirurgicznego usunięcia przytarczyc. Mogą ją również powodować leki moczopędne. Zdarza się także, iż jej przyczyną są zaburzenia hormonalne wynikające z zaniku grasicy.

Tężyczka utajona najczęściej pojawia się w następstwie niskiego poziomu wapnia we krwi. W jej przypadku widoczna jest nadpobudliwość mięśni, jednak nie dochodzi jeszcze do samoistnych skurczów mięśni (w przeciwieństwie do tężyczki jawnej). Niedobór wapnia może mieć różne przyczyny. Często wynika z niewystarczającej podaży tego pierwiastka w diecie, ale również z problemów z przyswajaniem go. Tężyczce utajonej często towarzyszy również niedobór potasu i magnezu.

Objawy tężyczki

Najczęstszym objawem tężyczki są silne skurcze mięśni. Na początku choroby występują one zazwyczaj w obszarze ust lub rąk. W kolejnych fazach choroby obejmują również ramiona, klatkę piersiową oraz nogi.

Objawy tężyczki obejmują także takie dolegliwości jak:

  • drżenie mięśni,
  • skurcz powieki,
  • światłowstręt,
  • skurcze mięśni krtani i oskrzeli,
  • kołatanie serca,
  • migrena,
  • przykurcze kończyn,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją.

Czy tężyczkę można leczyć?

Wszystko zależy od przyczyn tężyczki. Jeśli wywołały ja leki, często wystarczy je odstawić lub zmienić. Nieco inaczej jest w przypadku zaburzeń hormonalnych, gdyż te bywają nieuleczalne. Niemniej, nawet je można opanować za pomocą farmakologii. Choć nie można całkowicie ich wyleczyć, można zniwelować objawy tak, aby nie wpływały na codzienne funkcjonowanie chorego. Jeśli przyczyna choroby leży w niedoborze wapnia, leczenie będzie opierać się głównie na odpowiednio zbilansowanej diecie oraz suplementacji. Tak jest najczęściej w przypadku tężyczki utajonej. Chorzy na tężyczkę jawną nierzadko musza przyjmować dożylnie preparaty zawierające wapń.

Przeczytaj więcej na temat niedoboru wapnia.

Zdrowe Zdrowie

Promujemy zdrowy styla życia, który prowadzi do lepszego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego i duchowego. Dostarczamy wiedzy podpartej autorytetami dotyczącej utrzymania kondycji fizycznej i zdrowego odżywiania.

Skomentuj

Zostaw komentarz